GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2016 11:30   Güncelleme : 19-01-2016 11:30

Yüksek: Kürtler artık statü sahibi olmalı

Muş Malazgirt'te DBP il örgütü tarafından düzenlenen halk toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek AKP'nin Kürdistan'da yürüttüğü katliam ve imha politikalarına sessiz kalınmaması gerektiğine dikkat çekerek "Artık Kürt halkı haklarına kavuşmalı, statü sahibi olmalı" dedi.

Yüksek: Kürtler artık statü sahibi olmalı

 

Muş'un Malazgirt ilçesinde DBP İlçe Örgütü tarafından DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DBP, HDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaşın katılımıyla halk toplantısı düzenledi. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan toplantıda konuşan Yüksek, Kürdistan'da partilerine dönük devam eden siyasi soykırım operasyonlarına dikkat çekerek AKP'nin eliyle devam eden katliamlara sessiz kalınmaması vurgusunda bulundu. Devletin sivil insanları öldürdüğüne dikkat çeken Yüksek,  "Botan Diyarbakır, Cizir ve bir çok yerde  katliamlar yapılıyor. İçinde yaşadığımız dönem tarihi bir dönemdir. Artık Kürt halkı haklarına kavuşmalı, statü sahibi olmalı, nasıl her millet kendi topraklarından onurlu bir şekilde yaşamını idare ediyorsa; Kürt halkının da hakkıdır kendi topraklarında yaşamak. Kürt halkı kendi hakları için mücadele ediyor ama devlet bırakmıyor, benim elimin altında olacaksınız diyor. Mesele hendek, barikat meselesi değildir. Dün hendek yoktu yine savaş vardı, 40 yıl önce Kürtlerin elinde silah yoktu yine savaş vardı, Kürtlerin üzerinde zülüm vardı.50 yıl önce PKK yoktu yine de Kürt halkı üzerinde zülüm vardı. Bu devletin yüzyıllık bir zulmüdür. Zilan deresinde halkımızı katledildiği zaman hendek mi? vardı, barikat mı vardı. Devlet hem öldürüyor hem de suçu karşı tarafa atıyor, çok kirli bir savaş yürütülüyor" dedi.

'Cenazeye bile işkence ediliyor'

Şimdiye kadar 400 sivilin katledildiğini hatırlatan Yüksek şöyle devam etti: "Hangi dinde, hangi kitapta yazılıyor, cenazelere hakaret etmek, işkence etmek, hiçbir dinde böyle bir şey yok. Kim olursa olsun cenazeler saygı duyulmalı. Botan'da aileler diyorlar ki 'oğlum öldürüldüğü zaman ambulansa koyduklarından gözü vardı, defnetmek için devletten aldığımız zaman oğlumun gözü yoktu' diyorlar. Cenazeleri bile rahat bırakmıyorlar, bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Herkesin kimlikleri bizde mevcut ama devlet inkâr ediyor, 'biz yapmadık' diyorlar. Otopsi sonuçlarında her şey çıkar ama onu da yapmıyorlar. Tüm medya ellerinde devletin tüm imkânları ellerinde maalesef bazı insanlarımızı kandırıyorlar, televizyonlar ne diyorlarsa ona inanıyorlar. Kim zülüm ediyorsa elinde sonuna hesap verecektir. Bu dünyada ve diğer dünyada hesap verecektir. İnşallah bu halkın hakkında onlara kalmaz." 

Halk toplantısından sonra Yüksek ve beraberindekiler belediyeye geçerek, belediyenin yapmış olduğu çalışmalar hakkında belediye eşbaşkanlardan bilgi aldı.

DİHA