SİYASET
Giriş Tarihi : 05-02-2016 18:01   Güncelleme : 05-02-2016 18:01

HDP'den Cizre için uluslararası kurumlara acil çağrı yaptı

HDP, Cizre'de yaşanan katliam için aralarında BM, AB Bakanlar Konseyi, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği, Latin Amerika Dayanışma Ağı'nın da bulunduğu çok sayıda uluslararası kuruma acil eylem çağrısı yaptı.

HDP'den Cizre için uluslararası kurumlara acil çağrı  yaptı

HDP Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Avrupa Parlamentosu Başkanlığı, Sosyalist Enternasyonal, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği, Avrupa Ulusal İnsan Hakları Kurumları Ağı, Latin Amerika Dayanışma Ağı,  Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği, AGİT - ODIHR, Medico International ve Sınır Tanımayan Doktorlar gibi çok sayıda uluslararası kuruma Cizre için acil eylem çağrısında bulundu. Özsoy yaptığı çağrıda, 16 Ağustos 2015 tarihinde AKP Hükümeti tarafından Anayasa'nın amir hükümlerine aykırı olmasına rağmen Kürt illerinde uygulamaya konan "Sokağa Çıkma Yasakları"nın yurttaşların yaşam hakkı başta olmak üzere tüm insan haklarını ihlal edecek düzeye ulaştığına işaret etti. Açıklamada şunlara yer verildi: 

"Sokağa çıkma yasaklarında devlet güçlerinin şiddeti ve hak ihlallerini en üst seviyeye çıkardığı yerlerden biri Şırnak'ın Cizre ilçesidir. 14.12.2015'te ilan edilen ve kesintisiz olarak 54 gündür devam eden ablukada 75'i kimliği açık ve 20'yi aşkın kimliği belirsiz yurttaş yaşamını yitirmiştir.

23 Ocak 2016 tarihinden bu yana, Cizre'de bir apartmanın bodrum katındaki yaralı ve cenazelerin ambulansla hastaneye kaldırılması için AKP Hükümeti ile yaptığımız tüm girişimler sonuçsuz kalmıştır. Bodrumda olanlar hastaneye kaldırılmadığı için 7 kişi yaşamını yitirirken, 24 yaralı yurttaş da devlet güçlerinin saldırısı sonucu enkaza dönüşen bodrumda halen hastaneye nakledilmeyi beklemektedir.

Bu vahşet sürerken, Cizre'de yeni bir insani felaket ile karşı karşıya olduğumuzun haberi gelmiştir. Dün itibari ile devlet güçleri, Cizre'nin Cudi Mahallesi'nde 37 yurttaşın bulunduğu bir binaya yönelik havan topları ve diğer ağır silahlar ile saldırı gerçekleştirmiştir. Bu saldırı neticesinde binada büyük bir yangının çıktığı, saldırının hemen akabinde tarafımıza iletilmiştir. Durumun vahametine binaen Grup Başkanvekilimiz İdris Baluken, İçişleri Bakanlığı ile en üst düzeyde temaslarda bulunmuş, aynı zamanda Cizre'de bulunan Şırnak Milletvekilimiz Faysal Sarıyıldız aracılığı ile belediye itfaiye ekipleri yangına müdahale etmek için söz konusu binaya yönlendirilmiştir. Ancak, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, güvenlik güçleri tarafından itfaiye ekiplerine engel çıkarılmayacağı taahhüdünü vermiş olmasına rağmen, gidişlerine devlet güçlerince izin verilmemiştir. 

Yangına müdahalenin engellenmesi nedeni ile aralarında 2 çocuğun da bulunduğu 9 yurttaşın yaşamını yitirdiği, 27 yurttaşın da ağır yaralandığı bilgisi sabah saatlerinde binada bulunan bir yurttaş ile kurduğumuz telefon bağlantısında tarafımıza iletilmiştir. Yaşamını yitirenlerin sayısının artmasından büyük endişe duymaktayız. 

Uluslararası kurum ve kuruluşlara bu insani trajediye son verme konusunda Türkiye Hükümeti ile acilen görüşmelerin yapılmasını talep ediyoruz. Kürt kentlerinde her geçen gün yeni bir sivil katliama davetiye çıkaran sokağa çıkma yasaklarının bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Bu hususta uluslararası kurum ve kuruluşları, gerekli hassasiyeti göstererek sorumlu davranmaya, Türkiye Hükümeti nezdinde görüşmeler yaparak acilen harekete geçmeye davet ediyoruz." 

diha