GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-02-2016 21:59   Güncelleme : 24-02-2016 21:59

KCK: Biz petrol boru hattını patlatmadık

Rudaw:KCK Dışilişkiler Sözcüsü Demhat Agit, Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye’ye uzanan petrol boru hattının patlatılmasıyla ilgilerinin olmadığını söyledi.

KCK: Biz petrol boru hattını patlatmadık

 

PKK’ye yakın RojNews sitesine konuşan Demhat Agit, Kerkük - Yumurtalık Boru hattının Urfa il sınırları içinde patlatılmasıyla ilgilerinin olmadığını savundu.

 

Demhat Agit, “Birkaç gündür açıklamaları takip ediyoruz. Urfa’da petrol boru hattının patlatılması bizimle bağlantılı bir durum değil. Bizim güçlerimiz bunu yapmadı. Kimin yaptığını da biz bilmiyoruz. Bizden taraf kimsenin böyle bir açıklaması da olmadı” diye konuştu.

 

Bir önceki açıklamasının Türkiye ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti arasında yapılan anlaşmalara ilişkin olduğunu söyleyen Agit sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Özellikle de Türkiye’nin açıkça Kürt düşmanlığı yaptığı bir dönemde Türk devleti veya hükümetiyle böylesi bir çıkar ilişkisine girmenin Kürt ulusal çıkarlarına zarar vereceğini belirttik. Bu görüşümüzü yineliyoruz.”

 

Ne olmuştu?

 

 16 Şubat’ta Türkiye’ye uzanan boru hattına Urfa il sınırı içinde bir saldırı gerçekleştirilmişti.

 

17 Şubat’ta PKK medyasına konuşan KCK Dışilişkiler Komitesi Sözcüsü Demhat Agit, Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki petrol ve doğalgaz anlaşmalarına ilişkin, “Kürt yeraltı kaynaklarının Türkiye hükümetine ya da AKP yönetimine bir can damarı olarak kullandırılmak istendiği” iddiasında bulunmuştu.

 

Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi’nden Türkiye’ye uzanan petrol boru hattına yapılan saldırıyı kınamıştı.

 

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında boru hattına PKK tarafından sabotaj düzenlenmişti.

 

Hükümetten PKK’ye uyarı

 

Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Türkiye’ye giden petrol boru hattına yapılan saldırı konusunda PKK’yi uyardıklarını söyledi.

 

PKK’nin daha önce de petrol boru hattına saldırdığını hatırlatan Dizayi, “KCK Sözcüsü de açık bir şekilde Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki anlaşmayı tehdit etti. Bu açıdan PKK sorumludur” ifadelerini kullandı.

 

Dizayi, “Urfa ve Mardin il sırınıları içerisinde boru hattının etrafına mayınlar döşenmiş. Bu yüzden ekiplerin boruya ulaşması daha zor. Bölgede başka boru hatları olduğu halde neden sadece Kürdistan Bölgesi’ninki hedef alınıyor?” diye sordu.