GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-01-2016 13:27   Güncelleme : 02-01-2016 13:27

Cizreliler: Kimsenin bir yere gittiği yok

ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'de devlet güçlerinin ev, su ve erzak depoları ile elektrik trafolarını hedef alması üzerine çocuk, yaşlı ve hastaları güvenli bölgelere götüren halk, sabah saatlerinde mahallelerine geri dönmeye başladı. Kimsenin Cizre'yi bırakıp bir yere gitmediğini dile getiren yurttaşlardan Mehmet Gara, "Bizler buradayız ve kaçmadık. Evlerimizi terk etmedik. Çocuklarımızı bırakıp evlerimize geri döndük. Ölsek de evimizde öleceğiz" dedi.

Cizreliler: Kimsenin bir yere gittiği yok

Şırnak Cizre'de, "sokağa çıkma yasağı" adı altında süren devlet terörü 20'nci gününde. Kente yığılan 10 bin asker, binlerce özel harekat timi, tank ve zırhlı araçların saldırıları sürerken, her seferinde mahallelerde halkın direnişine çarpan devlet güçleri kenti insansılaştırma saldırılarına başladı. Özellikle direniş mahallerinden olan Cudi Mahallesi dün tanklardan yapılan top atışları ile yoğun bir saldırıya maruz kaldı. Gün boyu tank saldırılarının durmadığı mahallede onlarca yurttaşın evi yıkıldı, halkın temel ihtiyaçları olan su ve erzak depoları, elektrik trafoları saldırıların hedefi yapılarak, halk göçe zorlandı. Dün yoğun saldırılar baş gösteren su ve çocukların ihtiyaçları sebebiyle başka mahallelerdeki akrabalarının yanına giderek geceyi geçiren halk sabah saatlerinde tekrar Cudi Mahallesi'ne dönmeye başladı. Kar yağışı ve saldırılara rağmen Cudi Mahallesi'ndeki evlerinin yolunu tutan yurttaşlar ablukaya ve saldırılara karşı direnmekte kararlı olduklarını söyledi.

'Öleceksek de evimizde öleceğiz'

Evine geri dönenlerden Mehmet Garan, dün yoğun top atışları nedeniyle evleri yıkılanların, evsiz kaldığı için çocuk, hasta ve yaşlılarını mahalleden götürdüklerini dile getirerek, havuz medyanın yansıttığının aksine Cizre halkının kentini terk etmeyeceğini söyledi. Garan, "Dün Cizre sokaklarında bazı televizyon kanalları halkımızın şehri terk ettiği yönünde haber yaptı. Bizler bunları kınıyoruz. Bu tür haberler devlette destektir. Devlet geride kalanları yok etsin diye bu haberler yapılıyor. Herkesi bu konuda daha duyarlı olmaya ve Cizre'de gerçek haberler yapmaya davet ediyoruz" dedi.  Mahalleden ayrılan birçok kişinin çocuk, yaşlı ve hastaları güvenli bir bölgeye çıkarmak için ayrıldığını belirten Garan, "Bizler buradayız ve kaçmadık. Evlerimizi terk etmedik. Çocuklarımızı bırakıp evlerimize geri döndük. Ölsek de evimizde ölelim. Elektrik yok, sular kesilmiş, çocukların sütü kalmamış. Bunun için dün halk hasta ve yaşlıları mahallelerden çıkarttı. Şimdi herkes evine dönmek istiyor. Giden halka da sesleniyorum. Herkes evine geri dönsün. Odunumuz ve kömürümüz var" diye konuştu.

'Mahallemizi terk etmeyeceğiz'

Yurttaşlardan Cane Aslan, dün mahalleden çocuklarını çıkartmak için ayrıldığını ve sabah da tekrar evine döndüğünü dile getirdi. Aslan,  "Bizler mahallemizi asla bırakmayacağız. Dün sadece çocuklar, hastalar ve yaşlılar çıkarıldı. Gençler ve sağlık durumu iyi olan herkes evine geri dönüyor. Bizler kanımızın son damlasına kadar evlerimizde direneceğiz. Gençlerimizi burada bırakmayız" diye konuştu. Rahime Fidan da evlerinde kaldıklarını, gidenlerin de geri dönmeye başladığına vurgu yaptı. Mahalleden dün ayrıldıktan sonra bugün yine evine dönen yurttaşlardan Raşit Bilici, "Ne olursa olsun evimizde daha iyiyiz" diyerek, mahallelerini terk etmeyeceklerini söyledi.

(ekip/çk/ns)