GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2016 15:39   Güncelleme : 18-01-2016 15:42

AK Partili Şahin'den Kilis açıklaması: Gerekli cevap verilir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Şanlıurfa Valiliği ziyaretinde gazetecilerden öğrendiği Suriye'den Kilis'e atılan 3 Katyuşa roketatar mermisiyle ilgili, "Mutlaka inceleme yapılacaktır. Burada hangi grup atmıştır, Şam yönetiminin bir eylemi midir, yoksa oradaki bir takım grupların eylemi midir, mesela IŞİD'in eylemi midir? Bütün bunlar değerlendirilir ve gerekli cevap verilir" dedi.

AK Partili Şahin'den Kilis açıklaması: Gerekli cevap verilir

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük'ü makamında ziyaret etti. Şeref defterini imzalayan Şahin, Vali Küçük'ten bir süre kente ilişkin bilgi aldı.

Mehmet Ali Şahin, valilikten ayrıldığı sırada gazetecilerden öğrendiği Kilis'e düşen 3 Katyuşa roketatar mermisiyle ilgili şunları söyledi:

"Bu gelişmeyi şimdi sizden duyuyorum. Mutlaka inceleme yapılacaktır, nereden gelmiştir. Eğer Suriye tarafından atılmışsa bununla ilgili güvenlik güçlerimizin aldıkları talimat var. Talimatın gereği neyse yerine getirilir. Eğer gerçekten okulda öğrencilerimiz, vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmişlerse tabi hepimizi son derece üzer. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet dileriz. Fakat bunun üstüne devletimiz ve güvenlik güçlerimiz en ciddi şekilde gidecektir. Burada hangi grup atmıştır, Şam yönetiminin bir eylemi midir, yoksa oradaki bir takım grupların eylemi midir, mesela IŞİD'in eylemi midir? Bütün bunlar değerlendirilir ve gerekli cevap verilir."

Mehmet Ali Şahin, imzacı akademisyenleri de eleştirirken, şöyle konuştu:

"Akademisyenlerin imzalarıyla kamuoyuna yansıyan bildiri konusunda çokça açıklamalar yapıldı. Bu bildirinin okunduğunda ana fikri şudur. 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti katliam yapmaktadır ve dolaysıyla biz devletin yanında yer almayacağız' şeklindeydi. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve güvenlik güçleri, başta Şırnak ve Sur'da vatandaşlarımızın evleri, terör örgütü mensuplarınca işgal edilmiş ve özyönetim adı altında burada bir oluşum meydana getirmeye çalışıyorlar. Devlette vatandaşımızın, güvenliğini sağlamak ve kamu düzenini sağlamak için güvenlik güçleri ile birlikte üzerlerine düşeni yapıyor. Nesillerimizi yetiştirmekle görevli olan öğretim üyelerinin bir bölümünün terör örgütünün eylemlerini eleştirmesi beklenilirken, devletin terörle mücadelede vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak için sarf ettiği mesaiyi eleştirmiş olması kamuoyunda ciddi bir tepkiye neden oldu. Bende bu konuda açıklamaları değerlendirmiştim. Devletin katliamlarıyla birlikte olmayacağız dediler ama terör örgütünün yapmış oldukları katliamların yanında yer aldılar. Başbakanımız dün önemli bir çağrıda bulundu. 'Burada imzası bulunan öğretim üyeleri, lütfen bu bildiriyi bir daha okuyun gerekirse imzanızı geri çekin' dedi. Ben sağlıklı düşünen ve burada imzası bulunan öğretim üyelerinin en azından bir bölümünün imzalarını geri çekebilecekleri umudunu taşıyorum."

Şahin, Valilik ziyaretinin ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile AK Parti İl Başkanlığı'nı da ziyaret etti.