SİYASET
Giriş Tarihi : 19-12-2015 15:45   Güncelleme : 19-12-2015 15:45

Kürkçü: Halkın özgür yaşam iradesi ezilmek isteniyor

(DİHA) - Şırnak'ın İdil ilçesinde eğitim emekçileri, bölgenin birçok ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını basın açıklamasıyla protesto etti. Eyleme katılan HDK Eşsözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, saldırıların halkın özgür yaşam iradesine olduğunu belirterek, "Gerçek başkadır, gerçek halkın özgür yaşama, kendi kendini yönetme iradesinin ezilmek istenilmesiyle ilgilidir" dedi.

Kürkçü: Halkın özgür yaşam iradesi ezilmek isteniyor


Eğitim Sen İdil Şubesi bölgenin birçok ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve halka dönük saldırıları protesto etmek amacıyla Sanat Sokağı'nda bir araya geldi. Çok sayıda eğitim emekçisinin katıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve İdil Belediye eşbaşkanları da katıldı. Basın açıklamasını yapan Eğitim-Sen İdil Şube yöneticisi Tacettin Yalçın, günlerdir devam eden hukuksuz sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması ve "Esedullah timi"  gibi çeteci unsurların işledikleri suçların açığa çıkarılması gerektiği söyledi.  Yalçın onurlu bir barış için müzakere sürecinin başlatılması istendi. Yalçın, açıklamasında sıkıyönetim ilan edilen kentlerden öğretmenlerin "hizmet içi seminer" gibi gerçeklikten uzak gerekçelerle uzaklaştırıldığına dikkat çekti.

Açıklamada söz alan Kürkçü ise, tüm baskı ve saldırıların halkın özgür tercihine olduğunu söyledi. Devletin "kentlerdeki silahlı unsurları temizliyoruz" bahanesi ile özel harekat, jandarma özel harekat, tankçı ve topçu birliklerle birlikte binlerce asker ile operasyon düzenlediğini belirten Kürkçü, "Birkaç silahlı insan için bu operasyon olsaydı şimdiye kadar çoktan hal olmuş olması gerekirdi. Ama gerçek başkadır, gerçek halkın özgür yaşama, kendi kendini yönetme iradesinin ezilmek istenilmesiyle ilgilidir" dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklaması "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Katil devlet Kürdistan'dan defol" sloganları ile son buldu. 

(ekip/çk/rp)