KADIN
Giriş Tarihi : 13-12-2015 11:24   Güncelleme : 13-12-2015 11:24

100 yaşındaki Gûlê'nin tek isteği barış olsun

Köyü yakılması ve göç etmek zorunda bırakılmasına rağmen tek isteği barış olan 100 yaşındaki Gûlê Çetin, "Öleceksem de kendi toprağımda öleyim" diyerek, Kürdistan'a olan özlemini dile getiriyor.

100 yaşındaki Gûlê'nin tek isteği barış olsun


Mardin'in Savur ilçesinde, 1990'lı yıllarda devletin köylerini yakması sonucunda kimsesi olmadığı için Ankara'da yaşayan 3 kızının yanına göç etmek zorunda kalan 100 yaşındaki Gûlê Çetin, ilerleyen yaşından kaynaklı yürümekte zorlanıyor. Ankara'nın Altındağ ilçesinde kızı ile birlikte oturan Gûlê Çetin'in yaşı ilerledikçe hastalıkları da bir o kadar çoğalıyor. Kemik erimesi, yürüyememe, tansiyon, şeker hastalığı gibi ismi konulmamış birçok hastalığı olan ve işitme kaybı yaşayan Çetin, işitme cihazı ile ancak insanların konuşmalarını duyabiliyor. Zar zor konuşabilen Çetin'in ağzından çıkan tek cümle ise "Barış" sözcüğü.    

Çetin, "90'larda devlet Kürt olduğumuz için köylerimizi evimizi yaktı. Bu yaşıma geldim tek isteğim Kürt ve Türk halkının bir arada kardeşçe yaşaması. Barış olsun istiyorum. Devlet artık gençleri katletmekten vazgeçsin. Öleceksem de kendi köyümde toprağımda ölmek istiyorum" diyor. 

DİHA