GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-12-2015 11:05   Güncelleme : 29-12-2015 11:05

19 günlük Ronahi bebek 16 gündür mahsur

(DİHA) - AKP iktidarı tarafından 7 Haziran'dan sonra devreye sokulan sıkıyönetim ile birlikte uygulanan sokağa çıkma yasakları ve saldırıların çocuklara dönük bilançosu sergilenen vahşeti gözler önüne seriyor. 19 günlük olan Ronahi bebek abluka ve saldırılar nedeniyle 16 gündür annesinin yanına götürülmesine izin verilmiyor.

19 günlük Ronahi bebek 16 gündür mahsur

Halen devam eden sokağa çıkma yasakları ve saldırılarda 45 çocuk ve 2 bebek katledilirken, bunlardan 10 çocuk ve 2 bebek Aralık ayı içerisinde uygulanan ve halen devam eden sokağa çıkma yasakları ve saldırılar sırasından katledildi. Yasak ve saldırılar nedeniyle anne-babası katledilen onlarca çocuk ile yine yasak ve saldırılar nedeniyle anne babalarından ayrı kalan çocuklar da, uygulanan vahşetin başka bir boyutunu oluşturuyor.  

Çocuk katliamlarında en ağır bilanço Silopi ve Cizre'de 

AKP iktidarının 7 Haziran'dan sonra uyguladığı sıkıyönetim çerçevesinde gerçekleşen sokağa çıkma yasakları ve saldırılarda bugüne kadar ortaya çıkan çocuk ve bebek katliamları tablosunda en ağır bilançoyu Cizre ve Silopi yaşandı. Bu süreç boyunca katledilen 45 çocuktan 41'i ve 2 bebek Cizre ve Silopi'deki sokağa çıkma yasakları ve saldırılarda katledilirken, diğer 4 çocuk ise, saldırıların gerçekleştiği diğer merkezlerde yaşandı. 

En çok katletme Cizre ve Silopi'de 

Katledilen 45 çocuktan 10'u ve 2 bebek Aralık ayı içerisinde başlayan ve devam eden son saldırılarda yaşamını yitirdi. Çocuk ve bebek katliamları tablosunda Cizre ve Silopi yine en ağır bedeli veriyor. Bu ay içerisinde katledilen çocuklardan, Ali Çekwar ve Şiyar Baran Amed'in Sur ve Yenişehir ilçelerinde, Hakan Doğan, Nusaybin'de Doğan Özer Mersin Tarsus'ta, Reşit Eren, Axin Kanat, İbrahim Bilgin, Mehmet Mete, Silopi'de, İbrahim Akhan, Lütfü Aksoy, Hüseyin Ertene, Hüseyin Selçuk ve henüz anne karnında 1 bebek ile  3 aylık bebek Miray İnce ise Cizre'de devlet güçleri tarafından katledildi. 

Onlarca çocuk anne ve babasız kaldı

Sokağa çıkma yasakları ve saldırılar boyunca 45 çocuk ve iki bebek dışında, 138 erkek ve 36 kadın katledildi. Katledilen erkek ve kadınların büyük bir çoğunluğu evli ve çocuklu kişilerden oluşurken, bunlar geride onlarca çocuk bıraktı. Son olarak 22 Aralık günü Nusaybin'de katledilen ve hastaneye götürülmesine izin verilmeyen 41 yaşındaki inşaat işçisi Medeni Orak, ardında 8 çocuk bırakmıştı. 

Saldırı nedeniyle annelerinden ayrı kalan bebekler

Temmuz ayı ile birlikte başlayan sıkıyönetim uygulamalarının getirdiği sokağa çıkma yasakları ve saldırıların bir başka boyutu da anne babasından ayrı kalan bebekler. Mardin'in Kerboran (Dargeçit) ilçesinde 18'nci gününe giren saldırılarda annesi Sacide Gezginci yaralandığı için evde mahsur kalan ve süt bulunamadığı için mercimek çorbası ile hayatta tutulmaya çalışılan 10 aylık Yusuf bebeğin ardından, mahsur kalan diğer bir bebek de Ronahi oldu. 

19 günlük ama 16 gündür mahsur

Ronahi bebek, 19 günlük. Cizre'ye son sokağa çıkma yasağı geldiğinde henüz üç günlüktü. Cizre Devlet Hastanesinde Kuvöz'de tutuluyordu. Yasak ve saldırılarla birlikte tüm hastane imkanları devlet güçlerinin hizmetine sunulacağı için Ronahi bebek, Şırnak Devlet Hastanesi'ne getirildi. Annesi Nuriye Acar, doğum sırasında yaşadığı rahatsızlıktan ötürü yataktan çıkamadığı için Ronahi bebek ile gelemedi. Anne Acar, şimdi ise sokağa çıkma yasağı nedeniyle Ronahi bebeğin yanına gelemiyor. Ronahi bebek ile annesi tam 16 gündür sokağa çıkma yasağı nedeniyle birbirilerinden koparılmış durumda. 

Sağlığı giderek bozuluyor 

Hastane'de tedavisi bittikten sonra Şırnak kent merkezinde yaşayan teyzesi Lütfiye Uysal tarafından alınan Ronahi bebek anne sütü ile beslenemediği için sağlık sorunları yaşıyor. Ronahi bebeğe kendisinin baktığını belirten teyze Uysal, Ronahi bebeğin anne sütü alamadığı için sağlığının giderek bozulduğunu ifade etti. Yapılanlar  'zulüm' olarak değerlendiren teyze Uysal, "Bir bebeği günlerdir annesinden kopardılar, 'Cizre'ye götürelim, annesine bırakalım' diyoruz ama kabul etmiyorlar. Bize de bebeğe de işkence ediyorlar" dedi. Uysal, bebeği mama ile hayatta tutuklarını kaydetti.