GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-12-2015 16:02   Güncelleme : 11-12-2015 16:02

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nden işkence iddialarına yalanlama

- ŞANLIURFA Emniyet Müdürlüğü, terör örgütü PKK operasyonu kapsamında gözaltına alınan şüphelilere işkence ve kötü muamele yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nden işkence iddialarına yalanlama

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü, geçen Kasım ayında Siverek'te yapılan PKK operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerin, ifadelerinin alındığı Terörle Mücadele Şubesi'nde işkenceye maruz kaldığı iddialarının HDP milletvekilleri tarafından dile getirilmesi üzerine açıklama yaptı ve iddiaları yalanladı.

Düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan kişilere hukukun üstünlüğü, insan hakları ve demokrasinin ilkeleri esas alınarak gözaltı yapıldığı ve iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İl Emniyet Müdürlüğümüzce gözaltına alınan şahıslara kötü muamele yapıldığına dair iddiaların yer aldığı haberlerin yayınlandığı görülmektedir. Yaşanan süreçte PKK/KCK  ye yönelik Türkiye'nin diğer tüm illerinde olduğu gibi ilimizde de operasyonlar düzenlenmektedir. Bu operasyonlarda şüphelilerin tamamı adli mercilerin vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda gözaltına alınmıştır. İl Emniyet Müdürlüğümüzce yürütülen tüm faaliyetlerde hukukun üstünlüğü, insan hakları ve demokrasinin ilkeleri esas alınmaktadır. Gerek yakalama gerekse gözaltı işlemleri adli denetim altında sürdürülmekte, kanunların öngördüğü şekilde sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Nezarethanelerin tamamı 24 saat kamera ile izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü personelinin terörle mücadelede gösterdiği azim ve kararlılığın zayıflatılarak inkıtaya uğratmak amacıyla, bu tür iddiaların maksatlı olarak yapıldığı görülmektedir."