GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-12-2015 23:51   Güncelleme : 17-12-2015 23:51

Saldırı ve yasaklar protesto ediliyor

(DİHA) - Şırnak, Antep ve Eskişehir'de düzenlenen gösterilerle sokağa çıkma yasakları ve saldırılar protesto edildi.

Saldırı ve yasaklar protesto ediliyor

2015-12-17 22:31:33

ŞIRNAK

Şırnak'ın Yeşilyurt, Dicle, Cumhuriyet ve Bahçelievler mahalleleri başta olmak üzere birçok noktada toplanan gruplar, sokağa çıkma yasakları ve saldırıları protesto etti. Şırnak-Uludere ve Cumhuriyet Caddesi'ne barikatlar kurulara yollar trafiğe kapatılırken,  Aşiti Meydanı'na barikatlar kuran binlerce yurttaş da burada ateşler yakarak sloganlar eşliğinde halaya durdu. Dicle ve Cumhuriyet mahallelerinde bir araya gelen binlerce kişi de, Azadi Meydanı'na doğru yürüyerek yolu barikatlarla kapatıp ateşler yaktı. 
Akşam saatlerinde başlayan eylemler, gecenin geç saatlerine kadar devam ederken, balkonlara ve pencerelere çıkan yurttaşlar da çaldıkları tencere, tava ile çektikleri zılgıtlarla halkın eylemlere ses verdi.  
Kentte polisler de konumlandıkları noktalardan yer yer havaya ateş açtıkları görüldü. 
 
ANTEP 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şahinbey İlçesi önünde toplanan yüzlerce kişi,  "Sokaklardayız direniyoruz ve yasakları tanımıyoruz" pankartını taşıyarak Vatan Mahallesi'ne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca kitle  "Biji serok Apo", "Be serok jiyan nabe", "PKK halktır halk burada" ve "Gençlik Apo'nun fedaisidir" sloganları attı. Yürüyüşün ardından konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, "Kutsal mekanları katlediyorlar. Tahir Elçi o kutsal mekanların altında şehit düştü. Savaşlardan toplumumuz değerleri ile oynamak isteniyor. Mezarlıklarımız şehitliklerimiz bombalanıyor. Bu yaptığınız zulmün karşısında Şeyh Sait'in torunları Seyit Rıza'nın torunları sadece ve sadece direnişi yükseltecektir "diye konuştu.   

Toğrul'un konuşmasından sonra dağılan yurttaşlara polis ara sokaklarda müdahale etti. 
 
ESKİŞEHİR 

Eskişehir'de bir grup sosyalist genç,  Kürdistan'da ağır silahlarla saldırı altında olan ve bu şiddetli saldırılara rağmen direnen halklar için yol kapatma eylemi gerçekleştirdi.   "Gezi'den Sur'a direnen halklar kazanacak" pankartı açan öğrenciler, Doktorlar Caddesi'ni  trafiğe kapattı. Yol kapatma eylemi vatandaşlar tarafından alkışlanırken,  öğrencilere, faşist gruplar tarafından polis gözetiminde saldırı gerçekleştirildi. Saldırıyı püskürten sosyalist gençler polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan F.B., N.B., M.D., Ç.B., G.K.B. emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

(ekip/avt)