Kobanê ve rojava Haberleri
Giriş Tarihi : 24-01-2016 13:21   Güncelleme : 24-01-2016 13:24

Türk ordusu Efrîn girmeye hazırlanıyor hazırlanıyor

EFRÎN – Türk ordusu, Qamişlo ve Dêrik sınırında utanç duvarı örmeye hazırlanırken, Efrîn sınırına da çok sayıda asker, tank ve panzer yerleştirdi.

Türk ordusu Efrîn girmeye hazırlanıyor hazırlanıyor

Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Davos’ta saf ettiği, “Suriye’de ılımlı güçleri (El-Nusra ve Ehra El-Şam çeteleri) destekliyoruz ve özellikle son iki haftada Türkiye sınırı yakınlarında operasyonlar başlattık” sözlerinin ardından Türk ordusu, Rojava sınırında ise, provokatif girişimlerini hızlandırdı.2016-1-22-EFRIN-sınırda-son-durum (2)

 

Cenevre görüşmeleri öncesi Ezaz ve Ceralus bölgesindeki sınırlarını DAIŞ ve El-Nusra çetelerine teslim eden Türk ordusu, her gün Koboni ve Girê Spî’ye saldırı düzenliyor, Cizîr kantonunda ise, Qamişlo, Girkê Legê ve Dêrik kentlerinde Rojava topraklarını işgal edip utanç duvarı örmeye dönük hazırlıklarını yoğunlaştırıyor.

 

Bu yönlü tahriklerin yanında Türk ordusu son günlerde Efrîn Kantonunda da açıktan askeri tehditlerini artırmaya başladı.

 

Bir yandan El-Nusra ve Ehrar El-Şam çeteleri ile Halep ve Efrîn’e saldırıları koordine eden Türk devleti, bir yandan da Hatay-Efrîn sınırındaki Cindirêsê’ye bağlı Hemamê köyüne girdi.

 

Halkın yoğun tepkisi üzerine Hatay sınırına geri çekilen Türk ordusunun şimdi de sınıra çok sayıda askeri gücünün yanı sıra tank ve panzer sevkiyatı yaptığı gözleniyor.2016-1-22-EFRIN-sınırda-son-durum (4)

 

ANHA muhabirleri, Efrîn’in Bilbilê ilçesine bağlı Bîkê köyünün hemen karşısında Türk ordusunun birçok yeni askeri birliğin yanı sıra onlarca tank ve panzer konuşlandırdığını, sınırdaki hareketliliğin ve devriyelerin yoğunlaştırıldığını bildirdi.

 

Köylüler, sınıra güç ve askeri zırhlı araç sevkiyatı yapan askerlerin bölgedeki halka gözdağı vermek amacıyla da hemen her saat Rojava topraklarını ve köylüleri taradığını söyledi.

 

Dün de Türk ordusu Efrin’in Reco ilçesine bağlı Sorikê köyünden 20 yaşındaki Elî Xelşîko’yu tarayarak katletti.2016-1-22-EFRIN-sınırda-son-durum (6)

 

Bîkê köyünden Heval Mihemed, ayrıca, “son iki gündür Türk askerleri geceleri sınır boyunca sürekli açık tutulan projektörleri de söndürmeye ve karartma uygulamaya başladı” dedi.

 

Davutoğlu ne demişti?

 

Davos’ta önceki gün (21 Ocak) “Türkiye’nin Küresel Rolü” başlıklı oturuma katılan Ahmet Davutoğlu, oturumda soruları cevaplarken, Rusya’nın El-Nusra ve Ehrar El-Şam çetelerinin, Rusya tarafından bombalanmasından rahatsızlık duymuş ve ‘ama Rus savaş uçakları ılımlı muhaliflerimizi hedef alıyor’ sözleriyle çeteleri açıktan sahiplenmişti.2016-1-22-EFRIN-sınırda-son-durum (1)

 

Davutoğlu ayrıca, Ezaz ve Cerablus hattını da içine alan Şehba bölgesi ve Efrin’de süren çete saldırılarının Türkiye tarafından koordine edildiğini de şu sözlerle itiraf etmişti: “Suriye’de ılımlı güçleri (çete gruplarını) desteklememizin yanı sıra ve özellikle son iki haftada Türkiye sınırı yakınlarında operasyonlar başlattık.”

 

ANHA