GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-12-2015 15:42   Güncelleme : 31-12-2015 15:42

Yaşatırken katledilmek istemiyoruz

(DİHA) - Cizre'de görevi başında polis tarafından katledilen sağlık emekçisi Aziz Yural için Türkiye ve Kürdistan'ın birçok il ve ilçesinde açıklama yapan sağlık emekçileri, "Yaşatırken katledilmek istemiyoruz" dedi. Ankara'da Sağlık Bakanlığı önünde yapılan eylemde konuşan KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, "Keskin nişancılar tarafından ensesinden tek kurşunla katledilen Aziz Yural bu ülkenin sivil yurttaşı değil mi? Bu ülkenin Başbakanı size sesleniyorum çıkın bu infazların hesabını verin" dedi.

Yaşatırken katledilmek istemiyoruz

 

ANKARA 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Ankara Tabip Odası (ATO) ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) üyeleri, Cizre'de görevi başında polis tarafından katledilen sağlık emekçisi Aziz Yural için Hacettepe Hastanesi'nden Sağlık Bakanlığı'na kadar yürüyüş düzenledi. Üzerinde "Yastayız" yazılı siyah önlükler giyen sağlık emekçileri, "Yaşatırken ölmek istemiyoruz" pankartını açarak, "Katil devlet Kürdistan'dan defol", "Yaşamak, yaşatmak istiyoruz" sloganlarını attı.

Yürüyüşün sağlık emekçileri adına açıklama yapan ATO üyesi Asuman Doğan, bölgedeki savaş politikaları nedeniyle yaşanan ağır insan hakkı ihlallerinin yanında sağlık emekçilerinin de devlet güçleri tarafından tehdit edildiğini ve katledildiğini dile getirdi.

'Yaşatmak istediğimiz için katlediliyoruz'

Açıklamanın ardından konuşan SES Eşbaşkanı İbrahim Kara ise "Biz bu ülkenin emekçileri olarak insanları yaşatmak için mücadele ederken katlediliyoruz. Hangi birini sayalım ölümleri sayamıyoruz. Bu ülkenin Başbakanı bunca ölüme rağmen Cizre'de hiç sivil kayıp yok demiştir. Peki, sormak istiyoruz katledilen bebekler, kadınlar, sağlık emekçileri bu ülkenin sivil vatandaşları değiller mi?" diye sordu. 

'İnfazların hesabını verin'

Ülke olarak sözün bittiği noktaya gelindiğini ifade eden KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse de her gün yeni bir ölüm için Sağlık Bakanlığı'nın önünde olduklarını söyleyerek, "Defalarca bu ölümler için Sağlık Bakanlığı ile görüşmek istedik ama her defasında görüşme talebimiz reddedildi. Keskin nişancılar tarafından ensesinden tek kurşunla katledilen Aziz Yural bu ülkenin sivil yurttaşı değil mi? Bu ülkenin Başbakanı size sesleniyorum çıkın bu infazların hesabını verin" diye konuştu. 

ŞIRNAK 

SES Şırnak Şubesi, Cizre'de polisin yaraladığı bir yurttaşa yardım ettiği sırada polis tarafından açılan ateşle katledilen SES yöneticisi sağlık emekçisi Aziz Yural'ın katledilmesini Şırnak Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklama ile kınadı. Onlarca sağlık emekçisinin katıldığı açıklamaya HDP milletvekilleri Leyla Birlik, Osman Baydemir, Alican Önlü ile Ayşe Acar Başaran'ın da destek verdi. "Katilleri tanıyoruz, unutmayacağız, hesap soracağız, şehit namirin" pankartın açıldığı açıklamada konuşan SES Şube Eşbaşkanı Lezgin Gözlek, "Yaşatırken katledilmek istemiyoruz" dedi. Güzlek, AKP iktidarının 16 Ağustos'tan bu yana birçok bölgeyi ablukaya alarak kadın, çocuk, yaşlı demeden katlettiğini hatırlattı. Botan'da çalışan sağlık çalışanlarına tehlikeli bir yönelimin olduğunu belirten Gözler, devlet güçlerinin sağlık kurumlarında sağlık çalışanlarını canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığını söyledi.  Gözlek, "Birçok sağlık kurumları güvenlik güçleri tarafından karargah olarak kullanılmakta, bu bağlamda hem çalışanların hem de hizmet alan yurttaşların canı hiçe sayılmaktadır" dedi. 

Açıklama, "Şehit namirin", "Duy bizi Aziz yoldaş boyun eğmeyeceğiz" ve "Katil devlet hesap verecek" sloganlarıyla son buldu. 

DERSİM 

Dersim'de İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelen SES üyeleri açıklama yaptı. Dersim Belediye Eşbaşkanı ve çok sayıda parti ve sivil toplum örgütü temsilcisinin de katıldığı açıklamada, Aziz Yular için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından konuşan SES Şube Başkanı Özkan Uç, "Sizler rahat uyuyun. Eyüp, Şeyhmus, Aziz, Miray bebek ve hayatını kaybeden yüzlerce çocuk, genç, asker. Sizler rahat uyuyun. Ama kandan medet umanlar asla rahat uyuyamayacaklar" dedi. 

Açıklama, "Aziz Yural ölümsüzdür" ve "Şehid namirin" sloganlarıyla sona erdi. 

DİYARBAKIR 

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesi önünde açıklama yapıldı. ''Aziz Yural'a sözümüz barış, artık yeter ölümüne çalışma, çalışırken ölmeye de hayır'',  ''Güzel günler göreceğiz korkmayın çocuklar'', ''Korkmuyoruz korkmadık, susmadık susmuyoruz'' dövizlerinin taşındığı eylemde, "Ölüme karşı yaşam, savaşa karşı barış, siyaha karşı beyaz '' sloganları atıldı. 

Açıklama yapan SES Lice Temsilcisi Jiyan Şenol, devletin sokağa çıkma yasaklarını "güvenlik" bahanesiyle sürdürdüğünü ancak o yasağın kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve gençler için katliam ve zulüm getirdiğine işaret etti. 

Ergani ilçesinde ise SES üyeleri, İlçe Devlet Hastanesi'nde açıklama yaptı. Acil dışındaki tüm servislerin iş bırakma eylemi ile kapatıldığı hastanede açıklama yapan SES Temsilcilisi Sevda Şimşek, ilan edilen yasakları kınayarak bu yasaklar süresince yaşanan hak ihlali ve katliamlara dikkat çekti. 

Diyarbakır Bismil'de iş bırakan sağlık çalışanları İlçe Devlet Hastanesi önünde açıklama yaptı. SES İlçe Temsilcisi Necim Ertuğrul, AKP hükümetinin 16 Ağustos'tan beri çok sayıda bölgeyi defalarca özel güvenlik bölgesi ilan ettiğine dikkat çekerek, "Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bu savaşa daha fazla kurban vermeyeceğiz. Israrla 'savaşa hayır' demekten vazgeçmeyeceğiz" dedi.

SİİRT 

Siirt'te iş bırakan SES üyeleri, Kızılay İş Merkezi önünde eylem yaptı. Katledilen Aziz Yural'ın fotoğraflarını taşıyan sağlık emekçileri, "Abdülaziz Yural'ı unutmayacağız" pankartını açarak, "Aziz yoldaş ölümsüzdür" sloganları attı. 

MERSİN 

SES Mersin Şube üyeleri, Cizre'de polisin yaraladığı bir yurttaşa yardım ettiği sırada polis tarafından açılan ateşle katledilen SES yöneticisi sağlık emekçisi Aziz Yural'ın katledilmesini bir günlük iş bırakma eylemi ile kınadı. Mersin Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen ve "Sağlık emekçileri öldürülüyor, unutmayacağız, barış mücadelesini büyüteceğiz", "Aziz Yural'ı mücadelemizde yaşatacağız" pankartını açan sağlık emekçilerine Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri  ile Akdeniz Belediyesi çalışanları da destek verdi. Emekçiler adına açıklama yapan SES Mersin Şubesi Sekreteri Hatice Elmas, savaş politikaları yüzünden bölgede birçok sağlık çalışanının darp edildiğini, tehdide maruz kaldığını hatırlattı. 

Daha önce de Eyüp Ergen ve Şeyhmus Dursun'un katledildiğini hatırlatan Elmas, "Bugün de Aziz Yural yoldaşımız katledildi. Sağlık Bakanı, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını, can güvenliğini ve yaşam hakkı başta olmak üzere en temel insani haklarını güvence altına almazken, kin ve nefreti körükleyen açıklamalar yapmaktan da geri adım atmamaktadır" diye konuştu. 

İZMİR 

SES İzmir Şubesi üyeleri, İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, "Artık yeter! Yaşatırken öldürülmek istemiyoruz" pankartını açtı. Yural'ın fotoğraflarını taşıyan emekçiler, "Savaşa hayır, barış hemen şimdi", "AKP savaş, halklar barış istiyor" ve "Katillerden hesabı emekçiler soracak" sloganlarını attı. Açıklama yapan SES İzmir Şube Eşbaşkanı Ümit Doğan, Sağlık bakanının sorumlu olduğu personelin çalışma koşullarına, can güvenliğine ve yaşam hakkı başta olmak üzere en temel insani haklarının güvence altına alma konusunda herhangi bir adım atmadığına vurgu yaparak, "Katledilmemize seyirci kalıyor" dedi.

İSTANBUL 

SES İstanbul şubeleri, Aziz Yural'ın katledilmesini Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklama ile protesto etti. Kürtçe ve Türkçe "Artık yeter. Yaşatmaya çalışırken Aziz Yural katledildi" pankartını açan sağlık emekçileri, "Ölüm değil çözüm istiyoruz" ve "Sağlığa,  barışa, insan haklarına sahip çıkıyoruz" dövizlerini taşıyarak, "Yasta değil isyandayız", "Katiller bize hesap verecek" ve "Sağlıkçılar ölüyor, bakan uyuyor" sloganlarını attı. Saygı duruşunun ardından konuşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç, ülkenin acımasız ve kuralsız bir süreçten geçtiğini dile getirerek, "AKP'nin bu vahşeti Kürt illeriyle sınırlı kalmayacak, batı bu şekilde sessiz kaldığı sürece her yere yayılacak" dedi.

Bakırköy SES Şube Eşbaşkanı Nuran Güngör ise Kürdistan'da yapılan devlet katliamlarına dikkat çekti. Göngür, "Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak, bu savaşa daha fazla kurban vermeyeceğiz" dedi. 

URFA

Urfa Sağlık İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen sağlık emekçileri adına açıklama yapan SES Urfa Şube Eşbaşkanı Ruken Kılınç, "Eyüp Ergen ve Şeyhmus Dursun arkadaşlarımızın ardından bu günde Abdülaziz Yural yaşadığı sokakta yaralı bir kadına yardımcı olmaya çalışırken başından vurularak alçakça katledilmiştir" diyerek, Sağlık Bakanlığı'nın katliamlara seyirci kaldığına işaret edildi. 
Açıklama ardından  5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. 

ANTEP 

Antep'te Devlet Hastanesi önünde açıklama yapan SES üyelerine, TTB,  Eğitim Sen, Tüm Bel-Sen temsilcileri de destek verdi. "Aziz Yural ölümsüzdür" ve "Susma haykır, savaşa hayır " sloganları atan sağlık emekçileri adına açıklama yapan SES Şube Eşbaşkanı Hüseyin Akkız, "Artık yeter, yaşatırken ölmek istemiyoruz. Bu savaş ortamında sendikamızın 3 üyesi özel harekat polisleri tarafından katledilmiştir" dedi.  

HAKKARİ 

SES Hakkari Şubesi, Devlet Hastanesi önünde açıklama yaptı. Çok emekçinin katıldığı eyleme yurttaşlar da destek verdi. Yural'ın posterlerinin açıldığı eylemde saygı duruşunda bulunuldu. Ardından konuşan SES Hakkari Şube Eşbaşkanı Sibel Dinç Soydan, devlet katliamlarının sistemli olduğunu ve Kürt halkını teslim almaya yönelik olduğunu söyledi. 

Yural'ın katledilmesi Çukurca ilçesinde de sendika üyeleri tarafından yapılan açıklama ile kınandı. 

VAN 

Van Bölge Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen SES şube üyeleri, "Êdî bese" pankartını açarak, "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Abdulaziz yoldaş ölümsüzdür" sloganlarını attı. Sağlık emekçileri adına konuşan SES Van Şube Eşbaşkanı Keziban Karakuş, "Günlerdir sokağa çıkma yasağı nedeniyle bırakalım halkın sağlık hizmetine ulaşmasını, yaralı ve cenazelerine ulaşamıyorlar" dedi. 

(ekip/ns)