GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-01-2016 12:50   Güncelleme : 01-01-2016 12:50

Sur'da okul bahçeleri karargah oldu

DİYARBAKIR (DİHA) - Sur'da sokağa çıkma yasağı 31'inci gününde yoğun saldırılar altında sürerken, mahallelerdeki kimi okulların tank ve zırhlı araç yığınağı yapılarak karargaha dönüştürüldüğüne dair yeni görüntüler ortaya çıktı. Buralardan Hasırlı, Fatihpaşa, Savaş mahalleleri ile Kurşunlu Camisi civarına ağır bombardıman gerçekleştirildiği, sokaklara giremeyen devlet güçlerinin duvarları yıkarak ilerlemeye çalıştığı bildirildi.

Sur'da okul bahçeleri karargah oldu

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı 31'inci gününde devlet güçlerinin tank, top ve ağır silahlarına karşı halkın direnişi devam ediyor. Sur'da dün gece Hasırlı Mahallesi ve Kurşunlu Cami tarafından top atışları yapılırken, atılan toplar nedeniyle birçok ev hasar gördü. Açılan ateş sonucunda birçok ev yanarak, küle döndü. Sabah saatlerinden itibaren Savaş, Fatihpaşa ve Hasırlı mahallelerinde çok yoğun saldırılar olurken Yekineyên Parastina Sîvîl - Sivil Savunma Birlikleri (YPS) güçlerinin de öz savunmayla yanıt vermesi sonucunda şiddetli çatışmalar yaşandı.

Evler yıkılarak ilerlemeye çalışılıyor

Hasırlı Mahallesi'nde günlerdir büyük bir direniş sergilenirken, devlet güçleri, paletli tanklar ile Sur'un dar sokaklarına giremediğinden asker ve özel hareket timlerinin evleri yıkarak ilerlemeye çalıştığı görüldü. 

Okul bahçesinde tank, panzer, akrep

Hastaneleri ve okulları işgal eden asker ve polisler ise buraları karargah olarak kullanıyor. Sur'daki Mardinkapı İlkokulu'nun asker ve polisler tarafından işgal edildiğine dair yeni görüntülere ulaşıldı. Okulları karargah olarak kullanan asker ve polisler, öğrencilerin ders işlediği sınıflardaki tahtalara, "Eğitim sırası bizde" ve "Ya istiklal, ya ölüm" şeklinde ırkçı yazılar yazarken, şimdi de okul bahçesinde tank, birçok panzer ve akrep konuşlandırıldığı görüldü.

Her şeye alternatif çözüm

Sur'da 31 gündür yasağa rağmen Hasırlı Mahallesi'nde yaşayan Çağlar ailesi çocuklarıyla evlerini terk etmeyerek, tüm zorluklara karşı direniyor. Elektriğin, suyun olmadığı mahallede Gülistan Çağlar, şebeke suyu kesildiği için kuyudan su çekiyor. Yine yemeklerini evin bahçesinde taştan yaptıkları ocak üzerinde pişiren aile, çocukların banyo yapması için de suyu burada ısıtıyor. Tüm baskılara rağmen mahallesini terk etmediğini söyleyen Çağlar, "Nereye kadar devam edecekler? Kaldırsınlar artık bu yasağı. Bizi öldürmek istiyorlar. Ama her zorluğa rağmen yerimizi terk etmeyeceğiz. Bizi katledenlere artık yeter diyoruz. Biz özgürlükten başka bir şey istemiyoruz" dedi.

Küçük Elfida battaniyenin altına girerek korunuyor 

7 yaşındaki küçük Elfida Çağlar ise günlerdir tank ve top atışları altında yaşamanın zorluklarını, evden çıkıp oyun oynayamadığını söyleyerek özetliyor. Elfida, polislerin geleceğini yıktığını, okulunu elinden aldığını, güleç gözleriyle anlatıyor. Top atışlarında ise kendince bir savunma bulan Elfida, bombardımandan battaniyenin altına saklanarak korunduğunu dile getirdi. 

'3 cenaze Sur'da bekletilmeye devam ediyor'

Saldırıların yoğunlaştığı Hasırlı Mahallesi'nde yapılan bombardımanda yaşamını yitiren ve ismi öğrenilemeyen 16 yaşındaki çocuğun ve 9 gün önce yaşamını yitiren Mesut Seviptek ve İsa Oran'ın cenazeleri de abluka nedeniyle alınamıyor.

(md/ao/fç)