GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-12-2015 23:42   Güncelleme : 23-12-2015 23:42

Diyarbakır'da barikatlar Sur için kuruldu

DBP Diyarbakır İl Örgütü'nün Sur için acil çağrının ardından Diyarbakırlılar, kentin bir çok noktasında barikatlar kurdu. Sokaklara giremeyen polisler, cadde başlarından sokak aralarına gaz bombası atmakla yetindi. Kentin bazı noktalarından da silah sesleri yükselmeye başladı.

Diyarbakır'da barikatlar Sur için kuruldu

 

Diyarbakır İl Örgütü tarafından 22 gündür devletin abluka ve topyekün saldırılarına karşı direnen Sur halkı için yaptığı acil çağrıya Diyarbakırlılar, sokaklara çıkarak çağrıya yanıt verdi. Çağrı ardından pencere ve sokaklara çıakrak gürültü eylemi yapan yurttaşlar, bir süre sonra sokaklarda barikatlar kurup, ateşler yaktı. Başta Bağlar olmak üzere, Şehitlik ve Kayapınar ilçelerinde de halk sokaklarda barikatlar kurdu. Halkın kurduğu barikatlar sonrası polislerde yer yer ana caddelerden sokaklara gaz bombaları attı. 

Araç trafiğine kapatılan Diyarbakır'ın tüm sokaklarından "Bijî berxwedana Surê" sloganları yükseliyor. Kentin bazı noktalarından da silah sesleri yükseliyor. 

Direnişin sürdüğü Sur'da da yoğun çatışma sesleri yükselirken,çok sayıda Ford Ranger ve kobra tipi araçta Sur'a doğru gitti. 

KAYNA:DİHA