KADIN
Giriş Tarihi : 08-03-2016 16:07   Güncelleme : 08-03-2016 16:07

Kadınlar: Yasaklarınızı tanımıyoruz

(DİHA) - Kürdistan ve Türkiye kentlerinden on binlerce kadın, devlet güçlerinin engelleme girişimleri ve alınan ablukaya rağmen alanlarda direniş ve isyanını birleştirerek, "yasaklarınızı tanımıyoruz" dedi. Kadınlar, AKP ve Saray faşizminin kadınlara, emekçilere, halklara ve doğaya yönelik saldırıları ile yaratılmak istenilen korku imparatorluğuna karşı eşitlik ve özgürlük mücadelelerini büyütmek için alanlarda olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirtti. İSTANBUL

 Kadınlar: Yasaklarınızı tanımıyoruz

 

HABER MERKEZİ

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu başta olmak üzere çok sayıda kadın avukatın üyesi olduğu İstanbul Kadın Avukatlar Dayanışması, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.  Cüppeleri ve mor renkli şalları ile açıklamaya katılan kadın avukatlar, “Yasağınıza, şiddetinize, savaşına karşı yaşasın kadın dayanışması” pankartı açarak, “Jin jiyan azadî” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı. 

Açıklamayı yapan avukat Ezgi Duman, kadınların devlet koruması altında, adliyelerde katledildiğini belirterek, "Mahkemeler, kadınlara karşı suç işleyen erkekler için ‘saygın tutumları nedeni ile iyi hal indirim’ uyguluyor. Bizler adliyelerde üzerimizde cüppe varken tacize uğruyoruz. Erkek savcı, hakimlerin ayrımcı uygulamalarına maruz kalıyoruz” dedi. 

Ayrıca izin verilmeyen 8 Mart kutlamalarına katılan kadınların devlet güçlerinin şiddetine maruz kaldığını kaydeden Duman, geçtiğimiz yıl 8 Mart’ta İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptıkları için İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adem Meral’in haklarında, “İzinsiz gösteri yapma” iddiasıyla soruşturma açtığını hatırlattı. Açıklama, alkış ve sloganlarla sona ererken, kadın avukatlar kendileri hakkında soruşturma açan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adem Meral’i odasında ziyaret etmek istedi. Ancak Meral'in, odasında bulunmadığı iddiası ile kadın avukatlarla görüşülmedi.  

'Kadınlar erkeklerin yarattığı kuşatılmışlığı kırıyor'

KESK İstanbul Şubeler Platformu Kadın Meclisi, emekçi kadınların yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve kadınlarla dayanışmak amacıyla Şişli Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “8 Mart resmi tatil olsun” pankartını açan kadınlar, birçok dilde “barış” yazan fular taktı. “Güvenceli gelecek istiyoruz”, “İş güvencemizden de barıştan da vazgeçmiyoruz”, “Doğum izni değil, ebeveyn izni” dövizleri de taşıyan kadınlar, “Aile değil kadınız, kadınız isyandayız”, “Jin jiyan azadî” ve “Kadın isyan özgürlük” sloganları attı.Ankara katliamında yaşamını yitiren kadınların da isimlerinin okunduğu eylemde, şiddet gördüğü eşini öldürmek zorunda kalan ve ardından tutuklanan Çilem Doğan’ın basına ulaştırdığı mektup okundu.

Açıklamayı yapan Eğitim Sen 1 No’lu Şube Sekreteri Begüm Ertokuş Uyar, 8 Mart’ın tarihçesini hatırlatarak, 8 Mart’ın kadınların bin yıllardır sürdürdüğü mücadele sonucu elde edilmiş bir kazanım olduğuna vurgu yaptı. Kadınların emeğine, bedenine, kimliğine saldırıların hız kazandığı bir süreçten geçildiğini belirten Uyar, erkek egemen sistemin yarattığı kuşatılmışlığı kırmak için bir arada alanlarda olduklarını söyledi.

‘Savaşa karşı direniş’

AKP ve sarayın savaşına karşı herkesin eşit temelde yaşayacağı barışın kadınların mücadelesiyle mümkün olacağını belirten Uyar, kadınların savaşa karşı barışı, tekçiliğe karşı bir arada yaşamı, dayatmaya karşı da direnişi büyüttüğünün altını çizdi.

‘Hükümet emek düşmanı politika yürütüyor’

 AKP’nin bir taraftan kirli bir savaş yürüttüğünü diğer taraftan da emek düşmanı politikalarını devam ettirdiğini söyleyen Uyar, 1 Kasım seçimlerinin ardından gündeme gelen kıdem tazminatı ve 657 sayılı yasada var olan iş güvencesinin kaldırılmasına dönük planlamaların, hükümetin emek düşmanı politikaların göstergesi olduğunu vurguladı.

‘Kadın Bakanlığı kurulmalı’

“Kadınlar olarak 8 Mart’ın direniş ruhuyla, yaşamlarımız üzerinde kurulmak istenen tahakküme karşı sesimizi yükseltiyoruz” diyen Uyar, 8 Mart’ın resmi tatil olmasını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kaldırılarak yerine Kadın Bakanlığı kurulmasını talep etti.

 Kadıköy’de kadınların saldırıya uğramasına tepki!

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu da, 6 Mart’ta Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirmek istedikleri kadın mitingine yapılan polis saldırısını Eğitim Sen 3 No’lu Şube binasında düzenledikleri basın toplantısıyla kınadı. Toplantı salonuna, “Emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir”, “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son” ve “Kadın yaşam özgürlük” yazılı dövizler asıldı. 

Toplantıda açıklama yapan Hande Yanar, engellemelere rağmen kadınlar var oldukça direniş ve umudun var olacağını gösterdiklerini ifade etti. Yanar’ın ardından Kadıköy meydanında polis saldırısında gözaltına alınan Rahime Karvar, özsavunmalarını sonuna kadar gerçekleştirdiklerini söyledi. Ters kelepçe takılıp, darp edilerek gözaltına alındıklarını belirten Karvar, “Vücudumuzun çeşitli yerlerinde darp izleri var. Darp raporu aldık ve suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

SAKARYA

Sakarya'da Özgür Demokrat Genç Kadın (ÖDGK) üyesi kadınlar, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) yerleşkesinde bulunan helikopter pistinde bir araya gelerek, 8 Mart dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. "Yaşasın kadın mücadelesi" pankartını açan kadınlar, "Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz", "Erkeklere  de devlete de çocuk borcumuz yok" dövizleri taşıdı. Açıklamada, "Jin jiyan azadî", "Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop inadına isyan inadına özgürlük" sloganları atıldı. 

Açıklamayı yapan Saliha Aras, kadın kimlikleri üzerinden taciz, tecavüz ve şiddete maruz kaldıklarını belirterek, "Devlet, kadın kimliği üzerinden tehdit oluşturarak toplumdan, alanlardan geri çekerek hiçsizleştirmek istiyor. Bunu apaçık Ezidi kadınlara köleliği dayatan DAIŞ vahşetinden görebiliyoruz" dedi.

Açıklama, erbane eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. 

ANKARA 

Ankara’da Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) üyesi kadınlar, 8 Mart dolayısıyla Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Yapılan açıklamaya, sendika ve odalardaki kadın temsilcilerinin yanı sıra çevredeki kadınlar da katıldı. “Emeğimiz kimliğimiz, bedenimiz için yürüyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Jin jiyan azadi" ve “Devlet elini kadın bedeninden çek" sloganları atıldı. 

'Alanlarda olmaya devam edeceğiz'

KESK adına konuşan Gülistan Atasoy, “Tek adam rejimini kurmak için bize dayatılan savaş politikalarını ret ediyoruz. Esnek, kuralsız, güvencesiz ve kölece yaşama karşı, emeğimize sahip çıkıyoruz. Erkek adaleti değil, gerçek adalet sağlanıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da, kadınların yaşamın her alanında baskı altında olduğunu ifade ederek, “AKP'nin kadına yönelik olumsuz politikaları olduğu sürece biz kadınlar alanlarda olacağız" şeklinde konuştu.

'Devlet baskısının olduğu her yerde kadınlar var'

Sur ve Cizre başta olmak üzere devlet baskısının olduğu her yerde kadınların en önde mücadele içerisinde olduğunu belirten Çerkezoğlu, şunları aktardı: “Bugün baktığımızda nerde bir zulüm varsa orda kadınlar vardır. Artvin'de, Sur'da, Cizre'de  yani AKP zulmünün olduğu her alanda kadınlar vardır." 

Kadınlara ‘sizi liğme liğme edeceğiz’ tehdidi

Ankara Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen üniversite öğrencisi kadınlar, 8 Mart'ı Merkez Yemekhanesi'ne gerçekleştirdikleri yürüyüşle kutladı. “Meydan da bizim barış da” pankartının açıldığı yürüyüşte, “Şebnemin bıraktığı yerde savaşa hayır” ve “Emeğimiz bedenimiz ve kimliğimiz bizimdir” dövizlerinin yanı sıra erkek şiddetiyle katledilen kadınların ve devrimci kadınların fotoğrafları taşındı. 

Yürüyüşün ardından halaylarla 8 Mart’ı kutlamak isteyen öğrencilere, 30 kişilik ırkçı bir grup üzerinde, Mustafa Kemal ve annesi Zübeyde’nin resimlerinin olduğu  “Bir kadın isterse dünyayı değiştirir” yazılı pankartı açarak, alandaki kadın öğrencileri tehdit etti. 

Gruptan bazı kişiler, “Biz silahlarımızla geldik. Sizi liğme liğme edeceğiz. Hepinizi vuracağız” diyerek tehdit ederken, üniversitede başlayan gerginlik devam ediyor. 

ADANA

Çukurova Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler, 8 Mart etkinlikleri kapsamında R1 alanında etkinlik düzenledi. Katledilen kadınların fotoğrafları ve "ERK zihniyete, katliama solunduğunda kadınlar direnişi giyinir" pankartının taşındığı etkinlikte, sık sık " Jin jiyan Azadî" ve "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları atıldı. 8 Mart ilişkin söyleşi ile başlayan etkinlik şiir dinletisi ile devam etti. Dinletinin ardından söz alan Sefure Azizoğlu, kadınların her alanda erkeklerin ve sistemin şiddet ve katliamlarına maruz kaldığını belirterek, katliama ve saldırılara karşı mücadele edeceklerini dile getirdi. 

Etkinlik MKM'li sanatçıların çaldığı ezgiler eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu. 

MERSİN 

KESK Adana Kadın Meclisi üyesi kadınlar, İnönü Parkı'nda yaptıkları basın açıklaması ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. "8 Mart'ta daha fazla isyan daha fazla özgürlük" pankartının açıldığı eylemde sık sık "Yaşasın örgütlü kadın mücadelemiz" ve "Yaşasın 8 Mart" sloganları atıldı. Açıklamayı yapan SES Adana Şube Eşbaşkanı Gülşen Topal, dünyanın birçok yerinde resmi tatil olarak kabul edilen 8 Mart'ın Türkiye'de de resmi tatil olmasını söyledi. Bu talepleri yerine gelene kadar 8 Mart'ta işe gitmeyeceklerini ifade eden Topal, " Seve, Fatma, Pakize, Şirin, Dilek Doğan, Yeliz Erbay, Şirin Öter ve adı bilinmeyen nice devrimci kadın şahsında direnmeye devam edeceğiz. Herkesi bu arkadaşlarımızın şahsında mücadele etmeye davet ediyorum" dedi. 

Mersin'de KESK'li kadınlarda ise SES Şube binasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün resmi tatil olması talebi ile basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan SES Mersin Şube Eşbaşkanı Deniz Çınar Özdemir, AKP ve Saray faşizminin, kadınlara, işçi ve emekçilere, halklara ve doğaya yönelik saldırılarının artarak devam ettiği bir süreçte yaratılmak istenen korku imparatorluğuna karşı, eşitlik ve özgürlük mücadelelerini büyütmek için alanlarda olacaklarını belirtti. 

'Her alanda isyanı haykıralım'

Mersin Üniversitesi'nde de 8 Mart nedeni ile Fen-Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen kadın öğrenciler üniversite içinde bulunan Çarşı Kafe'ye kadar yürüyüş yaptı. "Fıtratımızda ölüm değil direniş var" pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık "Kadın cinayetleri politiktir" ve "Sur ve Cizre'de direnen kadınlara bin selam" sloganları atıldı. Mor fular takarak "Jin, Jiyan Azadi", "İsyan", " Zılgıtlarla yürüyoruz özgürlüğe" ve  "Kadın, Yaşam, Özgürlük" dövizlerini taşıyan kadınlar adına basın açıklamasını Manolya Sayın yaptı. "Bu sistemin dayattıklarının sonucunda biz kadınlar kurtuluşu Cansel gibi intiharda arıyoruz. Direnip öz savunmasını yapan Çilem ve Nevin gibi yaşamımızı savunduğumuzdaysa tecavüzcülerin almadığı cezalarla cezaevlerine kapatılıyoruz" dedi. Sayın, Mersin Üniversitesi kadınları olarak bütün kadınları bulundukları her alanda isyanı haykırmaya, direnişi büyütmeye, kampusları özgürleştirmeye davet etti. Sayın, "Nasıl ki bugün Sur'da, Cizre'de, Cerattepe'de birlikte en önde direnişi büyüttüysek,  aynısı kampuslarda de mümkün" dedi.  

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar Kürdistan'da katledilen kadınlara dikkat çekmek için devlet güçleri tarafından katledilen ve cenazesi 7 gün boyunca sokak ortasında bırakılan 56 yaşındaki Taybet İnan konulu tiyatro gösterimi yaptı. 

'Kadını küllerinden yaratacağız'

Mersin'in Tarsus ilçesinde de alanlara çıkan kadınlar yaptıkları yürüyüş ile 8 Mart' kutladı. HDP İlçe binası önünde bir araya gelen kadınlar çarşı merkezinde bulunan yarenlik alanına kadar yürüyüş yaptı. KJA sözcüsü ve İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık'ın da katıldığı yürüyüşe kadınların yöresel kıyafetlerle katılması renkli görüntülere sahne oldu. "Jin Jibo Serokati û Azadiya xwe ber xwe bidin" pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık, "Biji Serok Apo", "Kürdistan halkı yalnız değildir", "Jin, Jiyan Azadi" sloganları atıldı. Yarenlik alanına gelen kadınlar adına basın açıklamasını HDP Tarsus Eşbaşkanı Zahide Kaya yaptı. Kadınlar gününü Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin'de direnen, direnirken vurulan yakılan ama asla yok edilemeyen kadınlara adadıklarını ifade eden Kaya, "Erkek egemen, kölelik sistemine karşı tüm ezilenlerin ortak kurtuluşu ve tüm kadınların özgürlüğü için direnmeliyiz" dedi. Direniş yolunda katledilen tüm kadınların bedenlerinden, vahşet bodrumlarında yakılan kadınların küllerinden yeniden doğacaklarını dile getiren Kaya, "Özgür kadını yeniden yaratacağız" diye konuştu.

Açıklamanın ardından halaylar çeken kadınlar, buradan da kitlesel bir şekilde Ankara katliamında yaşamını yitiren Leyla 

IĞDIR 

Iğdır Tuzluca Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, "Çok amaçlı Kadın Dayanışma ve Üretim Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa HDP PM Üyesi Kezban Dumrul, Iğdır Belediye Eşbaşkanı Murat Yikit, Tuzluca Belediye Eşbaşkanı Neşegül Can ve çok sayıda kadın katıldı. Açılışta konuşan Tuzluca Belediye Eş Başkanı Neşegül Can, projenin kadınların hem ekonomi ve sosyal hayata kazandırılmasında önemli bir rol oynayacağını vurgulayarak, benzer çalışmalarının benzer süreçte de devam edeceğini söyledi. Konuşmanın ardından Çok amaçlı Kadın Dayanışma ve Üretim Merkezinin açılışı gerçekleştirilerek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. 

'Çok sayıda kadınlar acımasızca katledildi'

Gösterimin ardından konuşan HDP PM Üyesi Kezban Dumrul, özyönetim alanlarında katledilen kadınların mücadelesini yükselteceklerini belirterek, "Bu davada şehit edilen Pakize'nin, Sevi'nin, Fatma'nın bıraktığı yerden bizler devam edeceğiz. Mücadelemizi direnişimizi ve halkların kardeşliğini bu topraklarda devam ettireceğiz. Barış bu topraklara gelene kadar bizler mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Açılış misafirlere yapılan ikramların ardından son buldu.

SİİRT

Siirt KJA bileşenleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, Kızlar Tepesi'ndeki Amfi Tiyatrosu'nda düzenledikleri mitingle kutladı. KJA bayraklarıyla süslenen alanda, "Sêvêlerin, Fatmaların, Pakizelerin, direnen ruhlarıyla alanlardayız", "Direnen kadınlar zaferi getirecek", "Erkek şiddeti ideolojiktir özsavunma haktır" pankartlarının asıldığı miting alanına "Önderliğimizin özgürlüğü için alanlardayız" pankartı ile "Rejimi yapma, rejimi yık!" dövizi alınmadı. 

HDP, DBP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kadın kurumunun katıldığı etkinlik, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Yöresel kıyafetleriyle alanda yerini alan kadınlar, "Jin jiyan azadî"  sloganı ve arbane eşliğinde halaya durdu.

'Direniş sözü'

8 Mart Tertip Komitesi adına açılış konuşmasını yapan Berivan Karakoyun, "Ben Diyarbakır'da Zekiye Alkan, Ağrıda Sema, Cizre'de Berivanım ben kadınım Kürt kadınıyım" diyerek sözlerine başladı. Leyla Kasım, Besê ve Sakine Cansızların mirasını devraldıklarını belirten Karakoyun, çok zor şartlarda bu günlere geldiklerini kaydetti. Karakoyun, eril zihniyete karşı evde, alanlarda yaşamın her alanında direnişlerini büyüteceklerinin sözünü verdi.  

'Hiçbir güç Kürt kadının iradesini kıramaz'

Daha sonra konuşan Siirt Belediye Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, tutuklu kadınların 8 Mart'ını kutladı. Kadınların bir tarafının Sur, Cizre ve Nusaybin olduğunu belirten Beşta Epözdemir, "Kürt kadınlar Rojava'yı DAİŞE cehennem etti" dedi. Hiçbir gücün Kürt kadının iradesini kıramayacağını vurgulayan Beştaş Epözdemir, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın da 8 Mart'ını kutladı. 

Mitingde daha sonra Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan kadın tutsakların gönderdiği 8 Mart mektubu okundu. 

ŞIRNAK 

Devlet güçlerinin kuşatması altında olan Şırnak’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla alanlara inen kadınlar, zılgıtlarıyla, özyönetim direnişini selamladı. KJA öncülüğünde Aşitî Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “Kahkahalarımızla tankları susturup, tohumlarımızla yeşerecek, baharı soluk soluğa getireceğiz” pankartı ve özyönetim direnişinde katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu pankartı açtı. “Kadınsız devrim olmaz” ve “Kadın yaşam özgürlük” sloganları atılan etkinliğe, kadınlar yöresel kıyafetleri ile katıldı.

‘Katliamların hesabını soracağız’

Etkinlikte konuşan KJA aktivisti Şehriban Altınışık, Kürt kadınlarının direnişleri ile “insanlığın güneşi” olmayı başardıklarını belirterek, “Kürdistan’da özyönetim direnişlerinde şehit düşen Sêvê, Fatma ve Pakize yoldaşlarımız tüm anaların kadınların şahsında özgürlük tutkusunu bir kez daha alevlemişlerdir. Biz kadınlar bu vahşeti ve barbarlığı unutmayacağız. Ekinlerden Sêvêlere katliamların hesabını tek tek soracağız” dedi.

‘Kadınlar direnecek’

Barış Anneleri Meclisi üyesi Saadet Altunç ise kadın bedeni üzerinden yürütülen savaş politikalarına tepki göstererek, “Bütün kirli politikalara rağmen kadınlar direnecek” diye konuştu.

Etkinlik zılgıtlarla sona erdi. 

HATAY 

Hatay Samandağ Kadın Platformu, Abdullah Cömert Parkı'nda yaptıkları basın açıklaması ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. "Kadınlar Dünyada, ülkede, sokakta, evde adalet ve barış istiyor" pankartının açıldığı eylemde açıklamayı platformu adına Yasemin Kablan yaptı. Erkek egemen sistemin kadınların yaşam alanlarını daralttığını, eril devlet anlayışının politikalarından kaynaklı kadın katliamlarının daha da arttığını söyleyen Kablan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kadın cinayetlerini "Algıda seçicilik"  olarak gördüğü için kadınların işkence yöntemleri ile katledildiğini söyledi. 

HDP Kadın Koordinasyonu üyesi kadınlar, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Mezbahane Mahallesi’nde bulunan HDP Mezbahane Temsilciliği  önünde etkinlik düzenledi. Yüzlerce kadının katıldığı etkinlikte kadınların yöresel kıyafetleri alana renk katarken, sık sık “Jin jiyan azadi”, “Biji berxwedana Cizir’e e Sur’e” ile “Sur ve Cizre’de direnen kadınlara bin selam” sloganları atıldı. Zılgıtların eksik olmadığı etkinlik saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu ardından konuşan HDP Dörtyol İlçe Eşbaşkanı Nezire Vural, direnen tüm kadınların direnişlerini selamladı. Etkinlik çekilen halaylar ile son buldu. 

İZMİR

KESK İzmir Şubeler Platforumu Kadın Meclisi de, Karşıyaka İZBAN önünde bir araya geldi.  “Yaşam hakkı iş güvenliğimiz için mücadelede ısrar ediyoruz’’ pankartını açan kadınlar, Karşıyaka Çarşısı boyunca yürüdü. “Jin Jiyan Azadi”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” ve “Tayip kaçacak kadınlar geliyor” sloganlarını atan kadınlar, "Bu ülkede bir ağaç birde kadın olmak zor", “Cinsel ulusal sömürüye son”, “Emeğime kimliğime bedenime dokunma”  dövizlerini taşıdı. Eylemde konuşan KESK Kadın Meclisi üyesi Şenay Akyol, “Katledilen kadınların çıplak bedenlerinin işkence edilerek teşhir edilmesine, evine düşen havan mermisiyle annelerin yaşamını yitirmesine karşı üç maymunu oynamak istemiyoruz” dedi.

İzmir’de bir yılda katledilen kadınlar anıldı

Son bir yılda cinayete kurban giden 315 kadın Konak Belediyesi’nce Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen 8 Mart etkinliğinde anıldı. İzmirli kadınlar öldürülen kadınları denize attıkları karanfillerle andı. Etkinlikte Kadın Yazarlar Derneği İzmir Sözcüsü Sevim Korkmaz Dinç’in kaleme aldığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Bildirisi okundu. 

Konuşmaların ardından Ocak 2015’ten 8 Mart 2016 tarihine kadar geçen sürede cinayetlere kurban giden 315 kadın için anma töreni yapıldı. Kadına yönelik şiddetin en acı belgesi olan öldürülen kadınların isimleri alandaki anıt kütüğe çakıldı.

OSMANİYE

KJA Osmaniye bileşenleri ise, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Osmaniye'nin merkez ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi'nde etkinlik düzenledi. Saygı duruşu ile başlayan etkinliğe, çok sayıda kadın yöresel kıyafetleri ile katıldı. Etkinlik alanına "8 Mart şiarıyla kadınlar Önderliği ve özgürlüğü için direniyor" pankartı asıldı. "Jin jijan azadi", "Biji Serok Apo" ve "Be Serok jiyan nabe" sloganları atan kadınlar adına konuşan KJA üyesi Emine Adıbelli, bugünlere çok bedeller ödeyerek geldiklerini ve halen bedel ödemeye devam  ettiklerini kaydetti. Adıbelli, "Bizi örgütleyen bedellerimizdir, bedellerimize sahip çıkalım" dedi. 

Etkinlik alkış ve sloganlarla sona erdi. 

URFA 

KESK Urfa Şubeler Platformu Kadın Meclisi, Eğitim Sen binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda açıklama yapan KESK Urfa Kadın Meclisi'nden Leyla Sezer, kadınlar olarak AKP'nin ve Saray'ın savaşına karşı, halkların eşit temelde bir arada yaşayabileceği bir geleceğin mümkün olacağını söyledi. Sezer, "Savaşa karşı barışı, tekçiliğe karşı bir arada eşit yaşamı ve dayatmalara karşı direnişi büyütüyoruz" dedi.

Suruç'ta KJA'lı kadınlar HDP ilçe binası önünde, basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Feryal Gökkan, sokaklarda ve alanlarda kadının ve bedeninin hedef alındığını belirtti. Özgürlükten asla vazgeçmeyeceklerini söyleyen Gökkan, "Pakize, Sêvê, Fatma'nın izinde özgürleşeceğiz" dedi. 

Sara Kadın Merkezi'nin açılışı yapıldı

Halfeti'de kadınlar 8 Mart etkinlikleri kapsamında Sara Kadın Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde merkezin önünde bir araya gelen çok sayıda kadın, "Özgür, eşit, adil bir Dünya ve Türkiye için katıl değiştirelim" pankartı açtı. Halay çekip "Jin jiyan azadi" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarının atıldığı açılışta konuşan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, özyönetim direnişlerinde yaşamını yitiren kadınları hatırlatarak, "Yürüdükleri yolda yürüyeceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından merkezin açılışı yapıldı.

ANTEP

Antep Demokratik Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar günü çerçevesinde yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, KJA ve KESK'li kadınların yanı sıra yüzlerce kadın katıldı. Kırkayak Parkı'nda bir araya gelen kadınlar, "Kadınlar örgütlenmeye, mücadeleye, özgürleşmeye", " İş güvencemizden ve yaşam güvencemizden vazgeçmeyeceğiz" ile "Kadınlar Önderliği ve özgürlüğü için direniyor" pankartını taşıyan kadınlar, Eski Adliye Meydan'ına kadar zılgıtlar, erbaneler ve "Jin jiyan azadi", "Katil devlet hesap verecek" ve "Bijî berxwedana Cizir'e" sloganları eşliğinde yürüdü.

Yürüyüşün ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Tarih yer, zaman ve dönem değiştirse de aslında Türkiye'nin dört bir yanında kadınlar fabrikada yakılan kadınlar gibi vahşice kaytledildiğini görüyoruz" dedi. 

Daha sonra ortak açıklamayı yapan Antep Eğitim Sen Kadın Sekreteri Özlem Yüksel, devlet ve erkekler tarafından katledilen kadınların durumuna dikkat çekerek, İstanbul Sözleşmesi'nin kabul edilmesini istedi. Konuşmaların ardından Mücadele Birliği kadınları, Cizre'de katledilenleri anlatan bir tiyatro gösterimi 
gerçekleştirdi. 

ADIYAMAN

KESK Adıyaman Şubeler Platformu Kadın Meclisi de, SES Adıyaman Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi.Toplantıda konuşan BES Kadın Sekreteri Tülay Ersönmez,  8 Mart gününün anlam ve önemine değinerek, “7 Haziran seçimlerinden bu yana her gün onlarca kişinin katledildiği bir savaşın içindeyiz. Katledilen kadınların çıplak bedenlerinin işkence edilerek teşhir edilmesine, komşusunun yardımına koşan nice kadının katledilmesine, cansız bedenlerinin günlerce sokak ortasında bekletilmesine, insanların bodrum katlarında diri diri yakılmasına ve bir halkın topyekûn yok edilmek istenmesine karşı üç maymunu oynamamız isteniyor” diyerek tepki gösterdi.

(ekip/pu)