EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-02-2016 16:40   Güncelleme : 20-02-2016 16:40

sabiha özlek anadolu lisesi bölge birincisi oldu

EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya İl Milli eğitim Müdürlüğü, Özel Bilfen Liseleri ortaklığında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 81 ildeki ortaöğretim 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin katıldığı “Anadolu Bitkileri EXPO’da” Etnobotanik Proje Yarışması Ödül töreni 15-02-2016 tarihinde Antalya Bilfen okullarında yapıldı.

sabiha özlek anadolu lisesi bölge birincisi oldu

“Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya” sloganı ile yapılacak EXPO 2016 Antalya kapsamında yeni nesillerde, Türkiye’nin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin önemi, korunması ve sahip çıkılması gerektiği bilinci oluşturmak amacıyla düzenlenen “Anadolu Bitkileri EXPO’da” etnobotanik yarışmasına 7 coğrafi bölgeden 81 ilden 750 okul başvurdu. Bu okullardan 347 okul proje gönderdi. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 1., 2. ve 3. ‘lüğe uygun görülen öğrenci, danışman öğretmen, okul, il ve ilçeler belirlendi. Dereceye giren okullar Ödül Törenine davet edildi.

Okulun Biyoloji öğretmeni M. Maruf BALOS danışmanlığında Merve Sefa SUBAŞI ve Fatma RÜZGAR adlı öğrencilerin hazırladığı  Şanlıurfa´da yetişen Etnobotanik değeri olan, halk arasında tıbbi amaçlı kullanılan 20 çeşit bitkiyi derleyerek katıldıkları Güneydoğu Anadolu Bölge birincisi olan Sabiha Özlek Anadolu Lisesi öğrencileri ödüllerini aldılar.

GENÇLER BİYOLOJİK DEĞERLERİN FARKINA VARIYOR
‘Anadolu Bitkileri Expo’da’ isimli Etnobotanik Yarışmasına Türkiye’den 750 okulun katıldığı Ödül törenine 21 okul davet edildi. Anadolu coğrafyasında yetişen bitkilerin özellikleri, yerel isimleri eski kuşakların tecrübelerinden yararlanılarak derlendi. Kurutulmuş bitki koleksiyonları ile bitkilerin yetiştikleri alanların fotoğraflarının da yer aldığı yarışma ile genç kuşakların yaşadığı coğrafyadaki biyolojik değerlerin farkına varmalarının hedeflendiği öğrenildi.

Öte yandan; birçok okul arasından sıyrılıp dereceye girerek büyük başarı gösteren Şanlıurfa’lı öğrencileri Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet VURAL ve Haliliye Kaymakamı Yusuf Ziya ÇELİKKAYA makamlarında kabul ederek kutladı.