GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2015 19:11   Güncelleme : 10-12-2015 19:11

Gap bölge kalkınma idaresi bölge müdürlüğünde yapılan jeotermal kaynakları araştırma projesi toplantısı

Şanlıurfa gap bölge idaresi başkanlığı öncülüğünde gap bölgesi’nde bulunan 9 ilin tamamını kapsayan gap ileri jeotermal kaynakları araştırma projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Gap bölge kalkınma idaresi bölge müdürlüğünde yapılan jeotermal kaynakları araştırma projesi toplantısı

Gap bölge kalkınma idaresi bölge müdürlüğünde yapılan jeotermal kaynakları araştırma projesi toplantısına 9 ilin gap ileri valilikleri, belediye başkanlıkları ve ilgili üniversitelerin yetkilileri katıldı. Toplantıda gap bölge illerinde bulunan jeotermal kaynakların nasıl değerlendirilmesi gerektiğiyle ilgili brifing verildi.

 

Gap ileri jeotermal kaynakları araştırma projesi ile jeotermal su kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanmak, kullanım alanlarını genişletmek ve bölgede yaygınlaştırılmasını sağlamak buna bağlı olarak yeni yatırımların önünün açmak, sağlık turizmini geliştirmek, termal turizm haritasını oluşturmak, ısıtmalarda kullanımını yaygınlaştırmak, istihdam oluşturmak ve olası göçün önlenmesi amaçlanıyor.

 

Bölgedeki enerji kaynaklarının enerji potansiyelini keşfetmek ve potansiyeli nasıl değerlendirecekleri adına bir araya geldiklerini söyleyen gap idaresi başkanı sadrettin karahocagil, jeotermal enerji sadece enerji üretimi değil, sadece turizm değil yani tarımda da, sağlıkta ve birçok alanda kullanılabilmektedir. Jeotermal enerji bir iki defa kullanılan bir enerjidir. Serada kullandıktan sonra, turizm, sağlık ve ısıtmada kullanılıyor. Bölgenin tektonik olarak hareketli bir yapıya sahip olmasından dolayı çok ciddi enerji kaynakları var. Bu çerçevede üniversitelerimizin izmir yüksek teknoloji üniversitesi'nin, harran üniversitesi'nin ve batman üniversitesi'nin birlikte çalıştığı gap idaresinin finanse ettiği ve teknik destek verdiği bir proje oldu" şeklinde konuştu

 

Haber-kamera: kadir can