GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2015 14:14   Güncelleme : 27-12-2015 14:14

Beştaş: Dün direndik bugün de direneceğiz

(DİHA) - HDP Adana il Örgütü'nün düzenlediği konferansta konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Kürt halkının AKP'nin ret ve imha politikaları ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek, "Özyönetim iradesi mücadelesinde duruşumuz çok net. Dün de teslim olmayı gündemimize almadık, bugün de almayacağız. Haklı olduğumuz mücadeleyi daha da yükselteceğiz. Anayasal zeminde bunu yapmakta kararlıyız" dedi. Beştaş, Kürt halkının Teşrîn Kasabası'nı özgürleştirerek, Fırat'ın ötesine geçtiğini hatırlatarak, YPG ve YPJ'yi selamladı.

Beştaş: Dün direndik bugün de direneceğiz

HDP  Adana İl Örgütü, yerel konferanslar kapsamında  Şirin Park Otel'de konferans düzenledi. HDP bayrakları ile süslenen konferansa, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP, HDK, Alevi örgütleri, KJA, İHD ve yüzlerce kişi katıldı. Divanın belirlenmesi ile başlayan konferans, saygı duruşu ile devam etti. Saygı duruşu sonrası ise HDP PM Üyesi Gülabi Köseoğlu kısa bir konuşma yaptı. Konferans çalışmalarına değinen Köseoğlu,  savaş iktidarı AKP'nin Kürdistan'da sürdürdüğü imha operasyonlarına dikkat çekerek, konferansı Kürdistan'da ve Adana'da yaşamını yitirenlere atfettiklerini söyledi.

'Dün teslim olmadık bugün de teslim olmayacağız'

Köseoğlu ardından konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da, özgür ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bağlı alacaklarını kaydederek, savaş iktidarı AKP'nin imha operasyonlarına karşı Kürt halkının direnişini yükselttiğini ifade etti. AKP'nin  ret ve imha politikaları ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Beştaş, "Özyönetim iradesi mücadelesinde duruşumuz çok net. Dün de teslim olmayı gündemimize almadık. Bugün de almayacağız. Haklı olduğumuz mücadeleyi daha da yükselteceğiz. Anayasal zeminde bunu yapmakta kararlıyız" şeklinde konuştu.

'Kırmızıçizgiyi geçtik'

Tarihsel bir süreçten geçtiklerini ifade eden Beştaş, Kürt halkının Teşrin'i özgürleştirmesiyle Fırat'ın ötesine geçtiğinin altını çizerek, "Ankara'ya buradan söylüyoruz. Kırmızı çizgiyi aştık. Buradan bütün özgürlük gücüne YPJ ve YPG'ye büyük selam gönderiyoruz" dedi. AKP'nin dış politikasını eleştiren Beştaş, AKP'nin dış politikasının Kürt halkının elde ettiği başarıyı kabul etmeyen bir politika olduğunu söyledi. Türkiye'nin tüm komşu ülkelerle "Sıfır dost" olduğunu dile getiren Beştaş, HDP heyetinin Rusya Dışişleri Bakanlığı ile yaptığı görüşmesinin AKP tarafından hainlikle karşılanmasına tepki gösterdi. 

'Diktatörlüğe karşı direnişi büyütme gerek'

Savaş iktidarı AKP'nin Kürdistan'da sürdürdüğü imha operasyonlarına değinen Beştaş, devletin katlettiği yurttaşları havuz medyasının aracılığı PKK'ye mal etmeye çalıştığını kaydetti. Beştaş,"Fiilen darbe hukukunu aşan bir durum yaşanıyor. AİHM'e başvuracağız. Devlet 'Biz sizin iradenizi tanımıyoruz. Kendinizi yönetme durumunu asla kabul etmiyoruz' diyorlar. Biz HDP olarak özyönetim ve demokratik özerklik konusunda durduğumuz yer bellidir. Merkeziyetçiliğe karşı yerindelik. Diktatörlüğe karşı özgürlük. Programımızda yerel demokrasinin çok elzem olduğunu zaten savunuyoruz. Tüm bileşenlerimizle muhalefetle birlikte bu diktatörlüğe karşı direniş gücünü büyütmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.
Beştaş'ın konuşması sonrası konferans basına kapalı olarak devam etti.

(sö-hk/pu)