GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-03-2016 11:50   Güncelleme : 02-03-2016 11:50

Evlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştı

Sıkıyönetim uygulamasına sadece gündüz saatlerinde ara verilen Cizre'de, devlet güçlerinin mahallelere dönük ablukası sürüyor. Saldırıların yoğun yaşandığı mahallelerdeki evlerine dönen yurttaşlar ise büyük bir yıkım ve enkazla karşılaştı. Bir çok enkazın çevresindeki patlamamış top mermileri ise can güvenliğini tehdit ediyor.

Evlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 80 gün süren ve 200'ü aşkın yurttaşın devlet güçlerinin saldırılarında katledildiği sıkıyönetim uygulamasına gündüzleri ara verilirken, kentte devlet güçlerinin kuşatması sürüyor.  Devlet güçlerinin saldırıları sonucu evleri tahrip olduğu için kentten göç etmek zorunda kalan yurttaşlar da ilçeye dönmeye başladı. Cizre girişinde polisin araçları tek tek aramadan geçirmesi nedeniyle uzun araç kuyrukları oluşurken, yurttaşlar da kimlik kontrolünden geçirildikten sonra ilçeye alınıyor. Kentin içerisinde de neredeyse tüm mahallelerde polis ablukası sürüyor. Kentte evlerine gitmek isteyen yurttaşlar da GBT kontrolünden geçiriliyor.

Patlamamış top mermileri
Saldırıların en yoğun yaşandığı Yafes, Nur, Sur ve Cudi mahallelerindeki evlerini görmek için mahalleye giren yurttaşlar ise enkaz yığınları ile karşılaştı. Cudi ve Sur mahallelerinde yaralıların mahsur kaldığı ve devlet güçlerinin saldırılarında katledildiği binalar ve çevresindeki binalar da tamamen yıkılmış durumda. 
Vahşet bodrumlarının olduğu alanda hala ağır  kokular  yükselirken bir çok evin dış duvarlarında kan izleri görüldü. Bodrumlar etrafında toplanan kadınlar yaşanan vahşete ağıtlar yakarken bazı yurttaşlar da devlet güçlerinin duvarlara yazdığı ırkçı yazıları sildi. Bodrumların olduğu bölgede bulunan bütün evler bombalarla tahrip edildiği görülürken enkazlar arasında da bir çok patlamamış top mermisine rastlandı.

'Cizre bu vahşeti umutmayacak'
Mahalleye giren yurttaşlar devletin katliam değil soykırım yaptığını vurguladı. Yurttaşlar yaşanılan soykırım karşısında direnişten başka yolun olmadığını hatırlatarak, "Katledilen çocuklarımızın mücadelesini sürdüreceğiz" dedi. Mahalledeki bütün evlerin yıkıldığını eşyaların talan edildiğini ifade eden yurttaşlardan Ahmet Saran, "Bunu insan insana yapamaz" dedi.
Evinin enkaza çevrildiğini ifade eden Emine Yanar adlı yurttaş ise "Cizre bu vahşeti unutmayacak. Bu hesap burada kapanmaz. Bu direniş devam edecek. Biz çocuklarımızı katledenlerden hesap soracağız"  diye konuştu.
Evi yıkılan Nergiz Soyul adlı yurttaşta devlete tepki göstererek, "Biz bu kenti terk etmeyeceğiz. Evlerimizi yıkmışlar. Biz evimizin önüne çadır açacağız ve çocuklarımızın direnişini devam ettireceğiz" dedi. 
Kente yurttaşların gelişi devam ediyor.

DİHA

Evlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıhttp://www.diclehaber.com/staticfiles/news/503014/2016/03/02/680x680nc-srnk-02-03-16-cizre-ilk-goruntuler7.JPGEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştıEvlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştı