GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2015 13:55   Güncelleme : 30-12-2015 13:55

Silopi ablukaya karşı sokakta

ŞIRNAK (DİHA) - Sıkıyönetimin 17 gündür sürdüğü Şırnak'ın Silopi ilçesinde halk ablukayı kırmak için sokaklara aktı. İlçede bulunan seçilmişler adına açıklama yapan HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, "Erdoğan ve AKP sırf kendi diktatöryal sistemini devam ettirmek için böyle bir savaşı seçti ve tüm demokrasi kesimlerinin saray savaşına karşı durmaya çağırıyoruz. Bugün Silopi'ye ve özyönetime sahip çıkılmazsa yarın bu abluka tüm Türkiye'yi saracak" dedi.

Silopi ablukaya karşı sokakta

 

Halkın özyönetim iradesine karşı devletin 17 gündür sıkıyönetim uygulamaları ile saldırılarını sürdürdüğü Silopi'de halk saldırıları protesto etmek ve sıkıyönetim ablukasını kırmak için yasağa rağmen sokaklara aktı. Yenişehir Mahallesi'nde HDP Şırnak milletvekilleri Aycan İrmez ile Ferhat Encü, Silopi Belediye Eşbaşkanları Emine Esmer ile Seyfettin Aydemir'in de aralarında bulunduğu seçilmişler halkla birlikte saldırılara karşı basın açıklaması düzenledi. 

'17 gündür 14 cenazemizi defnedemiyoruz'

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, devletin Silopi ve Cizre'de sıkıyönetim saldırıları ile  insanlık suçu işlediğini söyledi. 17 günde sadece Silopi'de 14 insanın devlet terörü tarafından katledildiğini belirten İrmez, "AKP'nin saray çeteleri insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Şuana kadar maalesef bu 14 cenazemizi defnetmiş değiliz. Cenazelerimize bile işkence ediyorlar ve etmeye de devam ediyorlar. Saray şuan kendi halkına resmen bir savaş başlatmış durumda. Savaşın bile bir hukuku olmasına rağmen, ama maalesef söz konusu Kürtler olunca ne bir kanun, ne bir yasa ve nede bir hukukun geçerliği olmadığını göstergesidir" dedi.

'Erdoğan ve devletin meşrutiyeti kalmamıştır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esad rejimine ilişkin sarf ettiği "Esed şu an halkına karşı bir savaş başlatmış ve Esad'ın bir meşruiyeti kalmamıştır" sözlerini hatırlatan İrmez, "Şimdi de Erdoğan ve devletin hiçbir meşruiyeti kalmamıştır" dedi. İrmez, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Tanklarla, toplarla kendi halkınıza hunharca saldırmaktasınız. 2013'te Sayın Abdullah Öcalan ile başlatılan barış sürecini bozarak şuan ki savaş politikalarını devreye koyan Saray burjuvası Kürdistan'da katliamlar yapıyor. Erdoğan ve AKP sırf kendi diktatoryal sistemini devam ettirmek için böyle bir savaşı seçti. Bu savaş hali ve olağanüstü durum hala devam etmektedir. 'İnsanım, vicdanım sızlıyor' diyen tüm demokrasi güçlerine çağrımızdır, eğer Silopi, Cizre halkına sahip çıkmıyorsanız, eğer Kürt halkına sahip çıkmıyorsanız, özyönetim sistemine sahip çıkmıyorsanız yarın öbür gün bu olaylar gelip sizi de saracak ve tüm Türkiye'yi kapsayacaktır. Hep beraber bu saray savaşına bir son verelim. Bu saray savaşına ancak direnerek son verebiliriz."

'Gelin insanlık suçuna dur diyelim'

17 günlük ablukanın su ve gıda ihtiyacı konusunda da ciddi bir sıkıntı ortaya çıkarttığına dikkat çeken İrmez, yüzlerce yaralı ve hastanın da hastaneye gidemediği için ölüme mahkum edildiğini söyledi. İrmez, "Silopi'de en ağır şekilde insan hakları ihlalleri devam etmektedir. Bu insanlık suçuna dur demek ve sarayın diktatoryal savaşına dur demek için herkesin birlik olması gerekiyor. Yoksa bu savaş gelir herkesin evine girer" dedi.

'Yasak ve katliamlara karşı boyun eğmeyeceğiz'

İrmez'in ardından konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Ali Balın ise, tüm Silopi halkının, uygulanan savaş konseptine karşı özyönetimlerini savunduklarını söyleyerek, direnişlerini sonunda kadarda devam ettireceklerini aktardı. Balın, "Sarayın savaşına karşı tek çare direniş" dedi. Eylem alkışlar ve "Bijî berxwedana Silopi" sloganıyla son buldu.

Öte yandan kentte Cumhuriyet, Dicle ve Ofis mahallelerinde birçok eve yapılan baskınlarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Dün akşam Cumhuriyet Mahallesi'ne düzenlenen ev baskınlarında ise Fırat Zeyrek (17), Sebahattin Zeyrek (19) ve Mahsum Değer (20) isimli gözaltına alınan gençlerin de Jandarma İlçe Komutanlığı'nda tutuldukları belirtildi.

(ekip/çk/rp)