GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-02-2016 18:40   Güncelleme : 29-02-2016 18:40

Cenazelerini alamayan aileler ölüm orucuna başlayacak

Sur'da devlet güçlerince katledilen çocuklarına ait cenazeleri almak için 36 gündür nöbet eyleminde olan aileler, yasaklar kalkmaz ve çocuklarının cenazeleri verilmese ölüm orucuna başlayacaklarını duyurdu.

Cenazelerini alamayan aileler ölüm orucuna başlayacak

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devlet güçleri tarafından katledilen çocuklarına ait cenazeleri almak için ailelerin, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda başlattıkları nöbet eylemi 36'ncı gününe girdi. Sur'da katledilen Turgay Girçek, Rozerin Çukur, Ramazan Öğüt, Gündüz Akmeşe, Welat Bilen, Cihat Morgül, Mahmut Oruç, Hakan Arslan, Erhan Keskin ve Erdal Tekin'in cenazelerini bütün girişimlere rağmen alamadıklarını söyleyen Rozerin Çukur'un babası Mustafa Çukur, ailelerle görüştüklerini, bir hafta içerisinde cenazelerin alınması için bir gelişme yaşanmaması halinde ölüm orucuna başlayacaklarını açıkladı. 

'Ölüm orucuna oturacağız'

İki aya yaklaşan bir süredir Sur'da yaşamını yitiren çocukların cenazelerinin alınması için bir mücadele verildiğini söyleyen Çukur, artık son noktaya geldiklerini belirterek, "Biz de kendi aramızda görüştük her gün bir kuruma gideceğiz yardım için. Eğer bundan da bir sonuç çıkmaz ise ölüm orucuna oturacağız. Bu hafta içerisinde cenazelerin alınması için ve ablukanın kaldırılması için bir gelişme yaşanmaz ise ölüm orucuna oturacağız. Ölüm orucuna yalnız aileler değil yakın akrabalarımız da oturacak" dedi. 

Diyarbakırlılara çağrı 

Diyarbakır halkına çağrı yapan ve sessiz kalınması halinde Sur'da devam eden kuşatma ve yaşanabilecek katliamlarda sessiz kalanların da sorumlu olacağının altını çizen Çukur, "Diyarbakır için söylüyorum, bu insanlarımız Cizre gibi bir katliamla karşı karşıyadır ve duyarsız kalan herkesin bunda parmağı vardır. Kalksınlar, bu çocuklarına sahip çıksınlar" şeklinde konuştu.

DİHA