GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2015 14:47   Güncelleme : 26-12-2015 14:47

'Özel harekatçılar zırhı araçta işkence ettiler

İZMİR (DİHA) - İzmir'de, Kürdistan'daki katliamları protesto eylemine yapılan polis saldırısı ardından darp edilerek gözaltına alınan çocuklardan M.D., 4-5 polisin sopayla kendisini dövdükten sonra zırhlı araca koyduğunu ve araçta da özel harekatçıların ellerine basarak işkence ettiğini anlattı.

'Özel harekatçılar zırhı araçta işkence ettiler

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Eski Çamlık Mahallesi'nde 24 Aralık akşamı Kürdistan'daki katliamları protesto  eylemine yapılan polis saldırısı ardından 15 yaşındaki M.S. ile birlikte gözaltına alınan M.D., gözaltı sırasında ve sonrasında götürüldüğü emniyette işkenceye maruz kaldı. Gözaltı sırasında bindirildiği Akrep tipi zırhlı araçta özel hareket polisleri tarafından dakikalarca dövülen M.D., yüzünde, kollarında ve vücudunun bir çok yerinde morluklar oluştu. Götürüldüğü İzmir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nde de devam eden işkencenin ardından M.D. dün akşam saatlerinde bırakıldı. Serbest bırakılması ardından M.D. baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle Dokuz Eylül Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı. Bir süre gözetim  altında tutulan M.D., tedavisinin ardından taburcu edildi. 

'Polis sopayla vurdu'

Yaşadığı işkenceyi anlatan M.D., olay günü teyzesinden döndüğünü sırada polislerin saldırısına uğradığını belirtti. Aldığı darbe üzerine dengesini kaybederek yere düştüğünü söyleyen M.D. "Kalın bir sopa ile bana vurdular. Kendimi korumaya çalıştım fakat 4-5 kişi olunca yere düştüm. Ardından beni alıp zırhlı aracın içine götürdüler. Orada özel harekat polisleri tarafından dakikalarca dövüldüm. Özellikle elime bastılar ve orada şiddet görmeye devam ettim" dedi. Aldığı darbeler soncu bilincini kaybettiğini ve hastanede kendine geldiğini söyleyen M.D. götürüldüğü emniyette de darp edildiğini belirtti. 

'Devlet zulmü her yerde devam ediyor'

M.D.'nin babası Sedat D. ise devlet zulmünün her yerde devam yaşandığını söyledi. Sedat. D., "Ben bu vahşeti yapan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Oğluma bu vahşeti yapan polisler cezasını görmelidir. Eğer bu polisler ceza almasa bu gibi işkenceler devam edecektir" dedi.

(vd/sç/ns)