GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2015 15:34   Güncelleme : 26-12-2015 15:34

Miray'a kıyanlar üç kuşağı katletti

ŞIRNAK(DİHA) - Cizre'de 3 aylık Miray bebeğin ve 74 yaşındaki dede Ramazan İnce'nin katledildiği, 38 yaşındaki Rukiye İnce'nin yaralandığı İnce ailesinin evinde yas var. Katledildiği annesinden saklanan Miray bebeğin acılı babası Burhan İnce, kızının odasından bir saniye olsun ayrılmıyor. Kent dışına çıkarılan bebeğinin cenazesine ulaşmasına bile izin verilmeyen baba İnce sorularımıza, "Cenazelerimizi bile defnetmemize izin verilmiyor. Konuşsam ne değişir ki?" derken, amca Aburrahman İnce, "155'i arayıp durumu bildirdik. Bize '1 kadın 2 erkek beyaz bayraklarla çıkabilir. Anons ettik ateş etmeyecekler' dedi. Bunun üzerine babam, yengem ve abim Miray'ı hastaneye çıkarırken taradılar. Komplo kurdular" diye konuştu.

Miray'a kıyanlar üç kuşağı katletti

Şırnak'ın Cizre ilçesinde "sokağa çıkma yasağı" adı altında halka yönelik sürdürülen savaşta kadın, çocuk ve yaşlılar katledilmeye devam ediliyor. Son olarak dün gece İnce ailesinin Sur Mahallesi'ndeki evi devlet güçlerinin hedefi oldu. Yaylım ateşe tutulan evde 3 aylık Miray bebek hunharca katledilirken babaannesi Rukiye İnce'de yaralandı. Gelini Rukiye İnce (38) ve torununu hastaneye götürmek isteyen 75 yaşındaki dede Ramazan İnce'de Türk devlet güçlerince "Terörist" diye uzun süre tarandı. Tarama sonucunda Ramazan İnce de ağır yaralandı. Devlet güçlerinin uzun süre vuruldukları yerden alınmasını engellediği Ramazan İnce ve gelini Rukiye İnce, Cizre Devlet Hastanesi'ne oradan da Adana'ya sevk edildi. Çurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ramazan İnce yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirirken, Rukiye İnce'nin tedavisi ise sürüyor. 

Anna 'Miray'ın ölümünden habersiz 

GSM operatörlerin hizmet vermediği ilçede, elektriklerin de kesik olması iletişimi imkansız kılıyor. Devlet saldırıları nedeniyle art arda gelen olay ve infazları doğrulamak için katledilen 3 aylık Miray bebeğin ailesine zorlukla ulaşılıyor. Ulaştığımız evde İnce ailesi yaşadığı devlet vahşetinin acısını yaşıyor. İlk olarak Miray bebeğin annesi ile konuşmak istiyoruz. Ancak anne Solin İnce'nin hala bebeğinin katledildiğinden haberi yok. Çocuğunun yaralandığını ama hastanede tedavisinin sürdüğünü biliyor. Miray'ın iyileşeceği umudunu taşıyan anne, çocuğunun katledildiğinden habersiz henüz.  

'Susanlar konuÅŸsun'

Babanın Miray'ın katledilmesinden haberdar olduğunu öğreniyoruz. Baba İnce, katledilen Miray'ın odasından bir an olsun ayrılmıyor. Yanına gittiğimiz baba İnce ise, sorularımıza, "Konuşsam ne olacak" yanıtını vererek suskunlaşıyor. Miray bebeğin eşyalarını koklayan baba İnce diğer kızı Mirav'a sarılarak tesseli bulmaya çalışıyor. Konuşmanın artık bir anlam ifade etmediğini söyleyen baba İnce, "Bizi göz göre göre katlediyorlar. Cenazelerimize saldırıyorlar. Cenazelerimizi gömmemize izin vermiyorlar. Bu vahşet karşısında konuşacak bir şeyim yok. Bugüne kadar susanlar konuşsun" diyor. 

Üç kuşaklık katliam

Baba Burhan İnce'nin konuşmasından dün gece yaşananların üç kuşaklık bir katliam olduğunu anlıyoruz. Baba Burhan İnce, katledilen Ramazan İnce'nin dedesi olduğunu belirterek, "Büyük babamızı, annem Rukiye'yi ve kızım Miray'ı vurarak üç kuşağı birlikte katlettiler. Miray daha 3 aylıktır. Dedem 74 yaşındaydı. İkisini katlettiler. Annem yaralandı" bilgisini verdi. 

'Hastanenin bulunduÄŸu tepede ateÅŸ edildi'

Burhan İnce'nin amcası Abdurrahman İnce ise, "devlet bize karşı katliam yaptı" diyerek başlıyor konuşmasına. "Saat 21.30 sularında ikinci kattan uyumak için aşağı inmek istedik" diyen Abdurrahman İnce, devlet güçlerinin askeri karargah haline getirdiği Cizre Devlet Hastanesi'nin bulunduğu Banê Cırf Tepesi'nden ateş açıldığını vurgulayarak, "Miray bebeği halası kucağına alıp merdivenlerden indiği esnada hastanenin bulunduğu Banê Cirf Tepesi'nden bizim eve ateş açıldı. Mermilerden biri Miray'a isabet etti" dedi. 

'Yanağından vuruldu'

Miray Bebeğin yanağından vurulduğunu belirten Abdurrahman İnce halasının çığlık atarak evin içine koştuğunu dile getirdi. Bebeğin yanağından kan akmaya başladığını anlatan İnce, "Bebekten önce hiç ses çıkmadı. Öldüğünü zannettik. 5 dakika gibi bir süre geçtikten sonra ağlama sesi geldi. Bunun üzerine hastaneye gitme kararı aldık. Hastaneye giden insanların tarandığını biliyorduk. Ancak bebeği kurtarmak için bunu göze aldık" diye konuştu. 

'Polis izin vereceÄŸiz dedi'

Hastaneye gitmek için ambulansı aradıklarını dile getiren İnce 122 yetkililerinin önce polisi arayın dediğini belirtti. Bunun üzerine 155'i aradıklarını ifade eden İnce, "Polise 'keskin nişancıların bebeği vurduğunu ve bize izin vermelerini' söyledim. Polis bana '2 erkek bir kadın beyaz bayrak eşliğinde ambulansa gitsin. Ben anons geçtim kimse size ateş açmayacak' dedi. Bunun üzerine yengem Rukiye bebeği kucağına aldı, abim Abdülkerim ve babam Ramazan ambulansın geleceği yere doğru gitti" dedi.

'Ambulans yolunda polis yine saldırdı'

Babası, yengesi ve abisinin ambulans yolunda tekrar Hastane Tepesi'nde bulunan polislerin saldırısına maruz kaldığını dile getiren İnce, "Babam ve yengem yaralandı. Abim dakikalarca hareket edemediklerini söyledi. Abim yara almadı ama hareket etmekten çekindi. Abim yerde iken HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ı aradık ve durumu aktardık" bilgisini verdi. 

'Bu devleti asla af etmeyeceğiz' 

Sarıyıldız'ın tekrar devreye girmesiyle ambulansın yaralıları aldığını söyleyen İnce, "Bebeği polisler vurdu ancak yolda taranmasalardı bebek hastaneye yetişirdi. Babam devletin saldırıları yüzünden yakın bir hastaneye sevk edilemedi. Cenazesi Şırnak'a doğru yolla çıktı" dedi. Bu devleti asla affetmeyeceklerini vurgulayan İnce şöyle konuştu: "Polisler bize komplo kurdu. Biz isteriz ki babam ve Miray bebek son şehitlerimiz olsun. Devlet iyi bilsin ki onlar bebeklerimiz ve dedelerimizi katletse de biz Kürtlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz."