SİYASET
Giriş Tarihi : 20-12-2015 22:35   Güncelleme : 20-12-2015 22:35

CHP’li Tanrıkulu: Diyalog ile tank ve hendeklere son verelim

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan olayların diyalog ile sona erdirilmesini istedi. Salı günü TBMM'nin sadece bu gündemle toplanmasını isteyen Tanrıkulu, diyalog ile tank ve hendeklere son verilerek, barış için beyaz bir sayfa açılması gerektiğini söyledi.

CHP’li Tanrıkulu: Diyalog ile tank ve hendeklere son verelim

 

Sezgin Tanrıkulu, CHP'nin Şanlıurfa il kongresine katıldı. Mevcut başkan Aziz Aydınlık'ın tek aday olduğu kongrenin yapıldığı salonda partililere konuşan Tanrıkulu, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini ve yakın tarihin en derin krizini yaşadığını söyledi. Günlerdir süren sokağa çıkma yasakları ile insanların özgürlüklerinin elinden alındığını vurgulayan Tanrıkulu, şöyle dedi:

"Çok ağır koşulların demokrasi adı altında yaşandığı başka bir döneme tanıklık etmedim. Darbe döneminde bile sokağa çıkma yasakları bu kadar ağır değildi. Bu kadar çok insani dram yaşanmamıştı. Günlerdir süren sokağa çıkma yasağı var. Düşünün bir insan bir saat bile özgürlüğünden ancak hakim kararı ile yoksun kalabilir. Ama bugün kaymakamlar, valiler yasalarda kendilerine verilmeyen yetkiler ile 100- 150 bin nüfuslu kenti tutukluyor ve hapsedebiliyor."

'DARBECİLERİN DİLİNİ KONUŞUYORLAR'

Türkiye'nin içinde bulunduğu ortam ile darbe döneminin yeniden yaşatılmaya çalışıldığını öne süren Tanrıkulu, şöyle devam etti:

"Şimdi yeniden darbecilerin dilini kullanıyorlar. 'Temizleyeceğiz, süpüreceğiz, yok edeceğiz' diyorlar. Kimlerden duymuştunuz bunları? Darbe dönemlerinde. Aynı üslup, aynı zihniyet, aynı derin devlet mantığı. Derin devleti temizlemeye geldiler fakat şimdi aynı derin devleti kendileri kurdular."

'BEYAZ SAYFA AÇALIM'

Bölgede süren çatışmaların sona ermesi ve yeni bir sayfa açılmasını isteyen CHP'li Tanrıkulu, bu konuda salı günü TBMM'de çağrıda bulunacaklarını belirterek şöyle konuştu:

"Hendeğin de, barikatın da, topun da, tankın da karşısında yeni bir yol mümkündür. O da parlamentoda diyalog içerisinde birbirimizi anlayarak, başlatacağımız bir masadır, bir diyalog sürecidir. Biz buna hazırız, yöntemi önermişiz. Şanlıurfa'dan sesleniyorum; eğer gerçekten barış istiyorsanız, eşitlik içerisinde, kardeşlik içerisinde bir arada yaşayacaksak eğer parlamento yarından itibaren göreve başlamalıdır. Salı günü gündem var tek gündemimiz bu olsun başka bir şey olmasın. Sokağa çıkma yasaklarını kaldıralım, tanklara, toplara da, barikat ve hendeklere de son verelim ve yeni bir süreci bir beyaz sayfa açarak yeni bir süreci başlatalım. Biz buna hazırız, bu kadar kendimize güveniyoruz."

Konuşmasının ardından Tanrıkulu'nun divan başkanlığını yaptığı kongreye tek aday olarak giren Aziz Aydınlık yeniden CHP il başkanlığına seçildi.