GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2015 15:32   Güncelleme : 26-12-2015 15:32

'Devletin vatandaşın malını ve canını nasıl koruduğunu gördük!'

ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'de tanklardan yapılan top atışlarının evine isabet eden yurttaşlardan Münir Elçeoğlu, saldırıları "Halkın mal ve can güvenliği için yapılan operasyon" diye sunan iktidara, "Evimde yaşlı annem ve kızım olduğu halde tank ve toplarla evimi bombaladılar. Devletin sivillerin can ve mal güvenliğini nasıl tank ve toplarla koruduğunu gördük" diye tepki gösterdi.

'Devletin vatandaşın malını ve canını nasıl koruduğunu gördük!'

Şırnak'ın Cizre ilçesinde halkın özyönetim iradesine karşı başlatılan sıkıyönetim saldırıları 13'üncü gününde. İktidar yetkilileri her gün yaptıkları açıklamalarla saldırıları, "Halkın mal ve can güvenliği için yapılan operasyon" diye sunmaya çalışsa da 13 gündür devlet güçleri tarafından Cizre'de tanklarla vurulmadık mahalle kalmadı. En son 3 aylık Miray bebeğin polisin açtığı ateşle katledildiği ilçede, saldırıların yarattığı tahribatın ve sivil katliamların bilançosu devletin halkın can güvenliğini değil halkın canına kast etmeyi hedeflediğinin de kanıtı. Cudi Mahallesi'ndeki evi tanklardan yapılan top atışları ile tahrip edilen ardından da evine özel harekat polisleri tarafından ateş açılan Münir Elçioğlu, tahrip olan evini göstererek, "Bu bina benim evimdi. Bombalandığında annem ve kızım evdeydi. Devletin tankla sivilleri nasıl koruduğunu gördük" dedi. 

 'AKP hükümeti Kürt halkına zulümden başka bir şey vermedi'

Saldırı sırasında 155'i aradığını anlatan Elçioğlu, polisin kendisine "Evinde terörist vardır ondandır" yanıtını verdiğini söyledi.  Elçioğlu, "Evin içinde sadece yaşlı annem ve kızım olduğunu söyledim. Evin içinde hendek kazılmamıştı. Yani binanın beşinci katında uçaklar kalkmasın diye mi hendek kazılmış evimizi bu hale getirdiler" dedi. 

AKP iktidarının Kürt halkına zulümden başka bir şey veremeyeceğini belirten ve Meclis'teki siyasi partilere de seslenen Elçioğlu, "Yaptığınız katliamları durdurun. Yeter artık gençlerimiz katledilmesin. Bu savaşı durdurmak sizin elinizdedir. Bütün siyasi parti liderlerine sesleniyorum. Herkes üzerine düşeni yaparsa bu savaşı durdurabilirler. Artık gençlerimiz, insanlarımız katledilmesin. Sivillerin evleri bombalanmasın, yeter artık" diye kaydetti.