GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-01-2016 21:58   Güncelleme : 15-01-2016 21:58

MİZGİN Karageçili Urfa'da defnedildi

Kızıltepe'de bir aracın içinde 3 arkadaşı ile birlikte infaz edilen Mizgin Karageçili, Urfa'da yüzlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

 MİZGİN Karageçili Urfa'da defnedildi

 

Önceki gün Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bir aracın içinde 3 arkadaşı ile birlikte infaz edilen Mizgin Karageçili'nin cenazesi, Mardin Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsiden sonra ailesi tarafından alındı. Cenaze, Mardin, Kızıltepe, Viranşehir'de yola çıkan yurttaşlar tarafından selamlanarak doğduğu Urfa merkez Karaköprü ilçesi Gazi Bey (Gazbeg) mahallesine getirildi. Yüzlerce yurttaş mahallenin girişinde aldığı cenazeyi, "Şehit namirin", Bijî serok Apo", "PKK halktır halk burada" sloganları eşliğinde evinin önüne getirdi. Yeniden kadınların omuzladığı cenaze, sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde mahallenin mezarlığına getirildi.

Burada dini vecibeler yerine getirildikten sonra, Karageçili toprağa verildi. 
'Başımız diktir'

Ardından mezar başında saygı duruşunda bulunan kitleye hitaben konuşan HDP İl Eşbaşkanı Rıdvan Yavuz, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bağlılık sözü verdi. Daha sonra kitleye hitap eden Karageçili'nin amcası Eyyüp Karageçili, Kürtlerin kanının akıtıldığını söyleyerek, "Dünya'ya sesleniyorum. Bu kanı durdurun. Kürdistan'ın gençleri artık ölmesin. Talebimiz barıştır. Kürtler haklarını alsın. Kızımız Kürdistan şehididir, başımız diktir" dedi.

DİHA