SİYASET
Giriş Tarihi : 18-04-2016 12:17   Güncelleme : 18-04-2016 12:17

Yüksek: Türkiye tercihini yapmalı

DİYARBAKIR -DBP'nin 22 Mayıs'ta yapacağı 4'uncü Olağanüstü Kongresi öncesi açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Ortadoğu ve Türkiye'nin yeni gelişmelere ve değişimlere gebe olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin değişim tercihini demokratik ilkeler çerçevesinde mi yoksa Mısır, Tunus gibi ülkelerde olduğu gibi mi yapacağını sordu. Amaçlarının demokratik değişim ve yerelleşme yönünde olduğunu vurgulayan Yüksek, tekçiliğe karşı demokratik özerklik modelinin tek çözüm olduğunu ifade etti.

Yüksek: Türkiye tercihini yapmalı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, 22 Mayıs'ta gerçekleştirecekleri Olağanüstü Genel Kongre çalışmalarına ve gündemdeki konulara dair kamuoyunu bilgilendirmek üzere MYK ve PM üyeleri ile belediye eşbaşkanlarının katılımıyla Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi.

 

Türkiye ve Kürt halkı açısından çok önemli bir süreçten geçildiğini hatırlatan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Ortadoğu ve Türkiye'nin büyük değişimlere gebe olduğunu ifade etti. Türkiye'nin de kendini bu değişimin dışında tutamayacağını, bu gerçekliği görüp buna uygun bir değişim içinde bulunması gerektiğini dile getiren Yüksek, değişimin Suriye, Tunus, Mısır, Irak'ta olduğu gibi mi olacak yoksa demokrasiyle mi olacağı konusunda iyi hesap yapmak gerektiğini vurguladı.

 

"Bu değişim sürecinin demokratik bir şekilde olması çabası içinde olduk." diyen  Yüksek, "Israrla istediğimiz şey bu oldu. İzleyeceğimiz politikalar Türkiye'nin geleceğini belirleyecek. Hükümet ısrarla değişim sürecini şiddet zemine çekmeye çalışıyor. Bu da Türkiye'yi Ortadoğu'daki ülkeler statüsüne getiriyor. Tunus, Suriye Irak gibi değil, müzakere yoluyla yolunu seçmeli Türkiye" dedi.

 

Yüksek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'de çok şey değişecek hangi yönde değişecek merkezileşen tek tiplerden yönde mi değişim olacak yoksa demokrasi özgür bir şekilde mi değişecek temel sorulardan biri de bu. AKP hükümet dünyanın evrensel değerleri yönünde değil tam tersi bir yöntem peşindedir. Türkiye'nin değişimi demokrasinin yerelleşme yönünde olmalıdır. Tekçiliğe karşı demokratik özerklik modelini Türkiye'nin gündemine sokmak istiyoruz. Dünyada da benzer yönetimlerle kendini yönetiyor. Ne kadar yerelleşirseniz, ne kadar sosyalleşirseniz demokrasi o kadar güçlenir. Ne kadar merkezileşirseniz o kadar zayıflarsınız. O nedenle değişim istikameti demokrasi yönünde olmalıdır. AKP şiddet yolunu deneyerek sistemini tahakküm ettirmek istiyor. Biz AKP'nin bu yerleştirme ve merkezileştirme politikasına karşı durmaya devam edeceğiz. Çünkü bu yöntem ülkenin menfaatine değildir."

 

'Toplum rehin alınmak isteniyor'

 

Gündemdeki tartışmalara da değinen Kamuran Yüksek, "HDP demokratik dönüşümü isteyen bir parti durumundayken, bugünlerde hedef haline getiriliyor. DBP'li belediyelerimize kayyum hazırlıkları yapılıyor. PM üyelerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanlarımız, yöneticilerimiz tutuklanıyor. Yöneticilerimiz demokratik özerkliği savunduğu, geliştirmesini istediği için tutuklanıyor. Akıp kendi rejimini kurmak etmek için bu baskıları yapıyor. Toplumu rehin alarak sistemini inşa etmek istiyor. Herkesin demokratik bir zeminde siyaset yapmalıdır. Giderek Türkiye'de daha önce var olan sistem de çökmüştür. AKP'de eski sistemi değiştirmek istiyor ama araftadır. Anayasa yoktur, fiilen Erdoğan Saray tarafından yönetimle karşı karşıyayız. Bir yönetim sistemi olmalı bu da yerelden gelişen bir sistem olmasını istiyoruz." diye konuştu.

 

'Siyaset sadece mecliste yapılmıyor'

 

Dokunulmazlık tehdidine de değinen Yüksek, siyasetin sadece Meclis'te yapılmadığına dikkat çekti: "Mecliste temsilliyetimiz yok. Ama sadece siyaset mecliste yürümediğini biliyoruz. Mecliste siyaset de yapılmıyor. AKP'nin hükümranlığının sürdüğü bir durum söz konusu. Meclis'te siyaset yapan alternatif yapan tek parti HDP'dir. Onu da meclisin dışına atmak istiyorlar. HDP dışarıya atılırsa biz yerleşen demokrasiyi geliştirmeye çalışacağız. Tümüyle meclis dışında demokratik yol ve yöntemlerini kullanarak mücadele edeceğiz. Biz demokrasinin yerelden gelişeceğine inanıyoruz. DBP olarak bu yönlü çalışmalarımız yürüyeceğiz. Tutuklama, katliam bizi sindirmeyecek. Geri adım atmayacağız. Biz doğru bir yoldayız halkımızın demokratik haklarını savunan bir partiyiz. Bu sistemimiz tekçi anlayışı rahatsız ediyor. Ama onları rahatsız etmeye devam edeceğiz."

 

'22 Mayıs'ta kongreye gidiyoruz'

 

DBP'nin 22 Mayıs'ta 4'uncü olağanüstü kongreye gideceğini de açıklayan Yüksek, şöyle devam etti: "Sadece bu ara süreçte onlarca parti meclis üyemiz tutuklandı. Mehmet Yavuzel Cizre'de Seve Demir Silopi'de şehit düştü. İki arkadaşımız da partimizin şehididir. Yargıtay'dan tüzük ve partimize dönük bazı uyarılar yapılmıştı. Halkın beklentilerine daha iyi cevap olmak için kongreye gidiyoruz. 22 Mayıs'ta Ankara'da yapacağız. Eşbaşkanlar seçilecek, geniş bir kadro oluşturacağız. Eksik kaldığımızın farkındayız. Demokratik özerkliğin ülke için gerekliliğini daha fazla anlatmalıydık. Bütün bu konularda daha etkin olmak için yeniden bir yapılamayan gideceğiz. Partimiz amatör bir ruhla ama profesyonel bir şekilde çalışmalarına devam edecek. Eskinin tekrarı bir durumu yaşamak istemiyoruz."

 

(diha)