Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 08-04-2016 13:33   Güncelleme : 08-04-2016 13:33

HALİLİYE BELEDİYE MECLİSİ ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

HALİLİYE BELEDİYE MECLİSİ’NDEN ÇÖLYAK HASTALARINA MÜJDE

HALİLİYE BELEDİYE MECLİSİ ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

Haliliye Belediye Meclisi’nin 2016 Nisan ayı 4’üncü birleşiminde, çölyak hastalarına yönelik bir işletme kurularak glütensiz ekmek üretilmesi meclis gündemine oy birliğiyle alındı. Başkan Fevzi Demirkol, talep edilmesi durumunda sadece Haliliye’nin değil ülkedeki tüm hastaların ekmek ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtti.

 

Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Haliliye Belediye Meclisi’ne, Başkan Fevzi Demirkol başkanlık yaptı. Açılış ve yoklamanın yapılmasının ardından başkanlık teklifi görüşüldü. Çölyak hastalığı nedeniyle glütensiz ekmeği ve ürünlerinin üretimini kar amacı gütmeden yapmak üzere, işletme kurulması teklifi gündeme getirildi.

 

Konuyla açıklama yapan Başkan Fevzi Demirkol, kentte çölyak hastalarına glütensiz unla ekmek üreten bir  işletmenin bulunmadığını, bu nedenle ihtiyacın giderilmesi konusunda çalışma yaptıklarını söyledi. Çölyak hastalarına ekmek üretimi için bir işletme kurulacağının altını çizen Başkan Demirkol, “Çölyak hastası vatandaşlarımızın ekmek yemede onların ayrı glütensiz un diye bilinen bir tükettikleri bir un var. Şanlıurfa’da, bu ekmeği yapan hiçbir kuruluş yok. Biz sahada vatandaşlarımızla karşılaştığımız zaman kendilerinden dinledik. Bölgemizde bin 561 hasta var. Bunlara çeşitli kuruluşlarca un dağıtılmaktadır. Bu un, ekmek olmadıktan sonra vatandaşlarımızın ihtiyacını temin etmemektedir. Sahada karşılaştığımız bu arkadaşlarımızın bize ifade ettiği hususları inceleyip araştırdık. Sonucunda bizim çölyak hastaları için özel ekmek üretmemizin mevzuata uygun olduğunu belirledikten sonra kendilerinden bu hususta bir talep istedik. 4 Nisan 2016 tarihinde bizim isteğimiz üzerine talep ettiler. Belediye içi işletme kurarak çölyak hastalarına ekmek üretmek istiyoruz. Onların da bizler gibi ekmek yemesini istiyoruz” dedi.

 

Başkan Demirkol, bu çalışmayla sadece Haliliye’de değil Şanlıurfa geneline ve talep doğrultusunda ülke geneldeki tüm hastaların ihtiyaçlarının karşılanacağını da anlatarak, “Bölgeden gelen talepleri karşılamamız noktasında, sadece Haliliye’de değil sadece Şanlıurfa genelinde değil, talep edilmesi halinde ülke genelindeki vatandaşlarımızın bu hastalarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasını huşunu ilave etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

Konuşmanın ardından teklif, meclis üyelerinin oy birliğiyle gündeme alınarak kabul edildi. Haliliye Belediyesi kararın ardından işletmenin kurulması adına, gerekli araştırmayı başlattı.