SİYASET
Giriş Tarihi : 01-01-2016 12:10   Güncelleme : 01-01-2016 12:10

Yüksekdağ: Zulüm siyasetinin miadı dolmuştur

(DİHA) - "Botan yürüyüşü" için dün Diyarbakır'dan yola çıkan ve geceyi Siirt'te geçiren DTK, HDK, HDP, DBP ve KJA eşbaşkanları ve sözcülerinin de aralarında bulunduğu grup, yoğun kar yağışı nedeniyle yürüyüşü erteleme kararı aldı. Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kürt halkı demokrasiye kavuşuncaya kadar yürümeye devam edeceklerini vurgulayarak, "Bize ölüm ve zulüm siyasetini dayatıyorlar. Artık zulüm siyasetinin miadı dolmuştur" dedi.

Yüksekdağ: Zulüm siyasetinin miadı dolmuştur

"Botan yürüyüşü" için dün Diyarbakır'dan yola çıkan ve geceyi Siirt'te geçiren DTK, HDK, HDP, DBP ve KJA eşbaşkanları ve sözcülerinin de içinde bulunduğu grup, yoğun kar yağışı nedeniyle yolların ulaşıma kapanması nedeniyle yürüyüşü tamamlayamadı. Sabah saatlerinde Şırnak'a yola çıkmak isteyen ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in de bulunduğu, Türkiye ve Kürdistan'ın birçok kentinden yürüyüşe dahil olan yüzlerce kişilik grup, Eruh-Şırnak yolunun yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanması nedeniyle, Siirt Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Burada yapılan bilgilendirmede, hava koşularından kaynaklı yürüyüşe devam edilemeyeceği, ancak en kısa zamanda farklı yollar deneyerek yürüyüşün tamamlanacağı duyuruldu. 

'Farklı yollar deneyerek yürüyüşümüzü tamamlayacağız'

Siirt'ten hükümete seslenen Kamuran Yüksek, "Ablukayı kaldırın. Zulme karşı hangi koşullar olursa olsun mücadeleye devam edeceğiz" dedi. Cizre ve Silopi'de insanlık dışı uygulamaların devam ettiğine dikkat çeken Yüksek, hava koşulları uygun olmadığı için yürüyüşlerine devam edemediklerini, ancak en kısa zamanda farklı yollardan Şırnak'a ulaşarak yürüyüşlerini tamamlayacaklarını belirtti. Yüksek, özyönetim alanlarındaki direnişleri selamlayarak, "Tüm soğuk hava koşullarına rağmen direnişini sürdürenlere sıcak selamlarımızı yolluyoruz" dedi. 

'Artık zulüm siyasetinin miadı dolmuştur'

Figen Yüksekdağ ise "Kürt halkı demokrasiye kavuşuncaya kadar yürümeye devam edeceğiz. Ama her kavşakta dik durmasını bildik. 2016 yılının ilk gününde bu yürüyüşü gerçekleştirirken ölüm, zulüm zorbalık olmasın dedik. Bize ölüm ve zulüm siyasetini dayatıyorlar. Artık zulüm siyasetinin miadı dolmuştur" dedi. 

Halkın demokratik taleplerine karşı can almayla otorite sağlanamayacağının altını çizen Yüksekdağ, "Halklara başkanlık diktatörlüğünü dayatıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Buna karşı direnenleri selamlıyoruz. Koşullar ne olursa olsun yürümeye devam edeceğiz. Botan'ın güzel ve direngen şehrinde kararlılığımızı güçlendirdiniz. Yürüyüşümüz burada bitmedi, en yakında zamanda yürüyüşümüzü tamamlayacağız" ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ardından kitle, geldikleri kentlere doğru yola çıktı.