GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-12-2015 13:34   Güncelleme : 20-12-2015 13:34

Prof. Dr. Sirman: 90'larda köyler şimdi ise şehirler boşaltılıyor

- BİKG'in düzenlediği, "Savaşta ne oluyor, barış mücadelemizi nasıl değiştiririz?" başlıklı konferansında konuşan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Nühket Sirman, "89'da savaşın bahanesi olarak serhildanlar gösterilmişti. Bugün ise özyönetim ve hendekler bahane ediliyor. 90'larda köyler boşaltıldı bugün şehirler boşaltılıyor" dedi.

Prof. Dr. Sirman: 90'larda köyler şimdi ise şehirler boşaltılıyor

Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG), İstanbul Mimarlar Odası'nda "Savaşta ne oluyor, barış mücadelemizi nasıl değiştiririz?" başlıklı konferans düzenlendi. "Bombalar hayatımıza düşüyor biz kadınlar barışta ısrarcıyız" pankartının asıldığı konferansta, BİKG'in yıl içindeki çalışmaları anlatıldı. Girişimin bir yılını anlatan BİKG üyesi Candan Yıldız, "Mutabakat deklare edildi. İzleme kurulu oluşturacak, ama AKP bunları ret etmesinin ardından savaş başladı. Suruç ardından savaş daha da derinleşti" diyerek, savaşa karşı ses çıkarma eylemleri yaptıklarını ve bundan sonra da eylemlerinin süreceğini belirtti. 

'Devletin hakikati savaş kararları oluyor'

Yıldız'ın konuşmasının ardından BİKG Hakikatler Komisyonu'nda Duygu Doğan, yazar Feyza Akınerdem ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Nühket Sirman konuştu. 5 katmanlı hakikat araştırması yaptıklarını dile getiren Akınerdem, "Devletin hakikati savaş kararları oluyor" dedi. Batının hakikatinin ise savaşın ana akım medyada nasıl anlatıldığına dair bir düzlem olduğunu ifade eden Akınerdem, kadınların hakikatlerinin görülmediğini ve buna karşı mücadele edeceklerini söyledi. Devletin savaş hakikatine dikkat çeken Akınerdem, "Biz kadınların hakikatini bulamıyoruz. Bulduğumuz haberler de ise kadın mağduriyeti oluyor" dedi. Medyanın savaş diline dikkat çeken Akınerdem, "Devlet tarafından geçmiş intikam olarak kullanılıyor. Bir ailenin savaşın öğesi haline gelebiliyor. Burada aslında 'geçmişte yaptık şimdide yaparız' mesajı veriliyor" diye konuştu. 

'Bugün yaşanan şiddet geçmiş şiddetine ekleniyor'

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Nühket Sirman, "89'da savaşın bahanesi olarak serhildanlar gösterilmişti. Bugün ise özyönetim ve hendekler bahane ediliyor. 90'larda köyler boşaltıldı bugün şehirler boşaltılıyor" dedi. 

'Çözüm süresi bitti diye mi davalarda beraat verildi'

BİKG üyesi Duygu Doğan ise 90'lı yıllarda medyanın kullandığı dil ile günümüzdeki savaş dilinin aynı olduğunu kaydetti. "Cizre'de taş üstünde taş kalmamış durumda. 90'lı yıllar da ise Cizre'de özel harekâtçılarla birlikte anılan bir yerdi. Cemal Temizöz ile insanlar tehdit ediliyordu. Faili meçhul davaların hepsi beraat etti" diyen Doğan, JİTEM davasında yargılananların ifadelerini okuyarak davanın düştüğünü hatırlattı. Doğan, "Çözüm süresi bitti diye mi davalarda beraat verildi? Beraatla sonuçlanan bu davalar birçok insanı umutsuzluğa gitti" ifadesinde bulundu.

Konferans konuşmalar ardından basına kapalı devam ediyor. 

diha