GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-01-2016 11:12   Güncelleme : 02-01-2016 11:12

'Çocuklar öldürülürken, hayatımıza normal devam edemezdik'

Kürdistan kentlerindeki süren yasaklar ve yaşanan sivil ölümlerine karşı Urfa'da açlık grevine başlayan sendika yöneticileri eylemlerinin ikinci gününde. Sendikacılar eyleme neden başladıklarını "Çocuklar öldürülürken, cenazeler sokak ortasında kalırken, kendi hayatlarını normal sürdüremezdik" sözleriyle ifade etti

'Çocuklar öldürülürken, hayatımıza normal devam edemezdik'

Dilek Çakırtaş, aydın, din alimi, sanatçı herkese seslenerek, "Ara bulucu olmalarını istiyoruz. Tunus örneğini gördük. Tunus'ta ara bulucularla iç savaşın eşiğinden dönüldü. Devlet tüm gücüyle oradaki halka saldırıyor, biz sivillerin ölmesini istemiyoruz" dedi.

Kürdistan kentlerindeki sokağa çıkma yasakları ve sivillerin sokak ortasında katledilmesine tepki olarak önceki gün açlık grevine başlayan KESK Urfa Şubeler Platformu bileşeni sendika yöneticileri, Türkiye halklarına duyarlılık çağrısı yaptı. Yaşanan katliamlara duyarlılık sağlamak için her yolu denediklerini belirten Platformun Dönem Sözcüsü Mehmet Keklik, "Özellikle ülkenin batısında ve bölgenin bir kısmında ciddi duyarsızlıklar olduğunu gördük. Ölümler kanıksandı artık. Bütün bu çağrılara kulak vermeye, savaşa 'Dur' demeye çağırıyoruz. Devrilen masanın tekrar kurulması gerekiyor. Duyarlılık oluşturmak için biz de bu eylemi başlattık" dedi. 

Bölgede birçok şehrin abluka altında olduğunu belirten Büro Emekçileri Sendikası (BES) Urfa Şubesi Eşbaşkanı Leyla Sezen de böylesi bir eyleme başlama nedenlerini şu sözlerle ifade etti: "Şehirlere tanklarla uçaksavarlarla saldırılıyor. Kadın çocuk demeden öldürülüyorlar. Bu sürece ses vermek adına açlık grevine başladık". 

Sezen, yaşananları durdurmak için her kesimden duyarlılık beklediklerini de kaydetti.

Bölgede hak ihlallerinin had safhada olduğunu söyleyen Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Dilek Çakırtaş ise çocuklar öldürülürken, cenazeler sokak ortasında kalırken, hayatlarını normal sürdüremeyeceklerini ifade etti.

"Çünkü insanız. Gün geçtikçe içimizdeki acı ve öfke büyür oldu. Yıllardır sürgün edilerek katledilerek sorunlar çözülmeye çalışılıyor. Sorunun böyle çözülemeyeceğini tüm iktidarlar gördü. Bizim çağrımız bu ülkede aydın, din alimi ve sanatçı herkesedir" diyen Çakırtaş, bu durumdan sıyrılmak için ara bulucu olmalarını istedi. 

Devletin tüm gücüyle bölge halka saldırdığını, sivilleri katlettiğini dile getiren Çakırtaş, sivillerin ölmesini istemediklerini belirterek 'Arap Baharı' sürecinde Tunus'ta yaşananları hatırlattı. Çakırtaş, "Tunus örneğini gördük. Tunus'ta ara bulucularla iç savaşın eşiğinden dönüldü" dedi.

DİHA