GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-02-2016 16:03   Güncelleme : 25-02-2016 16:03

KESİNLİKLE TERÖRE TESLİM OLMAYIN

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adıyaman'ın ardından temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldi. Bakan Işık, ilk olarak kentte faaliyet gösteren bir et tesisini ziyaret etti, Uludağ Mahallesi'nde bulunan Teknopark'ı dolaştı. Burada öğrencilerin hazırladıkları bilimsel çalışmaları inceleyen Işık, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

KESİNLİKLE TERÖRE TESLİM OLMAYIN

Bölgenin terörden etkilenmemesi için büyük gayret gösterdiklerini aktaran Bakan Işık, gıda ve tarıma dayalı sanayide Şanlıurfa'nın Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri haline gelmesini amaçladıklarını ifade etti. Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman'ın teröre teslim olmayan, terörün psikolojisine yenilmeyen önemli şehirler olduğunu vurgulayan Bakan Işık şöyle dedi:

 

"Bugün terörle teslim olmayan illerimiz var. Bunlardan bir tanesi Şanlıurfa'dır. Diğeri Adıyaman ve Gaziantep'tir. Sanayicilerimiz bizden yatırım için yer istiyor. Bizde Şanlıurfa'da Gıda İhtisası Organize Bölgesi için yer istiyoruz. Bu başlattığımız çalışma için sanayicilerimizden bize talep geliyor. OSB yetmiyordu onun için ciddi anlamda 571 hektarlık yeni bir genişleme alanı oluşturuyoruz. Şanlıurfa'ya sanayiciler yatırım yapmak istiyor. Ama maalesef Diyarbakır'da var olan OSB'yi dolduramıyoruz. Orada var olan yatırımcılar bile maalesef Diyarbakır'da yatırımlarını büyütmek istemiyorlar. Burada benim bütün bölge halkına çağrım şudur; kesinlikle bu teröre teslim olmayın. Bölge halkı bu psikolojiye teslim olmamalarını, bu noktada devletimizin vermiş olduğu terörle mücadeleye destek olmalarını, milletin başına bela olan PKK'yı buradan tamamen temizlenmesini sağlamamızdır. Bunu yaptığımız zaman bu bölge tarih, turizm, doğal kaynaklar ve her açıdan üretime, kalkınmaya, ihracata en uygun bölgelerdir.  Bölgemizdeki karışıklık sürekli devam etmeyecektir. Yarın bu bölgede istikrar bulduğu zaman Şanlıurfa'nın stratejik konumunu düşünün bütün Ortadoğu'ya açılan kapımızdır. Burada üretim yapmak büyük bir avantajdır."

 

Hükümetin Şanlıurfa'ya 25 milyar lira üzerinde yatırım yaptığını ve GAP Projesi'nde büyük ilerlemeler sağlandığını da dile getiren Işık, bölgeye yönelik desteklerin süreceğini de kaydetti.

 

"ÜRETİM YAPMAK İSTEYENLERİN YANINDAYIZ"

 

Türkiye'de üretim yapmak isteyen insanların yanlarında olduklarını da kaydeden Bakan Işık şöyle devam etti:

 

"Biz proje bazında destekler veriyoruz. KOSGEB özellikle kobilerimizin işini büyütmek, geliştirmek, birlikte çalışmak isteyenlere yönelik çok ciddi destekleri var. Yine aynı şekilde markalaşma, kurumsallaşma ile ilgili çok çok önemli destekleri var. Ürününü tanıtmak için yurt içi ve yurt dışı fuar desteği var. O kadar çok alanda destek veriyoruz ki bu desteklerin teknolojiyle ilgili TÜBİTAK'ın, bakanlığımızın çok ciddi destekleri var. Bu noktada sanayicilere bölgeye yatırım yapma çağrısında bulunuyoruz. Bu bölge sadece terörle anılmasın, bu bölge üretimle, güzelliklerin değere dönüşmesiyle anılsın. Bu bölge tarihin her döneminde olduğu gibi bilim ve teknolojiyle anılsın."

 

Bakan Işık açıklamalarının ardından beraberindekilerle Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir süt fabrikasını dolaşıp, işçilerle yemek yedi.