Yaşam
Giriş Tarihi : 10-02-2016 12:34   Güncelleme : 10-02-2016 12:39

Cizre’den 50’ye yakın cenaze getirildi

Cizre’de AKP/Erdoğan faşizmine karşı halkın direnişine ve AKP katliamlarına tanıklık eden HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız, son 4-5 günde 50’ye yakın cenazenin hastanelere kaldırıldığı bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Cizre’den 50’ye yakın cenaze getirildi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde AKP/Saray çetelerinin bodrum katında katlettiği insanlara dair hala net bilgiler alınamıyor. Sıkıyönetimin başladığı 12 Aralık’tan bu yana ilçede olan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, son 4-5 günde 50’ye yakın cenazenin hastaneye götürüldüğü bilgisini aldıklarını söyledi.

 

Sarıyıldız, dün belediye araçlarının aldığı 27 cenazeden 12’sinin Şırnak’a, 7’sinin Mardin’e, 8’inin de Urfa’ya götürüldüğünü belirterek, dün alınan 27 cenazenin, ikinci bodrumun olduğu binadan ve binanın bulunduğu sokaktan alındığını söyledi.

 

Bostan Sokak’taki ilk bodruma ilişkin hala hiçbir bilginin olmadığını belirten Sarıyıldız, “İlk bodrumdaki cenaze ve yaralıların durumuna ilişkin devlet büyük bir karartma uyguluyor. İnsanlar adeta canlı canlı yerin altına gömüldü ve yaklaşık 20 gündür tek bir bilgi bile alamıyoruz. Anneler bodrumun bulunduğu binanın kapısına kadar gittiklerinde, operasyon timleri ile karşılaştılar ve orada gözaltına alındı. Çok açık ki, yaralılar o bodrumda ölüme terk edildi” dedi.

 

Hükümetin bodrumdaki yaralıların akıbetini kamuoyuna açıklaması gerektiğini kaydeden Sarıyıldız, “Burada insanlık suçu işlendi ve suçun hesabını uluslararası mahkemelerde de verecekler” diye konuştu.

 

Cizre’nin Madımak’ı olarak bilinen binadan getirilen cenazelerin yanmış olduğunu belirten Sarıyıldız, “Bazı cenazelerde hem yanmış hem de kurşun izi var. Kimi cenazeler tamamen parçalanmış durumda. Tam bir vahşet” dedi.

 

HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre Halk Meclisi Eş başkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel’den ise günlerdir haber alamadıklarını söyledi.

 

ANHA DİHA