KADIN
Giriş Tarihi : 26-12-2015 09:18   Güncelleme : 26-12-2015 11:39

6 yaşındaki mi, 80 yaşındaki mi terörist

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'da incelemelerde bulunan CHP'li milletvekili Zeynep Altıok, "Sokağa çıkma yasaklarıyla bırakın maddi mağduriyetini artık bu insan hakları ihlalini ve hukuku aşmaktadır" dedi. CHP'li Gamze İlgezdi ise, "Burada 6 yaşındaki çocuğun 'terörist' olması mümkün değil. Bunun gibi çok vaka var. Burada 6 yaşındaki ve 80 yaşındaki nene öldürülüyorsa, hangisi terörist bu insanlar içinde" ifadesini kullanarak, hükümet yetkilerinin sivil yurttaşları her defasında "terörist" olarak göstermesine tepki gösterdi.

6 yaşındaki mi, 80 yaşındaki mi terörist

 

Kürdistan'da yaşanan sokağa çıkma yasaklarına dikkat çekmek ve yaşananları yerinde incelemek üzere CHP'li 6 kadın milletvekili, Diyarbakır'a ziyaret gerçekleştirdi. Heyet içerisinde yer alan CHP milletvekilleri Gamze İlgezdi ve Zeynep Altıok, kentte yaptıkları ziyaretler sırasında Kürdistan'da devam eden abluka ve saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

24 Temmuz'da başlayan çatışmalı sürecin son bulması hükümete çağrıda bulunarak, TBMM'nin acil toplanması çağrısı yaptıklarını hatırlatan CHP'li Altıok, "Suruç katliamı ve giderek artan şiddet ortamın son bulunması için gerekli tespitlerin yapılması içinde çağrıda bulunmuştuk. Bu talebimizi AKP ve MHP oylarıyla ret edilmişti. Bu olanaklar olmayınca bir heyetle bölgeye gelmiştik. Takip edebildiğimiz kadarıyla burada ki acıyı, sivil halkın mağduriyetini, sokakta kalan cenazeleri, bilmekle birlikte yerinde gözlemlemekle birlikte burada bir daha bir gözlem gerçekleştirdik" diye konuştu. 

'Sokağa çıkma yasağı hukuku aşmaktadır'

İlk sokağa çıkma yasakları ile birlikte yaptıkları uyarılara dikkat çeken Altıok, "Hiçbir şey için geç değil elbette. Bu sorunlara ne kadar hızla çözüm olabilirsek, bu çatışmayı ne kadar hızla sonlandırabilirsek o kadar iyi olacak. Diyarbakır'da halkının gözünde ki kaygıyı gördük. Sokağa çıkma yasaklarıyla bırakın maddi mağduriyetini artık bu insan hakları ihlalini ve hukuku aşmaktadır. Uluslararası kriterlerin, çatışma alanında sivil halkın yaşama hakkın ihlali bir hak ihlalidir. Bunun için öncelikle sokağa çıkma yasakları kaldırılmalıdır" dedi. 

İlgezdi: Dinledik ve yaşadık

CHP'li vekil Gamze İlgezdi ise, sokağa çıkma yasaklarının hukuk dışı olduğunu kaydederek, "Anayasa'nın 19. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 5. maddesine aykırı bir durumdur. Diyarbakır'a yaptığımız ziyarette, basında takip ettiklerimiz bilgiden daha fazlasına eriştik. Vatandaşı bir zat dinledik ve yaşadık. Bu acı tablo bir anne olarak özelikle çocuklar ilgili süreci gördüm. Zaten çok fazla çocuğumuz kaybettik. Hiç kimsenin bir hukuksuzlukla bu çocuklara bunu yaşatmaya hakkı yok. Bu kanın durması için meclise bulanan tüm partilerin, sözel değil gerçekçi bir çözüm ürütmesi gerekiyor. Bizlerde bunun için Diyarbakır'a geldik" diye konuştu.  

'6 yaşındaki mi 80 yaşındaki mi terörist?'

Bölgede katledilen herkesin "terörist" ilan edilmesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren İlgezdi, "Burada 6 yaşındaki çocuğun 'terörist' olması mümkün değil. Bunun gibi çok vaka var. Burada 6 yaşındaki ve 80 yaşındaki nene öldürülüyorsa, hangisi terörist bu insanlar içinde? Diyarbakır'da gördüğüm şu duygu; hakikatten Diyarbakır ağlıyor. Bunun için biz acil ivedi ülkenin, bu durum birçok yerine de yayılmadan, bu sorunu çözmeliyiz. Şu an bu sorun 14 milyona yakın bir nüfusu etkiliyor. Bu duruma sırtımızı dönmemiz, mümkün değil. Eğer barış olacaksa bu ülkede hep beraber kardeşçe olacak. Bir yan ağlarken, bir yanda barış olmayacağına inanmıyorum. Türkiye kamu oyununu bu şiddet hızla tüm ülkeyi sarıyor. Hızla bu şiddet ve kötü ortamı, bitirmek ve çözüm ürütmek bizim elimizde. Hep birlikte başta siyasi partiler ciddi bir barış masası kurup çözüm üretmelidir" diye konuştu.