GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2015 11:56   Güncelleme : 27-12-2015 11:56

Nöbet eylemcileri: Sur'a gelin

(DİHA) - Sur'daki abluka ve saldırılara karşı seçilmişler öncülüğünde başlatılan nöbet eylemi devam ediyor. Nöbeti sürdürenlerden DBP Ergani İlçe Eşbaşkanı Aygün Taşkın, direnenlerin mücadelesini büyütmek için başta kadınlar olmak üzere herkesi Sur'a çağırdı.

Nöbet eylemcileri: Sur'a gelin

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı 26'cı gününe girerken, halkın imha politikalarına karşı büyük direnişi de sürüyor. Sur halkının direnişine ortak olmak ve ablukanın bir an önce kaldırılması için ilçesinin İskenderpaşa Mahallesi'nde 5 gün önce seçilmişler öncülüğünde başlayan nöbet eylemi de devam ediyor. Eşit Özgür Yurttaş Derneği'nde süren nöbeti 2 gündür DBP Ergani İlçe Örgütü tutuyor.  

DBP Ergani İlçe Eşbaşkanı Aygün Taşkın, direnenlerin mücadelesini büyütmek için herkesi Sur'a davet ederek, özellikle kadınların Kobanê direnişinde ortaya koyduğu mücadeleyi, Sur için de göstermesi çağrısında bulundu. 

'Sur için yarın geç olabilir'

Ergani Belediye eski Başkanı Nadir Bingöl, ilçede yaşayan insanların durumuna dikkat çekerek, "Sur'un tamamı abluka altındadır. Yasaklı mahallerde 5 gündür 2 cenazenin alınmasına izin verilmiyor. İnsanların cenazelerini dahi almalarına izin verilmiyor. Sur için yarın geç olabilir, onun için bir an önce harekete geçmek gerekir" dedi.

DBP Ergani İlçe Eşbaşkanı Ramazan Kartalmış ise devletin Kürdistan'da yaşamı yok etmek istediğini dile getirdi. Kartalmış, "Kürt halkının kendi kendini yönetmek isteğine devlet pervasızca saldırıyor. Gazze ve Batı Şeria'da İsrail'in uyguladığı yöntemlerin aynısını AKP Sur'a uyguluyor. Duyarlı olan herkesin Sur'a gelmesi ve direnişe ortak olması gerekir" diye konuştu. 

(ee/ao/ns)