GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-01-2016 12:17   Güncelleme : 07-01-2016 12:17

Türkiye AİHM savunması için kanıt mı topluyor

(DİHA) - ÖHD İstanbul Şubesi'ne üye avukatların ulaştığı bilgilere göre, Cizre'deki sokağa çıkma yasaklarına ilişkin AİHM'e savunma yapması beklenen Türkiye'nin, Cizre halkına "acil destek" adı altında "Devlet bizim mağduriyetlerimizi karşılıyor" yönünde belge imzalatıyor.

Türkiye AİHM savunması için kanıt mı topluyor

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi'ne üye avukatlar, sosyal medya hesapları üzerinde araştırma yaparken ilginç bir detayla karşılaştı. Avukatların ulaştığı bilgilere göre, 8 Ocak'a kadar Cizre'deki sokağa çıkma yasaklarına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) savunma yapması beklenen Türkiye, AİHM'i yanıltmak için Cizre halkının sokağa çıkma yasaklarından mağdur olmadığı, olanın ise mağduriyetinin giderildiği yönünde kanıt topluyor. 

Avukatların sosyal medyada rastladığı bilgi şu şekilde: "Devlet Cizre'de evini yaktığı yıktığı ve Cizre'den çıkmak zorunda kalan ailelere acil yardım adı altında isim yazdırarak bu isimleri AİHM ileterek devletin masum mağdur halkın taleplerini karşıladığına dair delil oluşturmaya çalışıyor. İsim yazdıranların isimleri savunmada delil olarak kullanılacak. Halkımız bu oyunlara gelmesin lütfen. Bunu olabildiğince herkese ulaştırın." 

ÖHD İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Sinan Zincir, AİHM savunması için halkın tehdit edilerek bu tarz belgelerin imzalatılmaya zorlandığı yönünde de duyumlar aldıklarını belirterek, hukuki olarak sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. 

Yurttaşları da hiçbir belgeyi imzalamamaları noktasında uyaran Zincir, "Kürdistan'da halka karşı savaşta suç üstü yakalanan devlet AİHM öncesi tehdit ve baskı ile delilleri karartma çabasına girdi. Ne yaparlarsa yapsınlar savaş suçlarını örtbas edemeyecekler" dedi. 

(ek/za/öç)