GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-02-2016 13:54   Güncelleme : 25-02-2016 13:54

Hakkari'de cenaze törenine polis müdhlesi

Cizre'deki vahşet bodrumlarında katledilenlerden Erdal Şahin'in cenaze törenine saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Saldırılar karşısında geri adım atmayan halk, Şahin'i zılgıt ve sloganlar eşliğinde toprağa verdi.

 Hakkari'de cenaze törenine polis müdhlesi

Cizre katliamında yaşamını yitiren Erdal Şahin'in defnedilmek üzere getirildiği Hakkâri'de polis, cenaze törenine saldırdı. Dün gece saatlerinde Hakkari Devlet Hastanesi'ne getirilen Şahin'in cenazesi, sabah saatlerinde hastaneden alınarak yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde il merkezinde bulunan Serê Sola Mezarlığı'na getirildi. DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ve HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan'ın da katıldığı cenaze töreni için mezarlığa doğru yürüyüşe geçen kitleye, polis plastik mermi,  gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırı sırasında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, gazdan etkilenen yurttaşlar hastaneye kaldırıldı. Saldırıya rağmen Şahin'in sarı, kırmızı, yeşil bayrağa sarılı tabutunu omuzlarına alarak mezarlığa doğru yürüyen kitle sık sık, "Şehit namirin" sloganı attı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından Şahin, zılgıt ve sloganlar eşliğinde toprağa verildi. 

'Kürt halkının iradesini teslim alamayacaksınız'

Törende konuşan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) Eşbaşkanı Bedirhan Koç, baskı ve saldırıların Kürt halkının iradesini teslim alamayacağını söyledi. HDP Hakkâri Milletvekili Nihat Akdoğan ise, "AKP hükümeti bir kez daha insanlık karşısında insanlığını ve duygularını kaybetmiştir burada dini vecibeler gereği halk Cizre de katledilen kardeşimiz Erdal Şahinin Cenazesini defnetmek için buraya gelmiştir ama buna dahi tahammülü olmayan AKP insanlığını, dinini kaybederek mezarlara ve insanlığımıza saldırdı" diyerek tepki gösterdi. 

Konuşmaların ardından Şahin ailesi, Karşıyaka Mahallesi'nde kurulan çadırda taziyeleri kabul etti. 

DİHA