GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-04-2016 22:38   Güncelleme : 14-04-2016 22:38

HPG: Biz yapmadık, provokasyon!

PKK’nin silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri (HPG), “Jirki aşireti lideri Tahir Adıyaman’ı hedeflenmediklerini, olayın devlet eliyle gerçekleştirilen bir provokasyon olduğunu” bildirdi.

HPG: Biz yapmadık, provokasyon!

HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapıln açıklamada, “Adıyaman’a yönelik saldırının Türk devletinin Kürdistan’da sürdürdüğü kirli savaşın bir diğer örneği olduğu” kaydedildi. Açıklamada şunlar belirtildi:

 

“Jîrkî aşiretinden Tahir Adıyaman’ın PKK tarafından önü kesilerek yaralandığı yönünde bilgiler basına yansımıştır. Bizim hareket olarak Jîrkîlerden ne herhangi bir kimseye ne de Tahir Adıyaman’a karşı eylem yapma gibi bir kararımız yoktur. Bu olayın bizimle hiçbir ilgisi sözkonusu değildir.

 

Zaten mevsim koşullarından dolayı, şu anda söz konusu olay mahalli civarında güçlerimizin herhangi bir birimi de bulunmamaktadır.

 

Aldığımız bilgiler, Jîrkî korucularının Şırnak operasyonundan çekilmesini istemeyen bazı Jîrkî aşireti mensubu kişilerin, devletin teşvikiyle bu olayı yaptığı yönündedir.”

 

Olayın bi,r “devlet provokasyonu” olduğu ifade edilen açıklamada, daha sonra şu satırlara yer verildi:

 

“Durum bu kadar açık olmasına rağmen Jîrkî aşiretinden bazı kişilerin olumlu açıklamalarına karşılık, bazılarının da agresif ve düşmanca bir dil kullanarak açıklama yapmış olmalarından, düşmanın Jîrkî aşireti üzerinde oynadığı ve bazılarını hareketimize karşı tahrik ederek kontra olarak kullanmak istediği anlaşılmaktadır.

 

Tüm Jîrkî aşireti mensubu yurtsever insanlarımızın ve tüm Botan halkının, devletin bu türden oyun ve provokasyonlarına karşı duyarlı davranacağına ve yurtseverce bir tutum alarak bu tür alçakça oyunları ve provokasyonları boşa çıkaracağına inanıyoruz.”

 

Olay nasıl olmuştu?

 

Jirki aşireti lideri ve bölgenin en önemli korucubaşlarından biri olan Tahir Adıyaman, 11 Nisan’da Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine 5 kilometre mesafede bulunan İkinci Köprü Mevkii'nde özel aracıyla seyir halindeyken saldırıya uğramıştı.

 

Açılan ateşte Tahir Adıyaman yaralanırken, yanındaki korucular ateş açmıştı.

 

 

Adıyaman Şırnak Devlet Hastanesi'nde tedavi görüyor.

 

Aşiretten intikam yemini

 

Olaydan bir gün sonra Hakkari’de Jirki aşiretine mensup bir grup, basına açıklama yapmıştı.

 

Grup adına açıklama yapan Jirki Aşireti’nin Hakkari’deki ileri geleni Mehmet Adıyaman, "Bizler aşiret olarak bunun intikamını alacağız" demişti.

 

Adıyaman, “Bundan sonra bizim aşiret ile PKK’lılar arasında ip kopmuştur. Bizden insanlık adına birşey beklemesinler” demişti.

 

PKK’nın bütün Kürtler’i imha ettiğini de ileri süren Adıyaman, "Yüksekova’daki insanları muhacir duruma düşürdüler. Silopi, Cizre, Diyarbakır’da onlar Kürtler’i imha ettiler” ifadelerini kullanmıştı.

Jirki aşiretinin Hakkari ve Şırnak'ta 20 binin üzerinden üyesi bulunurken, büyük bölümü de köy koruculuğu yapıyor.

 

Kaynak:rüdaw