SİYASET
Giriş Tarihi : 14-04-2016 13:35   Güncelleme : 14-04-2016 13:35

Kürt siyasetçiler: Operasyonlar vazgeçiremez

DİYARBAKIR - Partilerine yönelik siyasi soykırım operasyonlarına tepki gösteren DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, 2009 yılında KCK operasyonlarına karşı mücadele ettikleri gibi bugün de mücadele edeceklerini söyledi. Mecliste fezlekeler görüşülürken, yerelde ise Kürt siyasetçilerin gözaltına alınıp tutuklandığını söyleyen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise 2009'da binlerce kişinin tutuklanıp, Kürt halkına diz çöktürmek istendiğini, bugün de aynı şey yapılmak istendiğine dikkat çekti. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de AKP'nin bütün çabalarına rağmen Kürt halkını özgürlük ve statü talebinden vazgeçiremeyeceğini söyledi.

Kürt siyasetçiler: Operasyonlar vazgeçiremez

Kürt siyasetçilerine dönük 2009 yılında başlatılan KCK operasyonlarına benzer operasyonlar devam ederken, operasyonlara tepkiler de büyüyor. Son günlerde DBP, KJA ve HDP'ye yönelik artan gözaltı ve tutuklama operasyonlarının 2009'daki KCK operasyonları ile benzerlik taşıdığı değerlendirmesi yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, siyasi soykırım operasyonlarıyla DBP'nin işlevsiz kılınmak istendiğini dile getirdi. Bugün yapılan operasyonların, geçmişte yapılan operasyonlar gibi hiçbir hukuki dayanağı olmadığını ifade eden Yüksek, il, ilçe, genel merkez, yerel yöneticilerinden yüzlerce kişinin gözaltına alındığını söyledi. Yüksek, "AKP iktidarı bugün partiyi kapatarak değil, partinin yöneticilerini, siyasetçileri tutuklayarak fiilen kapatmak istiyor. Ama biz bunları kabul etmiyoruz. 14 Nisan 2009'da bunlara karşı mücadele ettiğimiz gibi bugün de mücadele edeceğiz. Yürüttüğümüz çalışmalar aynı şekilde devam edecek" dedi.

 

'AKP şimdi suçu kime atacak'

 

AKP iktidarının 2009 yılında yaptığı operasyonları kendini masum göstermek için o zaman "KCK operasyonlarını biz yapmadık Cemaat yaptı" dediğini hatırlatan Yüksek, o gün de AKP iktidarda olduğunu ve operasyonları beraber yaptıklarını söyledi. Yüksek, "AKP 2009'da suçu Cemaate attı. Şimdi suçu kime atacak? AKP bu operasyonlarla muhaliflerin seslerini kısmak istiyor.  Bugün de yine aynı şekilde mesele kimin yaptığı değil, mesele bu operasyonların AKP tarafından onaylanmasındır. 2009'da olduğu gibi bugün de yapılan operasyonların sorumluluğu AKP'dedir" dedi. 

 

'Operasyonlarla Kürtler özgürlük talebinden vazgeçmez'

 

Bugünkü operasyonlarla bir kez daha AKP'nin zihniyetinin değişmediğinin somut olarak gördüklerini vurgulayan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise 2009'da binlerce kişinin tutuklanıp, Kürt halkına diz çöktürmek istendiğine dikkat çekti. AKP'nin 2009'da Sri Lanka tarzı yerelde Kürtleri kırsalda ise PKK'yi dize getirmek istendiğine vurgu yapan Güven, ancak AKP'nin sonuç almadığı gibi Kürtlerin de özgürlük talebinden vazgeçmediğini söyledi.

Güven, "AKP sonuç alamayınca Sayın Öcalan'la görüşüldü. Bir çözüm arayışı oldu. Bu şansı da heba eden AKP bugün bir kez daha 2009'a dönerek siyasi soykırım operasyonları yapıyor. Ama bilsin ki bunlardan da sonuç alamayacak" dedi.

 

'Operasyonlar sonuç almaz'

 

2009 yılında siyasi soykırım operasyonları kapsamında gözaltına alındıklarında kendilerine saçma sorular sorulduğunu hatırlatan Güven, bugün de benzer sorular sorulduğunu söyledi. Güven, "2009'da AKP bu operasyonları Cemaatle ortaklaşa yaptı. O zaman da bugünkü Sedat Peker gibi adamları vardı. Ve KCK operasyonları övüyordu. Anlıyoruz ki çok şey değişmediği gibi zihniyet aynı zihniyet. Daha sonrası AKP, 'KCK operasyonları yanlıştı. Belediye başkanların sıraya dizilip sonrasında tutuklanması yanlıştı' dedi.  Tüm bunlara rağmen hiçbir sonuç alınmadı. Tutuklanan arkadaşlarımız yerini yüzlerce yeni arkadaş aldı. Bundan sonra da öyle olacak. DBP'yi yargı kıskacına alıp 'Terörize' etmek istiyor" diye konuştu.

 

'Mecliste fezleke, yerelde tutuklama tehdidi'

 

AKP'nin bu zihniyetle bir yere varamayacağını söyleyen Güven, Meclis'te fezlekeler görülürken, yerelde ise Kürt siyasetçileri gözaltına alınıp tutuklandığını, Kürt şehirlerinin bombalandığını söyledi. Bu kadar sorun varken AKP'nin hala çözümsüzlükte ısrar ettiğini ifade eden Güven, AKP'nin bu yanlıştan dönük bir an önce PKK Lideri Abdullah Öcalan'la özgür bir ortamda görüşmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Baluken: Kürtler statü talebinden vazgeçmez

 

AKP iktidarının siyasi soykırım operasyonları pervasızca sürdürmek istediğini ifade eden HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de, bu operasyonlarla siyasi kanalların kapatılmak istendiğine dikkat çekti. DBP ve HDP üzerinden pervasızca süren siyasi soykırım operasyonlarla halkın iradesinin kırılmak istendiğini ifade eden Baluken, bu operasyon ve saldırılar halkın iradesini kıramayacağını söyledi. Baluken, "AKP iktidarı bir tarafta Kürt halkımıza dönük illerde bir katliam konsepti devreye koyarken, her gün sivil masum insanlar katlediliyor. Bir diğer yandan da siyasi soykırım operasyonlarıyla AKP bir kaos ve çatışmanın peşindedir. Bütün hesap kitaplar Erdoğan'ın başkan olmasını ve diktatöryal sistemini hayata geçmesini istiyor" dedi.

 

Kürt halkının statüsü dünya kamuoyunda tartışıldığı bir dönemde AKP Kürt halkını bu talebini boşa çıkarmak istediğini ifade eden Baluken, AKP'nin bütün çabalarına rağmen Kürt halkını özgürlük ve statü talebinden vazgeçiremeyeceğini söyledi.

 

(diha)