Yaşam
Giriş Tarihi : 04-03-2016 09:04   Güncelleme : 04-03-2016 09:04

Şanlıurfa da Çölyak hastalarına bakacak doktor yok

Urfa'da Çölyak hastalarına bakacak doktor yok

Şanlıurfa da Çölyak hastalarına bakacak doktor yok

Çocuk Gastro Enterelogu'nun bulunmadığı Urfa'da en az 830 Çölyak hastası başka şehirlere gitmek zorunda kalıyor. Kendisi ve 2 çocuğu Çölyak hastası olan Aynur Dikkaya, "Kimi zaman yakın illere gidiyoruz.  Buradan şehirdeki bir hastaneye gitmekte bile zorlanırken başka şehre gitmek maddi olarak zorluyor. Hastane masrafları da var tabi. Kendim Antep'te tedavi görüyorum, çocuklarım ise Antalya'da.  Antep'e gidemiyorum, Antalya'ya nasıl giderim?" diyerek, çektiği zorluklara dikkat çekti. 

Urfa'da 750'si kentli, 80'i ise Suriye yurttaşı olan Çölyak hastası bulunduğunu söyleyen Çölyak Hastaları Derneği Başkanı Hasan Doğan, bu hastaların yüzde 80'inin çocuk olduğunu ve son 3 yıldır kentte hastalara bakacak Çocuk Gastro Enterelogu'nun bulunmadığını belirtti. Rakamların kendilerine ulaşan sayıdan daha fazla olduğunu ifade eden Doğan, geçici hizmet ile görevlendirilen doktorların da bir aydan fazla durmadığını, bu yüzden de hastaların yoksulluklarına rağmen çevre illere gitmek zorunda kaldığını kaydetti.  

Doktor yok teşhis yok

Kendisi ile birlikte 2 çocuğunun da Çölyak hastası olduğunu dile getiren 36 yaşındaki Aynur Dikkaya, çocukları ve kendisi için özel diyetlerin uygulanması gerektiğini ifade etti. Urfa'da doktor yokluğundan hastalığına teşhis dahi konulamadığını ve sürekli Tifo tedavisi yapıldığını söyleyen Dikkaya, "Antalya'da bir hastanede Çölyak olduğum teşhisi konuldu. Yıllardır bu hastalıkla mücadele ediyorum. Diyetimi uyguladığım vakit ve kontrollerime gittiğimde sağlığımla ilgili bir sorun yaşanmıyor ama bu ikisini de yapmak çok güç" diye konuştu. İki çocuğunun Çölyak hastası olduğunu söyleyen Dikkaya, 11 yaşındaki oğlu ile 15 yaşındaki kızına da Urfa'da teşhis konulamadığını belirtti. Doktorların kendisine yanlış bilgi vermesinden kaynaklı hastalığının genetik olmadığını düşünüp hamile kaldığını ve 3'üncü çocuğunu doğurduğunu, ancak şu an 6 yaşında olan kız çocuğunun da Çölyak hastası olmasından şüphelendiğini dile getirdi. 

'Doktorlar kaçıyor'

Son çocuğunun hastalığının kesin teşhisi için her ay düzenli doktora gitmesi gerektiğini söyleyen Dikkaya, "Kendim ve çocuklarım için her ay düzenli doktora gitmem lazım. Ancak bizim memleketimizde doktor bir türlü durmuyor. Bahaneler uydurup tayinlerini başka şehirlere istiyorlar. Yılda sadece bir ay şehirde kalıyorlar. O zamanda hasta yoğunluğundan bıkıyorlar ve kaçıyorlar" diyerek, kentte gelen Gastro doktorlarının kaçmasına tepki gösterdi.

Yılın 11 ayında doktor yok

Yılın 11 ayında doktorsuz olduklarını ifade eden Dikkaya, "Çölyak özel diyetler gerektiği için çok masraflı oluyor. Evde raporlu 3 Çölyak hastasıyız. Birde kızım var, henüz teşhisi konulmayan. Bizim özel besinlerle beslenmemiz lazım. Ben temizlikçilik yaparak çocuklarıma bakıyordum. Ancak ayağımdan ameliyat oldum, çalışamıyorum. Eşim inşaat işçisi. Çocuklarım okul okuyor. Anlayacağınız mağdurum" dedi. 

Hastalığa yoksulluk eklenince…

Özel diyet ürünlerinin pahallı olduğunu söyleyen Dikkaya, her ay diyet ürünlerine 400 lira harcadıklarını ve bunun dışında evin farklı giderlerinin de olduğunu ifade etti. Doktor olmadığı için diğer illere gitmek zorunda kaldıklarını söyleyen Dikkaya, "Kimi zaman yakın illere gidiyoruz.  Ancak buradan şehirdeki bir hastaneye gitmekte bile zorlanırken başka şehre gitmek maddi olarak zorluyor bizi. Hastane masrafları da var tabi. Kendim Antep'te tedavi görüyorum, çocuklarım ise Antalya'da.  Ancak ben Antep'e gidemiyorken, Antalya'ya nasıl giderim?" diyerek, çektiği zorluklara dikkat çekti.

Oğlu 6 yaşında iken Çölyak teşhisi konulan Bedir Dağ ise, birçok hastane gezmelerine rağmen hastalığın teşhisinin konulmadığını söyledi. Gastroloji doktorlarının belirli dönemlerde geldiğini ifade eden Dağ, "Üniversitelerin bu bölümde doktorlar yetiştirmesi gerekiyor. Çünkü hasta sayısı çok olmasına rağmen doktor yok" dedi. 

diha