GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2015 15:48   Güncelleme : 26-12-2015 15:48

30'uncu tutukluluk gününde 30 adım

İSTANBUL (DİHA) - Gazeteciler, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün 30'uncu gün tutukluluk süresinde cezaevindeki tüm gazeteciler için Tünel Meydanı'nda bir araya gelerek 30 adım yürüdü. Erem ve Gül'ün mektuplarının da okunduğu eylemde gazeteciler, tutsak 34 gazeteciye özgürlük istedi.

30'uncu tutukluluk gününde 30 adım

 

Gazeteciler, MİT TIR'larına ilişkin yaptıkları haber nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün 30'uncu gün tutukluluk süresinde cezaevindeki tüm gazeteciler için Tünel Meydanı'nda bir araya gelerek 30 adım yürüyüş gerçekleştirdi. CHP'li vekillerin de destek verdiği yürüyüşte, "Tutuklu gazetecilere özgürlük, yansak da dokunacağız" yazılı pankartı açan gazeteciler, "Gerçeği yazanlar haklı çıkacaktır",  "TIR'larda silah varsa haber olacak", "Gazetecilik suç değildir" yazılı dövizler taşıdı. 

"Özgür basın susturulamaz", "AKP medyadan elini çek", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganlarını atarak yürüyen gazeteciler, 30 adımın ardından İstiklal Caddesi üzerinde durdu. Yürüyüşün ardından Dündar ve Gül'ün cezaevinden gönderdiği mektuplar okundu. Gül'ün mektubunu okuyan eşi Aslı Erdem, Gül'ün, "Adımlarınızı dikkatli atın desem ahkâm kesmek olur. Çünkü burada adım atarken dikkat etmek gibi bir sorun yok. Bir iki üç beş duvar. Ama orası öylemi sizi uyaracak bir duvarınız bile yok. Öyle görünüyor ki uyarı falan dinleyeceğiniz yok. Adımlarınızı atacaksınız. O halde ben de aynı saatlerde burada size doğru atıyor olacağım. Adım adım da olsa hep beraber yol almak dileğiyle, herkese dostça selamlar" ifadelerini paylaştı. 

Dündar: Senaryo aynı, iftira, tehdit, adaletsiz yargı cezaevi 

Daha sonra Dündar'ın eşi Dilek Dündar da Dündar'ın, "Sevgili dostlar 5 yıl önce ben sizlerle, ağzımda siyah bir bantla Nedim Şener için Ahmet Şık için özgür medya için yürümüştüm. Elimizde bugün Nedim, Ahmet yarın kim olacak pankartları taşıyorduk. Cevap benmişim. Hapishane nöbetini onlardan devir aldık. Senaryo o günküyle aynı, iftira, tehdit, adaletsiz yargı, hapis. Cevabımız da o günüyle aynı, kararlılık, cesaret, direnç, inadına gazetecilik. Bizi sindirmeye korkutmaya çalışıyorlar, sinmiyoruz, korkmuyoruz. İnadına yazıyor, söylüyor, yürüyoruz" sözlerini aktardı. 

'Biz bu filmi gördük'

Daha sonra açıklama yapan gazeteci Ceyda Karan "Zordur Türkiye'de gazetecilik. Yalnız bugün değil, her zaman zordu" diyerek AKP'nin gazetecilere uyguladığı baskıya tepki gösterdi. Gazetecilere tarihin her döneminde iktidarlar tarafından oto sansür uygulandığını dile getiren Karan, "Biz gazeteciler, Abdülhamit Devri'nde de, İttihatçılar geldiğinde de, tek parti günlerinde de, Demokrat Parti hakimiyetinde de, 12 Mart'ta da, 12 Eylül'de de, bu filmi gördük. Çünkü hiçbir iktidar soran, sorgulayan iktidarı sevmedi" diye konuştu. 

'Bugün yine sokaktayız'

Gazetecilerin, işten kovulduğunu, tehdit edildiğini, cezaevine atıldığını ve katledildiğini belirten Karan, demokrat bir ülkede, fikir ve düşünce özgürlüğünü kullanma hakkının ve halkın haber alma hakkının olması gerektiğini kaydetti.  Oda TV, Ergenekon, KCK, davalarında birçok gazetecinin tutuklandığını hatırlatan Karan, "Bu operasyonlarda haksız yere tutuklanan gazeteciler cezaevinde, onların haklılıklarına inan gazeteciler sokaklarda adaletin tecelli etmesi için mücadele ettik. Bugün yine sokaktayız" diye konuştu. 

'Gazetecilere özgürlük'

Bütün tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılmasının şart olduğunu dile getiren Karan, 'demokratik' bir ülkede 34 gazetecinin tutuklu bulunmasına ilişkin, "Türkiye'nin demokrasi sicilinde bir kara leke. Tarih bunu not edecek" ifadelerini kullandı.

'Meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız' 

Halkın haber alma hakkının asla engellenemeyeceğini söyleyen Karan, "Gazetecilik faaliyeti suç değildir. Hakikat asla hapsedilemez. Tutukluların 30'ncu gününde diyoruz ki, bu dava nereye kadar giderse peşindeyiz, meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız" şeklinde konuştu. 

(ayk/za/rp)