KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 26-03-2016 10:33   Güncelleme : 26-03-2016 10:34

Mahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktı

PKK'nin ilk komutanı olan Mahsum Korkmaz'ın (Egît) bu güne kadar yayınlanmamış fotoğraflarına ulaşıldı. Yıllardır gözü gibi sakladığı fotoğrafları ilk kez gün yüzüne çıkartan kardeşi Fehmi Korkmaz, dün birkaç kişiyle yüzyıllardır küllenmiş ateşin tekrar yakılıp, dirilişi başlatılması ile başlatılan mücadelenin bugün milyonlarca Egît'le devam ettiğini ifade etti.

Mahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktı

 

PKK'nin 15 Ağustos Diriliş Atılımı'nı gerçekleştiren ilk komutanı ve öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz'ın (Egît) yaşamını yitirmesinin üzerinden 30 yıl geçti.  28 Mart 1986 tarihinde Komutan Egit, 24 kişilik bir grup ile keşif amacıyla gittikleri Gabar Dağı'nda yaşanan bir çatışmada hayatını kaybetti.

1956 yılının Şubat ayında, Diyarbakır'ın Silvan (Farqîn) ilçesine bağlı Gulîzera köyünde yaşayan ailesinin 4'ncü çocuğu olarak dünyaya gelen Korkmaz, 1970 yılında ailesiyle birlikte Batman merkeze taşınır. "Apocular" hareketinin ortaya çıktığı ilk yıllarında Batman'da çalışma yürüten bir grup gençten birisi de Egît'tir. 
1976 yılında PKK'nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan, Batman'a gelir ve burada ilk Egît ile tanışır. PKK ile tanışan Egit, Doğan'ın kentten ayrılmasının ardından Batman'da örgütlenme sorumlusu olarak çalışır ve 1976 ile 1979 yılları arasında eksiksiz direnişi ve mücadelesini yürütür. Korkmaz, 1979 yılının ortalarında örgüt eğitimini almak için PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın da kaldığı Lübnan'da bulunan Beka Vadisi'ne giderek, 7 aylık eğitim alır ve sonra tekrar Kuzey Kürdistan sahasına döner. 
Burada askeri yani gerillacılık çalışmalarına başlar. 

Milyonlarca kişi Egît'in izinde

Özellikle Botan bölgesinde yıllarca gerillacılık çalışmalarını yürüten Korkmaz, binlerce Kürt gencine örnek olan isimlerdendi. Korkmaz, bir grup arkadaşıyla yüz yıllarca Kürtlere uygulanan soykırımlara son vermek için 15 Ağustos 1984 yılında Siirt'in Eruh (Dihê) ilçesinde ilk silahlı eylemi yaparak, yeni atılımla yeryüzünden silinmek istenen Kürtlerin adını tarih sayfalarına yeniden işledi.

O günden bugüne adı ölümsüzleşen komutan Egît'in arkasında binlerce genç yürümeye başladı, adı dilden dile yayıldı. Gabar dağında çıkan çatışmada hayatını kaybetmesi ile şehitler kervanına katılan, "Kahramanlık haftası" adıyla Korkmaz, her sene olduğu gibi bu sene de Kürdistan'ın dört bir parçasında anılacak. 

Egît'i şahadetinin 30'ncu yılında fotoğraflarla anmak 

Ağabeyinin PKK'ye katılması ile birlikte kardeşi Fehmi Korkmaz'a bıraktığı tarihi miras ile birlikte ona ait çocukluğundan gençliğine kadar ki süreçte çekilmiş fotoğrafları kaldı. Daha önce hiç yayınlanmamış bu resimleri, kardeşi Ferhmi Korkmaz ağabeyinin şahadetinin 30'ncu yılında ajansımızla paylaştı. 

Yıllardır Kürt halkı tarafından yaşamı dilden dile dolanan Egît'i, bir de kardeşi Fehmi Korkmaz anlattı. 

Mazlum Doğan onu örgütlemiş

Ağabeyi Mahsum'a Silvan'da ilkokul okurken başından geçen bir anısını anlatan kardeşi Fehmi Korkmaz, okul öğretmeni tarafından "Türklük-Kürtlük" meselesi dolayısıyla ablası Maşallah ile beraber hakarete maruz kaldığını, öğretmenin ablası Maşallah'a Türkçe konuşamadığı için tokat attığını, Egit'in ondan dolayı öfkelendiğini belirtti. 

Egît'in en çok önem verdiği konulardan bir tanesi arkadaşlık ruhu olduğunu ifade eden Korkmaz, bölgede toplum arasında sevilen ve her soruna çözüm getiren bir şahsiyet olduğunu söyleyerek, Deniz Gezmiş'lerin mücadelesinden etkilendiğini ve 1976 yılında Mazlum Doğan'ın Batman'a gelmesiyle beraber PKK hareketi ile tanıştığını hatırlattı. Mazlum Doğan'ın, Egît'i araştırarak ve tanıştıkça şahsiyetinden etkilendiğini söyleyen Korkmaz, Mazlum Doğan'ın Egît'i Kürdistan'ın sömürgeye çevrildiği konulardan bilgilendirerek, bu çerçevede Batman'da birlikte örgütlenme çalışmalarına başlandığını dile getirdi. 

İşçileri ve öğrencileri örgütlemiş 

Mazlum Doğan ve Mahsum Korkmaz tanıştıktan sonra Lise Derneği adı altında parti çalışması ve örgütlenme faaliyetleri yürütüldüğünü dile getiren Korkmaz, bu dönem içerisinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) işçileri arasında örgütleme çalışması yapıldığını ve yaptıkları kura ile yurtsever işçiler işe alındığını ifade etti. 
1979 yılında ise Batman Belediyesi seçimleri için yürütülen çalışmaların Egit'in öncülüğünde yapıldığını anlatan Korkmaz, aynı yıl içerisinde eğitimini almak için PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Lübnan Beka Vadisi'nde kaldığı eğitim akademisine gittiğini belirtti. 

'Ceseretli bir kişiydi, içinde korku ve çekince asla yoktu' 

Ağabeyi Egit'in solak ve ayakları düz taban olmasına rağmen askeri komutan seçildiğini belirten Korkmaz, Egît'in hayatını şu sözlerle anlattı: "Bu fiziki özelliklerini hiçbir zaman kendine engel yapmadı. Çok iyi hatırlıyorum, Egit ve yoldaşları zor koşullardan dolayı bazen de aç kalıyorlardı ama hiçbir zaman bu onlar için engel olmuyordu. Arkadaşları, ailemiz ve halk arasında ceseretli bir kişi olarak tanınıyordu. İçinde hiçbir zaman korku ve çekince yoktu. Sürekli okuyarak dışarıda ve okulda kendini geliştirmeye çalışıyordu. Her daim halkla iç içeydi ve kendini halka kabul ettiriyordu. Onun çok etkileyici ve ikna edici hitabı ve tarzı vardı." 

'Herkesin gönlünde yer edindi'

Egit'in, Kürtlere yönelik yüz yıllarca devam eden soykırım ve katliamların intikamını almak için ilk silahlı eylemi yaptığını söyleyen Korkmaz, "Kürt halkını ve halkları yok sayılmadan var olmaya getirdi. Kürtlerin tarihte yeni bir sayfa açmasına yol açtı. Birkaç kişiyle başlayan mücadele bugün milyonlarca Egit'le devam ediyor. Yeni, özgür ve iradeli Kürdün açığa çıkmasında Egît ve arkadaşlarının maddi ve manevi büyük emek bedelleri olduğu gerçeği kesindir. Mücadele yaşamı boyunca arkadaşlık ruhunu hep esas aldı. Çok mütevazi bir kişiliğe sahip olduğundan herkesin gönlünde yer edindi. Ama yanlış anlayışlara ve halka, mücadeleye zarar veren kişilere asla müsamaha göstermedi. Böyle bir evladı olan bir halk ve böyle bir efsanevi kahramanı yaratan bir hareket yaşamalı, yaşatılmalı ve sahiplenmelidir" diye konuştu. 

Korkmaz, konuşmasının devamında ağabeyi Egit ile yaşadığı anısını anlatarak, Egit'in arkadaşlarıyla toplantı aldıklarında kapıda gözetmen olarak kaldığını ve onları koruduğunu 

DİHA

Mahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktı

Mahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktıMahsum Korkmaz'ın (Egîd) hiç yayınlanmamış fotoğrafları gün yüzüne çıktı