SİYASET
Giriş Tarihi : 27-03-2016 22:33   Güncelleme : 27-03-2016 22:33

Demirtaş: Barikat ve hendeği kazan AKP'dir

Van’da partisinin “Savaşa karşı barışı konuşuyoruz” sloganı ile düzenlediği toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, günümüzde insanların düşüncelerini ifade edemediğini belirterek, "Fakat sözün tehdit altında olduğu dönemlerde konuşmak önemlidir. Bugün barış demeyeceksek başka zaman anlamı yok" dedi. AKP’nin bütün gücünü yeni bir inkar rejimi yaratmaya adadığını kaydeden Demirtaş, "Barikat ve hendek Meclis'te karar alabilmen için engel değil. Hendeği ve barikatı kazan AKP’dir. Bu politikalarla bunları yaptıranlar onlardır" diye konuştu.

Demirtaş: Barikat ve hendeği kazan AKP'dir

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkari'deki programının ardından geçtiği Van'da, sivil toplum ve meslek örgütleri temsilcileri, iş çevresi ile kanaat önderleriyle bir araya geldi. Hilton Otel’in Konferans Salonu'nda yapılan toplantıda Demirtaş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi'nin yaptığı açılış konuşmasının ardından konuşan Demirtaş, devletin herkesin düşüncesini aynı saygınlıkta karşıladığı zaman tartışma ortamının anlamlı olacağını belirtti. Demirtaş, “İnsanlar kendi görüşlerini ifade edemiyor. Aydınlar, yazarlar, sivil toplum kuruluşları aklından geçeni ağzına almaktan tereddüt ediyor.  Akademisyenler, Amed Spor ve Tahir Eçli olayları topluma verilen mesajlardır. Söz bitmedi ve bitmemeli. Fakat sözün tehdit altında olduğu dönemlerde konuşmak önemlidir. Bugün barış demeyeceksek başka zaman anlamı yok. Bizim barış dediğimiz şey, soyut, elle tutulmayan iyi niyetlerle ifade edilen sözler değil toplumsal sözleşmedir" dedi. 

'Askeri çözüm sorunları küreselleştirdi'

Gerilim, tartışma ve çatışma ortamının olduğu yerde barışa ihtiyaç olduğunu söyleyen Demirtaş, barışın sadece savaşın değil adaletin ve eşitsizliğin de panzehiri olduğunun altını çizdi. “Ortadoğu ve Kürdistan’da savaş bizim kaderimiz değildir” diyen Demirtaş, ırkçı ve kapitalist savaşa karşı verilen mücadelenin önemine dikkat çekti. Türkiye'nin tarih boyunca gerçekleşen 29 isyanın tamamına askeri yöntem ve katliamlarla cevap verdiğini belirten Demirtaş, askeri çözüm yaklaşımının sorunları bugünlere taşıdığını ve bölgesel bir sorun olmaktan çıkarıp küresel bir soruna dönüştürdüğüne değindi. 

Kürtlerin yalnızca haklarını istediğini dile getiren Demirtaş, hak talebinde bulunan Kürtlerin hükümet tarafından "terörist" olarak nitelediğini aktardı. 

‘AKP gücünü inkar rejimini yaratmaya adadı’

AKP’nin bütün gücünü yeni bir inkar rejimi yaratmaya adadığını kaydeden Demirtaş, şunları aktardı: “İnkar, isyan başka bir şey yok. Biz diğer partiler gibi değiliz, 'haklıya hakkını teslim edeceğiz' dediler. Peki geldiğimiz noktada Kürdün hakkını teslim etmeye engel ne var. Barikat ve hendek Meclis'te karar alabilmen için engel değil. Bizimle hiç konuşma, muhatap alma istersen ama Kürtlerin hakkını ver” diye belirtti.

‘Hendeği ve barikatı kazan AKP’dir’

Gelinen aşamada Kürt sorununun Türkiye'nin tek başına üstesinden gelebileceği bir sorun olmaktan çıktığını vurgulayan Demirtaş, “Barikat ve hendekten önce de bu sorun vardı. Siz doğmadan önce de Kürt sorunu vardı. PKK’yi dağa çıkaran biz değil sizsiniz. Gençleri dağa çıkaran sizin anlayışınızdır. Barikatı kazdıran HDP değil sizsiniz.  Hendeği ve barikatı kazan AKP’dir. Bu politikalarla bunları yaptıranlar onlardır. Bunlar oldu diye bir halkı terörist edip katledenler de bunlardır” diyerek tepki gösterdi. 

‘DAİŞ gibi gencecik insanları yakarak katlettiler'

Cizre’deki vahşet bodrumlarında yaşanan katliamlara değinen Demirtaş, şöyle devam etti: “Çoğu üniversite öğrencisi olan tamamına yakın silahsız genç katledildi. Ama devlet yaralıların bile çıkmasını engelledi. Kürtlerin gözüne soka soka katletti. DAİŞ gibi teker teker yakarak katlettiler. Cenazeleri 6 ayrı şehre gönderdiler ki aileler cenazelerin peşinde koşsun ki acı ızdırap yaşasınlar. Başbakan ve Cumhurbaşkanı sivilleri katledenleri tebrik ettiğini söyledi. 10 maaş ile ödüllendirdiler. Amaçları milyonları korku tezgahında sindirmekti. Ama asla sinmeyeceğiz, mücadele etmeye devam edeceğiz.” 

‘AKP tank ve top gücüyle ayakta kalıyor’

AKP hükümetinin sadece elindeki tank ve top gücü ile ayakta kalabildiğini söyleyen Demirtaş, “Karşımızdaki güç sadece zora dayanarak ayakta duruyor. Çekin altlarındaki tankı, topu, hiç bir şeyleri kalmamış. Artık sadece tehdit ediyorlar. Savcıyı, mahkemeyi, gazeteciyi  tehdit ederek ayakta kalıyor. At izi it izi birbirine karıştırıldı. Böyle bir ortamda yürümeye çalışıyorlar. Barış devletten gelmeyecektir. Toplum bunu kendi içerisinde kuracaktır. Yeni yüzyılda devlet demek zalim ve zorba demektir” diye konuştu. 

Demirtaş, son olarak sözün anlamına dikkat çekerek doğruyu ve hakkı savunmaya devam edeceklerini dile getirdi. 

Toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti. 

diha