GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-01-2016 10:06   Güncelleme : 26-01-2016 10:06

Şırnak Valisi 25 yaralının infazını istiyor

25 yaralının 4 gün"ns beklediği ve 4 yaralının yaşamını yitirdiği Cizre'nin Cudi Mahallesi'ndeki evin bodrumundaki yaralıların alınması için tüm girişimler Şırnak Valisi tarafından engelleniyor. Belediyenin ambulansının da mahalleye girmesine izin vermeyen Şırnak Valisi Ali İhsan Su, durumu ağır olan yaralıların ateş altında yürüyerek mahalle dışına gönderilecek ambulansa ulaşmasını belirterek, adeta yaralıların ölüm fermanını verdi.

Şırnak Valisi 25 yaralının infazını istiyor

Cizre'de 25 yaralının 4 gündür ambulans beklediği ve 4 yaralının yaşamını yitirdiği Cudi Mahallesi'ndeki evin bodrumundaki yaralıların durumu saatler ilerledikçe kötüye gidiyor. Su ve tıbbi malzemenin bulunmadığı bodrumdaki ağır yaralıların hastaneye taşınması için yapılan tüm öneriler ise Şırnak Valisi Ali İhsan Su tarafından engellendi. İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile Ankara'da HDP'lilerin yaptığı görüşmenin ardından HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız yaralıların alınması için Şırnak Valisi Su ile görüştü. Ateşin kesilerek belediye ambulansının yaralıların bulunduğu binaya gitmesi yaralıları aldıktan sonra ise İpekyolu'nda 112 acil servis ambulanslarına taşınması önerisi Vali tarafından reddedildi. 

Valinin 'Ağır yaralılar yürüyerek gelsin' inadı

Vali Su, durumu ağır olan yaralıların ateş altında yürüyerek ambulansa kendi çabaları ile ulaşmalarını söyledi. Durum hakkında konuşan Sarıyıldız, "Zaten Vali'nin emrindeki kolluk kuvvetlerinin saldırıları nedeniyle yaralıların bulunduğu bina yıkıldı. Belediyenin ambulansının girişine de izin verilmiyor. İçlerinde çok ağır yaralı olan insanlar için 'Sokağa çıkıp gelsin' deniliyor. Zaten Vali'nin talimatıyla hareket eden kolluk ateş açmazsa bu insanlar ölmez, yaralanmaz" diyerek duruma tepki gösterdi. 

Sarıyıldız, "Eğer akşama kadar o yaralılar oradan alınmazsa ben gideceğim. Beni de vursunlar, öldürsünler. İnsanlığımızı sorgular hale geldik" dedi.

'Su kalmadı'

Yaralıların yanında bulunan Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ise bodrumunda bulundukları binaya yoğun saldırıların devam ettiğini söyledi. Dün saldırılarda binanın 2 ve 3'üncü katlarının yıkıldığını ve bulundukları bodrumun camlarının da molozlarla kapandığını belirten Tunç, içeride artık nefes dahi alınamadığını söyledi. Tunç, su olmadığı için binadaki kazan vb. içinde su bulunan yerlerden su temin etmeye çalıştıklarını, bu suyun da yaralılarda yeni hastalıklara yol açtığını söyledi. 

Yaralı çocuğun durumu kötüye gidiyor!

Pansuman malzemesi olmadığı için dün yastıklardan çıkarttıkları pamuklarla yaralılara pansuman yapmaya çalıştıklarını kaydeden Tunç, dün öğleden bu yana yaralılara pansuman da yapamadıklarını vurguladı. Tunç yaralılar arasında bulunan ve göğsünden vurulan bir çocuğun sağlık durumunun ise kötüye gittiğine dikkat çekti. Yaralılar arasındaki DBP PM üyesi Mehmet Yavuzer'in müdahale edilemediği için ayaklarının kangren olduğunu belirten Tunç, bulundukları alanın yaşanmayacak hale geldiğini ve geçen her saatin yaralıların ölümüne sebep vereceğini söyledi.

diha