GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-12-2015 12:24   Güncelleme : 18-12-2015 12:24

Türkiye yasaklar nedeniyle AİHM'de mahkum olacak

Dersim Barosu yaptığı açıklama ile hukuksuz bir şekilde ilan edilen sokağa çıkma yasakları uygulamalarından dolayı Türkiye'nin AİHM'de mahkum olacağını kaydetti.

 Türkiye yasaklar nedeniyle AİHM'de mahkum olacak

Dersim Barosu yöneticileri ve üyeleri Kürdistan'da ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve sıkıyönetim uygulamaları altında girişilen hukuksuzlukları Dersim Adliyesi önünde yapılan basın açıklaması ile kınadı. Açıklamada bulunan Dersim Barosu Başkanvekili Av. Özgür Ulaş Kaplan, Türkiye'nin giriştiği hukuksuzluklardan dolayı AİHM'de mahkumiyet kararı alacağını söyledi.

İdari kararlar ile alınan sokağa çıkma yasaklarının, hukuki dayanağı bulunmadığını vurgulayan Kaplan, bu yasakların yetkililerinin hukuki olarak, "Olağanüstü Hal" ilanından sonra Olağanüstü Hal İdaresi'ne, sıkıyönetimden sonra ise Sıkıyönetim Komutanlığı'na verildiğini belirtti.

Kaplan bölgede ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile birlikte insanların, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarıyla güvence altına alınan en başta yaşam hakkı olmak üzere, eğitim, sağlık, seyahat, mülkiyet, özgürlük ve güvenlik gibi birçok temel hakkının ihlal edildiğinin altını çizdi. Bu uygulamalara bir an önce son verilmesi ve hukuk devletine uygun demokratik bir yönetim anlayışı sergilenmesi gerektiğini belirten Kaplan, hükümete otoriter, baskıcı ve şiddet yöntemlerinden vazgeçme çağrısında bulundu.

DİHA