GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-01-2016 19:18   Güncelleme : 01-01-2016 19:18

'Ölümler dursun müzakere ortamına dönülsün'

(DİHA) - İHD İzmir Şubesi'nin, her hafta düzenlediği Yaşam Hakkına Saygı Nöbeti'nde Kürdistan'da uygulanan sokağa çıkma yasaklarında katledilen çocuklar anılarak, ölümlerin durdurulması ve müzakere ortamına geri dönülmesi çağrısı yapıldı.

'Ölümler dursun müzakere ortamına dönülsün'

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, her hafta düzenlediği Yaşam Hakkına Saygı Nöbeti'nin 41'incisini Konak Eski Sümerbank önünde gerçekleştirdi. Soğuk havaya rağmen dernek üyelerinin yanı sıra siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı nöbet eyleminde, "Öldürdüğünde değil yaşattığında insan olursun" pankartı ile çeşitli tarihlerde devlet tarafından katledilen yurttaşların fotoğrafları taşındı. Dernek adına açıklama yapan İHD Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek, geçen 2015 yılının Türkiye'de insan hakları açısından iyi bir yıl olmadığını kaydetti. 

Kürdistan illerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında onlarca yurttaşın katledildiğini ifade eden Çiçek, 20 ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında ve ablukalarda 131 kişinin katledildiğine işaret etti. Cizre'de katledilen 5 yaşındaki Hüseyin Selçuk ile 3 aylık Miray İnce'nin hikayelerini kamuoyu ile paylaşan Çiçek, bölgede yurttaşların beyaz bayrakla dışarı çıkmak zorunda bırakıldığını ve buna rağmen dışarı çıkanların katledildiğini söyledi. Katliamların bir an önce son bulması çağrısı yapan Çiçek, "Ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz. Ölümleri durdurun, müzakere ortamına geri dönün. Hukuksuz sokağa çıkma yasakları son bulsun. Topraklarımıza savaş değil barış hakim olsun. Savaş suçu işleyenler yargılansın" dedi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı.