KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-01-2016 12:25   Güncelleme : 24-01-2016 12:25

YRA Eşbaşkanı Ekrem Berekat Kürdistan tarihi fotoğraflarla bezendi

YRA Eşbaşkanı Ekrem Berekat, “Sine’den Kobani’ye” adlı fotoğraf sergisinde yer alan karelerin her dört parçadaki katliamların da buna karşı gelişen halk direnişinin de benzer olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

YRA Eşbaşkanı Ekrem Berekat Kürdistan tarihi fotoğraflarla bezendi

 

Rojava Özgür Basın Birliği (Yekîtiya Ragîhandina Azad/YRA) Ekrem Berekat, “Sine’den Kobanê’ye” konulu fotoğraf sergisinde ortaya çıkan sonuçlara, bunun kürt halkının vicdanında yarattığı etkilere ve Kürdistan’daki halk direnişinin tanımlanmasında oynadığı role ilişkin ANHA’nın sorularını yanıtladı.

 

Böylesi bir sergiden amacınız neydi, nasıl bir sonuç aldınız?QAMISLO-EKREM-BEREKAT1

 

YRA yönetimi olarak kürt gazeteciliği ve fotoğrafçılığına destek olmak, yine kürt halkının Sine’den Kobani’ye kadar geliştirdiği tarihi direnişlerini tanıtmak amacıyla böylesi bir sergi açmayı kararlaştırdık. Kürdistan’da meydana gelen olayları, katliam ve direnişleri aynı sergide halka sunmak istedik. Düşmanlar Kürdistan’ı parçalamış olsa da biz, aslında sınırlara rağmen Kürdistan’ın ve kürt halkının yaşadığı gerçekliğin bir olduğunu göstermek istedik. Geçmişteki ve bugünkü direnişi birbirine bağlayarak gözler önüne serdik.

 

Bu sergi için iki aydır hazırlık yürütüyorduk. Kürdistan’ın dört parçasını içine alacak çapta bir çalışma için tüm ilgili gazetecilerden bu konuya ilişkin fotoğraflarını gönderebileceklerini söyledik. Sağ olsunlar, gazeteci arkadaşlarımız konuya duyarlılık gösterdi. Kürdistan’ın dört parçasından 962 fotoğraf elimize ulaştı. Oluşturduğumuz komite, bunlardan 77 fotoyu sergi için seçti.

 

Sergiyi gezen yurttaşların, aydın ve gazetecilerin vurguladığı tek bir şey vardı; o da tüm fotoğraf karelerinde Kürdistan’daki direnişin birbirine bezediği gerçeğiydi. Rojhilat’ta yaşanan durumun Başûr, Bakûr ve Rojava’da yaşandığı ortaya çıktı. Bu fotoğraf karelerinde kürt halkının her dört parçadaki direnişinin ve düşmanların her parçada yürüttüğü şiddet ve katliamların bir olduğu da ortaya çıktı. Kürt halkına yönelik saldırılar, katliamlar, işkence ve hak ihlalleri benzer şekillerde gelişmiş, bunlara karşı da insanlık adına muazzam direniş sergilenmiş. Bu sergiyi Kürdistan’ın özgür parçası Rojava’da geliştirmiş olmak ve burada Kürt halkının direnişine katkı sunmak da bizler için önemli bir görevdi.

 

Birçok insan Siné direnişi unutmuş yada duymadı. Sergi de Sine direnişini tanıtabildiniz mi ?QAMISLO-EKREM-BEREKAT2

 

Egemen güçler her zaman Kürt halkına karşı ve katliamlar yapmışlardır ve her zaman tekrarlamışlardır.  Türk devleti şimdi de Bakuré Kürdistan halkına karşı katliam yürütüyor. Rojhilat Kürdistan’ında gelişen Siné direnişini bir çok kişi duymadı, uzak kaldı yada tanımadı.

 

Sergilediğimiz bu fotoğraflar 50 yıl öncesine götürüyor. Bu fotoğrafları çekenler şehir düşmüş. Bu çalışmalar sayesinde  bugün büyük gerçekliğe ışık tutuluyor ve ortaya çıkarılıyor.

 

Tarihte bunun örneği çok azdır. Amacımız Kürt halkının direnişinin kaybolmaması ve belleklerde taze tutulmasıdır. Bu salonda 4 parça Kürdistan’dan direniş fotoğrafları var.

 

Sergi nasıl bir atmosferde geçti? Sergiyi ziyeret edenler bu kareler hakkında ne söyledi ?

 

Bunu tanımlamak biraz zor. Küçük generaller, ellerinde taşlar sömürgecilerin panzerine karşı duruyor. Çocuklar ellerini yürekten kaldırıyor. Bu çocukların gözünden umutla özgür geleceğe bakarken, yüreklerindeki isyan ateşinin insanı aydınlattığını fark ediyoruz. İnsan bu mücadeleye baktığı zaman özgür günlere davet edildiğini fark ediyor.

 

Sergi salonunda insan hayal görüyor. Ziyaretçiler çok memnundu. Kimi anneler sevdikleri fotoğrafları para veri aldı. Bu fotoğraflar yorumlanamaz. Bu fotoğraflar 4 parça Kürdistan’a ışık tutuyor.

 

Bu fotoğraflara bakanlar şunları dile getiriyordu;”Bu fotoğraflar bizi o an yaşanlara götürüyor sanki. 4 Parça Kürdistan’da yaşananları bir kez daha yaşıyoruz. Bu fotoğraflar düşmaların halkımızı nasıl parçalara ayırdığını tekrar tekrar görüyoruz.”

 

Son olarak Kobané’de sergi açacaksınız. Başka yerlerde de açılacak mı ?

 

Programa göre 28 ve 29 Ocak tarihlerinde srgi Kobané kantonunda da açılacak. Hem Kobané’nin özgürleştirilmesinin 1. Yıl dönümü hem çetelerin daha iyi tanıması hem de Kobané direnişinin nasıl zafere ulaştığını yurttaşların görmesi için.

 

Avrupa’daki halkımız bu sergiyi basın organları aracılığıyla izledi. Halkımızın bu serginin Avrupa’da da yapılması yönündedir. 4 gazeteci konu ile ilgili olarak bizimle bağlantıya geçti. Eğer imkanlar el verirse, engeller çıkarılmazsa sergi Başuré Kürdistan’da da açılacak. Bağdat gazeteciler bürosu da serginin açılmasını istiyor.

 

ANHA