SİYASET
Giriş Tarihi : 01-12-2015 22:13   Güncelleme : 01-12-2015 22:13

HDP milletvekili ve ailesine suikast girişimi İddiası

DİYARBAKIR (DİHA) - İçinde bulundukları makam aracı ile Diyarbakır girişindeki arama noktasına yaklaştıklarında özel timlerin üzerlerine silahlarını doğrulttuğu HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve ailesi, kurşunların hedefi olmamak için son anda araçlarını durdurdu. Polislerin ateş açmak için durmadan geçmelerini beklediğini anlayarak aracı durdurduklarını söyleyen Birlik, yaşadıkları bu olayı bir suikast girişimi olarak tanımladı.

HDP milletvekili ve ailesine suikast girişimi İddiası

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve ailesi, resmi plakalı makam aracının içinde kurşunların hedefi olmaktan son anda kurtuldu. İçinde eşi, kızı ve HDP PM üyesi olan bir arkadaşı ile birlikte Cizre'den Diyarbakır'a gelen Milletvekili Birlik'in içerisinde bulunduğu resmi plakalı makam aracı, Diyarbakır'ın girişinde bulunan özel harekat timlerince kurulmuş arama noktasında az daha kurşunların hedefi oluyordu. 

Milletvekili Birlik, yaşanan bu olaya dair ayrıntıları HDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısı ile basın mensuplarıyla paylaştı.

Kentim girişindeki arama noktasına yaklaştıklarında bir anda yüzleri siyah maskeli özel harekat timlerinin üzerlerine silahlarını doğrulduğu fark ettiklerini söyleyen Birlik, aracı süren eşinin bunun üzerine hemen aracı durdurduğunu belirtti.

Araçlarını durdurmaları üzerine kendilerine araçlarının etrafını sarıp silah doğrultan özel timlerin 'eller yakarı' diye bağırmaya başladıklarını aktaran Birlik, o esnada milletvekili olduğunu söylemesine rağmen 'Vekil bizi ilgilendirmez' yanıtı aldığını kaydetti.

'Kandilden buraya kadar, arabanız takip altında'

Milletvekili Birlik, araçlarına herhangi bir "dur" ihtarında bulunulmayan polislerin, pusuya yatarak araçlarının kontrol noktasından geçmesini ve böylece üzerlerine ateş açmayı planladığını söyledi.

Ancak son anda araçlarını durdurarak planlarını bozukları timlerin kendilerine 'Kandilden buraya kadar, arabanız takip altında. Kandil'den arabanızın geldiğini biliyoruz' dediğini de belirten Birlik, "Aracım 6 aydır tüm emniyet teşkilatının bildiği bir arabadır. Ama onlar aracı durdurmadan geçmemizi istiyorlardı. Aracı durdurmakla polislerin ateş açmalarının önüne geçtik" dedi.  

Yaşadıkları bu duruma dair "Bir suikast girişimiydi" diyen Birlik, saldırıyı 8 aydır Kürdistan'da yürütülen savaş konseptinin bir parçası olarak değerlendirdi. Bu yaşadıklarından AKP Hükümeti'ni sorumlu tutan Birlik, gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını da sözlerine ekledi. 

'Leyla arkadaşın hayatta olması tamamen bir tesadüftür'

Toplantıda yer alan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp de "Bugün Leyla arkadaşın hayatta olması tamamen bir tesadüftür" sözleriyle yaşanan olayın tehlikesine dikkat çekti.