GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2016 08:59   Güncelleme : 14-02-2016 08:59

Barış isteyen HDP İl Eşbaşkanı'na soruşturma açıldı

AKP'nin savaş politikalarını protesto etmek ve barış taleplerini yükseltmek için Adana'da basın açıklaması yapan HDP Adan İl Eşbaşkanı'na jet hızı ile soruşturma açıldı. Barış taleplerinin ifade edilmesinin suç sayıldığı soruşturmada, Cumhurbaşkanı'nı eleştirmek ise "hakaret" sayıldı.

Barış isteyen HDP İl Eşbaşkanı'na soruşturma açıldı

Kürdistan'da başlatmış olduğu savaş konsepti ile her gün yeni bir vahşete imza atan AKP, bu katliam ve vahşetlere karşı demokratik tepkilerini dile getirenlere de baskı uygulamaya devam ediyor. Adana'da sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilcilerinin Kürdistan'da yaşatılan katliamları kınamak için 7 Şubat'ta düzenlediği basın toplantısı için Adana Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti. Savcılık, basın açıklamasını yapan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret etmek" iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Tural, 11 Şubat'ta Adana Emniyet Müdürlüğü'ne giderek ifade verdi.  

 
Barış istemek suç

Soruşturma evrakında HDP il binasında 7 Şubat'ta yapılan açıklama için 6 Şubat'ta yapıldığının yazılması soruşturmanın ne kadar üstün körü yapıldığını kanıtlıyor. Yine okunan basın metninde "Savaş son bulsun taraflar hemen barış için çabalasın. Barış için herkesin AKP'nin savaş politikalarına karşı ses çıkarması lazım" cümlelerinin suç unsuru olarak gösterilmesi, barış istemenin suç sayıldığını bir kez daha ortaya koydu. 

AKP ve Saray'ı eleştirmek suç
 
Tural'ın, "AKP ve Saray devletinin Kürt halkına karşı yürüttüğü savaş tüm vahşetti ile devam ediyor. Son iki haftada Cizre'de vahşet bodrumda yaşananlar AKP hükümetinin katliamlarda ne kadar fütursuzlaştığını ortaya koymaktadır" şeklinde konuşması ise  "Cumhurbaşkanına hakaret etmek" suçu olarak görüldü. Cumhurbaşkanı'na herhangi bir hakaret içermeyen konuşmada sadece yaşanan katliama ilişkin eleştirilerin suç olarak lanse edildiği görüldü. 
 
Bir ayda 6 soruşturma
 
Soruşturmaya tepki gösteren Tural, soruşturmaların keyfi bir şekilde açıldığını, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yapılan konuşma ve etkinliklerin suç olarak görülmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Tural, son bir ay içerisinde hakkında "Örgüt propagandası yapmak, 2911, suç ve suçluyu övmek ve 301. maddeden"  6 soruşturma açıldığını paylaştı. 
 
diha