GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-12-2015 09:40   Güncelleme : 15-12-2015 09:40

İşte caminin vurulduğu anlar

(DİHA) - Tarihi Kurşunlu Camii ağır silahlarla ateşe veren özel harekât timlerinin Hacı Hamit Camii'ne ateş açtıkları anların görüntüleri ortaya çıktı. Karargâh olarak kullandıkları Class Otel'inden (Green Park) ateş açan özel timlerin hedefinde, özellikle cami kubbesi ve minaresi bulunuyor.

İşte caminin vurulduğu anlar

Topyekûn imha konseptinin sürdüğü Diyarbakır Sur'da 500 yıllık tarihi Kurşunlu Camii'nden sonra özel harekât timlerinin Hacı Hamit Camii'ne de saldırdığı ortaya çıktı. An an kameralara yakalanan saldırı, özel timler tarafından sokağa çıkma yasağıyla birlikte karargâh olarak kullanılmaya başlanan Class Otel'inden (Green Park) yapılıyor. Otelin en üst katına mevzilenen özel timler, buradan Savaş Mahallesi Köprülü Sokak'ta bulunan cami başta olmak üzere çevresindeki evlere durmadan ateş açıyor. 

Cami kubbesi ve minaresi ateş altında 

Özel timler, sıklıkla tam karşıdan gördükleri caminin kubbesini, minaresini ve duvarını ağır silahlarla hedef alarak ateş açıyor. Sadece camiyi değil komşusu olan evleri de kurşun yağmuruna tutan özel timler, çatılardaki güneş enerjili su depolarına, panellerine ve televizyon çanaklarına durmadan ateş açıyor. 

Binalar da timlerin hedefinde 

Camiye komşu 6 katlı Yasabur Apartmanı'nın özellikle 5 ve 6. katlarına da saldırı yapılıyor. 13 ailenin yaşadığı apartman saldırılar sonucu kullanılamaz hale gelirken, caminin karşısında bulunan bir bina da özel timlerin saldırısı sırasında yanıyor. Özel harekat timleri, oteldeki karargahlarında görüş açılarına giren hemen hemen bütün yapıları saldırılarının hedefi yapıyor. 

Kurşunlu'yu da yakmıştılar  

Özel harekât timleri daha önce de birçok tarihi yapıyı saldırıların hedefi haline getirerek, tahrip etmişti. Dört Ayaklı Minare kurşunlanmış, Kurşunlu Camii, Paşa Hamamı ve Hasırlı Halk Meclisi bombaatarla ateşe verilmiş, Surp Gregos Kilisesi ve Yoğurtlu Pazarı ise tahrip edilmişti.